Koşu Forum Antrenman Günlükleri

Ah bu koşucular ah. Kaybın olacak tabii ama şu an en son önemde. Kuvvet dahil yorucu tüm aktiviteleri bırak lütfen. Virüsün hemen her türlüsü yorgunluk yaparken bu yeni virüsün tam etkileri malum zaten tam bilinmiyor. Bizler hobi amaçlı koşucularız kayıp olsa ne olur olmasa ne olur. Motive kalman için paylaştım sana yazıyı . Diğer en çok karşılaştığımız hata sakatlık/hastalık sonrası koşuya dönüşte sporcular kaldığı yerden/hızdan devam etmeye çalışıyorlar. Olabilecek en büyük hata . Kaldığın yere sen ulaşmıştın yine ulaşırsın. Şimdi dinlenme vakti.

8 Beğeni

büyük geçmiş olsun. hiçbir koşucu böyle olsun istemez ama zaman zaman durmak gerek. öyle düşünün. daha güçlü, daha sağlıklı oluyor hep dönüşler genellikle. Mutlu yıllar dilerim.

2 Beğeni

@Serdar @mmustafa Teşekkür ediyorum tavsiyeler için. Hocam şuna istinaden yapıyorum. Şu an herhangi bir şikayetim kalmadı. Zaten geçen pazartesiden beri bu durumum olduğu için atlamışımdır diye düşünüyorum. Karantina sürecim bitince ekg ve efor testi yaptırmayı düşünüyorum. Tavsiyenizi de dikkate alıp bırakıyorum bu arada. Yatmaya devam :smiley:

2 Beğeni

Sen yat seni eski haline getirmek benden . rahat ol .Tam 15 gün sportif efor yapma sonrası testlerini kontrollerini harfiyen yaptır özellikle kan değerlerini de kontrol ettir gel buraya.

3 Beğeni

İyi dinlenmeler. Bu sürede dönüş planı, yıllık plan, önceki yıl koşuları, makale, youtubedan koşu yarışları gibi koşuya dair bircok şeyde var. Atıyorum, kolu kırılan kişi 10dk dambıl kaldırma videosu izlediğinde izlemeyene göre gelişim göstermekte,eski bir belgesel.
@Serdar’ın dediği rahat ol kısmı önemli, kafa ruh rahatsa beden de daha pozitif.

2 Beğeni

Yılbaşı hediyemizi de almış olduk :smiley: Teşekkür ediyorum hocam. Gönül rahatlığı ile yatabilirim artık.

4 Beğeni

Bununla ilgili yazılar okumuştum. Sadece fiziki antrenman yapmak değil mental antrenman da gelişime çok katkı sağladığı hatta yapılan deneyde fiziki antrenmanla beraber mental antrenman yapanların diğer kısma göre daha fazla gelişim gösterdiği yazıyordu. Bol bol motivasyon videosu izlemek kalıyor bana.

3 Beğeni

Gecmis olsun, umarim çabucak atlatırsınız

3 Beğeni

Teşekkür ederim. Sizi de görüyorum, takvimde istikrarınız devam ediyor. Umarım aksamadan devam eder. Sağlıcakla kalın.

2 Beğeni

İstikrarlı, pace mesafe bakmadan, 4km civarı düzenli koşmak güzel ve geliştiren bir tavsiye.
Kar, yağmur, soğuk,sabah,gece koşmadığım için (aslinda 4km için bahane olmaz) güneşi bulunca 10km’yi eşit sürelerden biraz hızlanarak tamamladım.
Yıl sonu 7.5km daha yada 5+7 km koşsam tamam. @Serdar’ın tavsiyelerine uyarsam sakatlanma riskim azalıp dengede daha sağlıklı koşarım.
https://strava.app.link/qEgWRFd6Bcb

5 Beğeni

Bu koşu senin nabız aralığı 2 bölgesine denk geliyorsa artık haftada 1-2 defa aralara orta tempolar eklemeye başlayabilirsin. Bu tempolardan bir tanesi daha uzun diğeri daha kısa süreler olsun.
Örneğin toplam 1 saatlik koşu içerisine 2 tane 10 dk zone 3 tempo gerisi zone 2 diğer koşu 40dk olsun mesela onun içerisine 4 tane 4 dk zone3 üst limit olacak şekilde gibi .
Her koşul altında 3 haftada 1 hafta koşu sayısını ve şiddetini azaltarak dinlen.

