Koşu Forum Antrenman Günlükleri

bence

hicbir seyi bir onceki antrenmaninizdan daha iyi yapmaya calismamalisiniz.

hicbir seyi bir limit ile yapmaya calismamalisiniz (bugun x km y hizda kosacagim gibi)

bileginizdeki yanmayi dikkate almalisiniz, temkinli olmalisiniz, gerekirse dinlendirmelisiniz…

sadece bir konuda israrci olmalisiniz, her hafta x antrenman yapacagim hedefi koymali ve disiplin ile yapmaya calismalisiniz. yeni baslayan biri olarak birer gun aralikli…

bu cumle muhtemelen basit gelecek ama " disiplinli sekilde yapmaya calistiginiz seyi yapmaya devam ettiginiz surece zaten aklinizdaki herseyi vucudunuz kendiliginden yapmaya baslayacak"…ornek surekli 5km antrenman yapmaya devam ederseniz vucudunuz bir sure sonra 6 diyecsk, 7 diyecek, 10 da durmayacak… ama bu vucudunuzun istedigi zaman olacak…siz zorlarsaniz yine muhtemelen bu yaziyi hatirlamayacak ve sorun nerede dediginiz gun forumda arastirmaya gireceksiniz :stuck_out_tongue: (umarim bu olmaz)

naçizane gorusumdur. forumda gidebildiginiz kadar geriye gidip ilgi duydugunuz basliklari okuyabilir veya arama cubugunu kendi sorulariniz icin aktif kullanabilirsiniz. bu arada yine bence bir 10k yaris programi uygulamanizda fayda olacaktir. sagliacakla

6 Beğeni

@sryz çok doğru bir noktaya değinmiş, yeni başlayan biri olarak %100 katılıyorum. İnsanın içi içini yiyor tabi daha hızlı daha hızlı daha hızlı koşayım diye, her koşuda bi önceki koşuma göre peysim 3 saniye 5 saniye hızlansın falan istiyor ama düşmemek lazım bu tuzağa :slight_smile:

Ben şu an her koşumda yeni bir şeyler denemeye çalışıyorum. Bi önceki koşumda 2 dakika koş 1 dakika yürü denemiştim, bu sefer 1 koş 1 yürü denedim mesela. Bi taraftan da vücudumu dinliyorum, örneğin bu koşuda ilk 1-2 km bacaklarımı çok zor kaldırırken 4. kilometrede nihayet ısınan kaslarımın istediğim çalışma seviyesine ulaştığını farkettim. Bu sayede de önceki 2 kilometreleye nazaran benzer nabızlarda daha yüksek bi tempoyla koşmayı denedim ve oldu. Böyle böyle istikrarlı şekilde sürdürürsem bu antrenman sıklığını bi süre sonra 5 kilometreyi 28-29 dakikalara, 10 kilometreyi de 60-65 dakikalara indirebilirim diye düşünüyorum.

image

6 Beğeni

Caddebostan taraflarına bisikletle inip 1 saat kadar koşu-yürüyüş yapıp tekrar bisiklete atlayıp eve dönmek istiyorum ama o esnada bisikleti bırakabileceğim güvenli sayılabilecek bir yer bilen var mı acaba?

1 Beğeni

Dun sabah dondum, kosmayan asker oluyormus (bedelliler ne kadar asker sayilirsa o kadar tabii), sadece yemin toreninden sonra aileleri bulmaya calisirken kostuk :stuck_out_tongue: antrenman gunluklerine gelirsek, dun dondum, bu sabah da 8 km zone 2 kosusu ile basladim!

4 Beğeni

Gelmiş geçmiş olsun hocam, bu süreçte iyi dinlenmişsinizdir. Antremanlar verimli geçer inşallah.

3 Beğeni

Her koşuda hem saatimle hem Nike uygulamasıyla ölçüm yapıyorum. Aradaki fark beni şaşırttı.

En rahat ettiğim tempoda ki keşfettim şu an easy pacem 6-6:30 dk/km, koşabildiğim kadar koşmaktı hedefim. Saati kontrol ettiğimde 6. km deydim. Belki hiç kontrol etmesem 10k gelirdi. Çünkü bıraktığımda 2 km daha koşabilirdim.

Bence beynim beni sınırlıyor. Çok ilginç ki bu koşuda 5 km sonrası aslında benim açıldığım , nabzımın yüksek olmasına rağmen baya rahatlıkla nefes alabildiğim konuşabildiğim bir koşu oldu. Aslında ben tam açıldığım noktada kendimi sınırlandırıyormuşum. Çünkü açıldıktan sonra herşey otomatik hale geliyor rahat tempoda. Bundan sonraki koşumda 10k tamamlayacağım.

Ve sanırım bir sonraki koşumda saati kontrol etmeden koşarsam kendi halimde 10k 55 dk larda koşacağım. Çünkü nefes kapasitesi ve fiziksel olarak kendimi çok iyi hissediyorum. Sandığımdan hızlı ilerlediğimi hissediyorum. Bence koşu planına da ihtiyacım yok, ölçer aletlere bakmadan kendimi ve vücudumu dinleyerek koştuğumda zaten istediğim mesafeleri bulabileceğim gibi geliyor.

Ve bu sabah koşudan sonra kendimi normalden daha mutlu hissettim. Sanırım 1 km bile fazla koşsam bu etki ediyor. Mesafeler ve yıpranma arttıkça, vücudun bu hasarlarla baş edebilmesi için seratonin salgısı da doğru orantılı artıyor.

3 Beğeni

19 tur +50m gibi koşmuşsun.(19x420)+50 yaklaşık 8km.(3. kulvar kabaca 420m).
Saatin daha tutarlı sonuç vermesi daha iyi​:+1:

Nasıl mı saydım, play tuşuna basıp saydım,eskiden çizgi sayardım,TIKLA

2 Beğeni

Tebrik ederim hocam ilerliyor olmanız güzel ama yine de fazla kapılıp zorlamamakta da yarar var bence. 8 km 50 dk 170 nabız koştuktan sonra 10km 55 dk hedeflemek biraz fazla iyimser bir hedef olabilir şu noktada özellikle antrenman için. Siz daha iyi biliyorsunuzdur kendi vücudunuzu tabii ama fazla hızlı ilerlemek sakatlıklara yol açabilecek bir şey

1 Beğeni