Koşu giyimi için merak ettiklerim

Merhabalar,
Koşu giyimi hakkında bilgi arıyorum. Yaz aylarında şort ve teri dışarı atan t-shirt ile işi çözüyordum ancak havalar serinlemeye başlayınca nasıl bir kombinasyon yapmak lazım emin olamadım. Tayt üzerine şort ile çıkıyorum son birkaç zamandır alt kısım için ve hava sıcaklığı 10-15 derece dolaylarındayken hiçbir sıkıntı olmuyor aksine fazla bile geliyor. Üst kısım içinse, teri dışarı atan t-shirt üzerine uzun kollu koşu tshirtü denilen ürünü kullanıyorum;

eğer çok erken çıkıyorsam onunda üzerine şu rüzgarlığı giyiyorum;

bu sıcaklıklarda bazen fazla bile geliyor ancak benim asıl sorum havalar dahada soğuyunca bu kombinasyon yeterli gelecek mi? bu ekipmanların dışında ne alınıp kullanılabilir? sizler soğuk günlerde nasıl bir kıyafet kombinasyonu ile çıkıyorsunuz?

3 Beğeni

10 derecenin altında ciddi rüzgar olmayınca, orta katmanı biraz daha kalın tutup, eldiven, boyun ve başı koruyan buff ve bere, rüzgarlıklarla yeterli oluyor. Ama soğuk rüzgar, yağış gibi durumlarda 6-7 derecenin altındaki havalarda özellikli bir dış katman gerçekten konfor sağlıyor. Yağmurluğun nefes alıyor olması ve havalandırma açıklıklarının olması yine önemli bir konu benim için.

4 Beğeni

Benim kombinlerim bu şekilde ama eksi derecelerde koşmadığım için daha da soğuklar için yorum yapamıyorum.

İyi bir eldiven, bere, buff önemli.

Sıcaktan soğuğa doğru:

  1. T-shirt - Rüzgarlık
  2. T-shirt - Uzun Kollu T-shirt - Rüzgarlık
  3. T-shirt - Uzun Kollu T-shirt - Yağmurluk
  4. İçlik - Uzun Kollu T-shirt - Yağmurluk

Ek olarak Mert Derman’ın yazısını okuyabilirsiniz:

6 Beğeni

Bu mevsimde gündüzleri tişört yetiyor, sabah çok erken olursa kalenji içlik üzerine tişört ve buff ile kombinliyorum. Kışın ise kalenji içlik üzerine yine hafif kalın ikinci katman giysi yeterli oluyor, yağış varsa üzerine yağmurluk. Alt tarafta kısa tayt diz hiç değişmez. Ama uzun süren kış yarışlarında uzun tayt olmazsa olmazim. Birde ellerim çok üşür eldiven sürekli var bazen çift eldiven

3 Beğeni

Sıcaklık 10 ila 0 derece aralığında:
Rüzgarsız havada Baselayer - Uzun kollu koşu sweati - Şort - Baldırlık
Rüzgarlı havada: Baselayer - Tshirt - Rüzgarlık - Şort - Baldırlık

Sıcaklık eksinin altına düştüğünde:
Baselayer - Tshirt - Bir adet daha Tshirt veya İçlik - Uzun kollu koşu sweati - Rüzgarlık - Alt tarafa koşu taytı

Hemen her senaryoda Baselayer mutlaka kullanıyorum. Bu arada yukarıda bahsettiğim tshirtlerin tamamı koşu için uygun kumaştan bedeni saran yapıyı tercih ediyorum. Pamuklu malzemelerden uzak durmalısınız.

2 Beğeni

Kafayı ve elleri korudummu yetiyor bana .En çok oralardan üşüyorum

5 Beğeni

Bence de ileri ki haftalarda koşuya uygun iyi bir eldiven, buff ve bere yeterlidir.

3 Beğeni

Merhaba,

Ben kış aylarında, içlik üstüne t-shirt (yağmurun durumuna göre yağmurluk veya rüzgarlık ) alt kısımda da tayt ve üstüne şort ile koşuyorum. eller için eldiven, kafama da baf alıyorum.

2 Beğeni

Hava 10 derecenin üstündeyse t shirt şort, normal şapka (kelimi koruyor) ve bazen eldiven.

Hava 10 derecenin altındaysa uzun kollu üstü mm t-shirt ya da yağmurluk. Altta şort elde eldiven.

Hava 10 derecenin altında ve koşu uzunsa uzun kollu shirt üstü yağmurluk, altta şort ve elde eldiven. Ayrıca kulakları kapatacak bir bandana.

Hava 0 dereceye yakın ve altındaysa koşmuyorum :slight_smile:

4 Beğeni

Biraz ortalığı karıştırayım. Ne de olsa herkesin yanlış dediği şeyleri yapıyorum. Fakat şimdiye kadar bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

Nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama temel prensip koşacağınız için hava sıcaklığını mevcut sıcaklığa göre 10 derece daha fazla düşünmeniz. Yani formül basit: o anki hava sıcaklığı + 10derece = hazırlanmanız gereken sıcaklık.

Alt taraftan başlayayım, yaz kış denklem sabit sonuçta eşofman altı. Tek dikkat ettiğim ceplerinin fermuarlı olması ve paçasının lastiksiz olması.

Üst tarafa gelince ise yaklaşık +10 +12 derecenin üzerinde eski tişörtlerimden giyiyorum. Doğal olarak pamuklu tişörtler de giydiğim oluyor. Çok üst seviye olanlarını denemedim ama ter tutmaz denen tişörtleri de sırılsıklam yapmışlığım var sonuçta. Hatta onlar ter tuttuğunda daha çok üşütüyor.

Hava sıcaklığı yaklaşık +5 +7 dereceye kadar düştüğünde üstüne eski bir sweatshirt veya hoodie ekliyorum.

Eğlenceli kısımlara yani 0 derece ve altına geldiğimizde ise 0 dereceye kadar varolan katmanların üzerine, içindeki poları çıkartıp askeri parka ekliyorum. 0 derecenin altında ise polar katmanı da parkanın içine bağlıyorum. Parkayı da ağır olacağı için eleştiriyorlar. Fakat yağmurlu ya da soğuk senaryolarda aman ıslandım mı, üşüdüm mü derdi olmuyor. Güvenliği konfordan daha önde tutuyorum ki bol cebi olduğundan aslında konforlu da bir ekipman benim için. Kışın eksi derecelerde cep telefonum soğuktan çalışmamazlık ederken bile parka beni koşturmaya devam ettirdi.

Aksesuar olarak ise yaz kış farketmeksizin güneş gözlüğü ve buff ve kafa üstü kablosuz kulaklık kullanıyorum. Kışın buffı ikilediğim de oluyor yani bir boyun bir de kafa için. Eldiven denedim, pek keyif alamadım. Ufak bir yer de olsa üşümesi insanı dinç tutuyor aslında. Görüntünün tadını çıkartmak istediğimde güneş gözlüğünü cebime atıyor ya da elime alıyorum, doğanın sesinin tadını çıkartmak istediğimde ya da işitmenin zayıf olmasının tehlikeli olduğu durumlarda da kulaklığı boynuma asıyorum.

Derecelere çok fazla takılmamak biraz da hissi davranmak lazım. Üşüyeceğimi düşündüğüm günlerde 0 derecenin altına düşmeden de parkaya polar bağlamışlığım var mesela. Özellikle rüzgar denklemi bozabiliyor fakat yine de rüzgar durumunu takip etmiyorum.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

3 Beğeni

Kış giyimi işi biraz abartılıyor.

Yarışlarda enerjimi ekonomik kullanmak için giyimime dikkat ederim.
Yarışlarda vücudum ısınmak için değil, koşmak için enerji harcasın isterim.
Ama antrenmanlarımda bunu dert etmem.
Antrenmanlarımda, 7 dereceye kadar yaz günleri gibi şort, tişört koşarım.
0-7 derece arası uzun kollu kışlık tişörte geçerim.
0 derece altında eldiven ve bere eklerim.
-7 nin altında tişört üzerine rüzgarlık eklerim.

vücudunuzun soğuk ile mücadelesi de bir nevi antrenmandır.
Vücudunuzun bu antrenmanı yapması ve soğuğa karşı direnç kazanması için ona izin verin

4 Beğeni

10 derece santigrat her yerde 10 °C olmuyor. Coğrafi durum (Ankara İzmir’in farklı olması, rüzgar, havada bulut olup olmaması gibi), kişisel üşüme/terleme/tempo/toplam süre gibi durumlar da etkili. Genel kanı ince, katmanlı,teri dışa atan olması, bacak kaslarının üst gövdeden daha az üşüdüğü. Koşu bitimini evin önü, üst değiştirilebilecek bir yer/özel arabayla eve gidiş vs durumlar tercih edilebilir.

4 Beğeni

Kuru soğuk bişey değil .esas ayaz varsa yandın işte

2 Beğeni