4 Beğeni

Koşuda ilk iş koşu frekansıdır. Öncelikle haftalık koşu sayısını sürdürülebilir seviyeye getirmeye odaklan. Sonra mesafe veya süre bakılır . Haftada 5 defa 30 dk haftada 2 defa 10 km koşmaktan çok daha faydalıdır .Hız/ peys falan bunlar şu an o kadar önemsiz konular ki en sonda ele alınması gerekli bu süreçte…Diğer konular doğru yapılırsa zaten kendiliğinden oluşuyor. Hiç endişe etmeye gerek yok hız için.

4 Beğeni

Çok tşkler hocam o şekilde yapacağım peki haftada 10*3 koşuyorum sizce nasıl yeterli mi yoksa 4-5 güne çıkartmalı mıyım. Planım sizin dedikleriniz doğrultusunda 1 uzun zone 2 koşusu ve sizin dediğiniz şekilde zone 3 eklenmiş 2 koşu yani toplamda 3 koşu ile haftayı bitirmek. 1 gün de evde haftasonu güç antrenmanı yapmayı planlıyorum

2 Beğeni

Mesafeden ziyade ilk etapta süreye odaklanmakta fayda var . Bunu da örneğin haftada 3 saat sonra 3,15 sonra 3,5 saat yapıp 1 hafta 2 saate düşürmek lazım. Sonra ki döngüde tekrar her haftaya 5-10 dk ekleyebilirsin. Süre artışlarını ilave koşular ve daha da kolay zone 1 olacak şekilde eklemek uygun olur. Bu döngüyü hayatında yük olmayacak şekilde ve keyifle yapabildiğin max süreye ulaşana kadar sürdür . Haftalık sürdürülebildiğin max. süreye ulaştığında zone 4 ve 5 antrenmanlarına başlayabilirsin. Kuvvet çalışmasını haftada 2 yapmanda ve hiç aksatmamanda fayda var .

4 Beğeni

Çok tşkler yardımlarınız ve ilginiz için :pray:t2::pray:t2:

2 Beğeni

Geçmiş olsun. Umarım karantina sonrası ilk testini pozitif çıkar.
:heart:

2 Beğeni

1/4

Koşarken ısrarla sizi geçip sonra aynı tempoyla devam edemeyerek önünüzde yavaşlayan ve siz aslında sabit tempo ile daha hızlı koştuğunuz için ısrarla tekrar tekrar bunu yapan biri olduğunda sinir oluyor musunuz? İşte bugün antrenmanın ayarı bu yüzden kaçtı.

9 Beğeni

Ayağınıza sağlık. Bugün sirf boyle olmasin diye sonda birini gecmemek icin geri dondum. Saygidan, temposunu bozmasin diye :slight_smile:

4 Beğeni

Sizin de ayağınıza sağlık :+1: Benden yavaş koşan birini geçmek durumunda kalırsam önce onun yanında yavaşlar selam verir kolay gelsin derim. Benimle aşağı yukarı aynı hızda koşan birine denk gelirsem yavaşlar arama 100 m mesafe koyar takip ederim. Alışkanlık. Kimseyi rahatsız etmemek benim için hayatımın kalitesini arttıran bir durum.

7 Beğeni

Bunu duvar yazısı olarak karşı binaya yazsam, doğruluğunu bilsem de… Bakalım uygulamak iui gelecek, kesinlikle çok doğru ve tersinin yanlışlığını sakatlıklarımdan biliyorum.Teşekkürler. @Serdar sonda sprinte geçmeyip, saat kapandıktan sonra 1 tur da çok yavaş koştum.

@Eren,
1.Birini koşu sonlarında -son 1km ,500m gibi- geçeceksem hava, ego vs nedenle değil de hızı artırmak için geçici bir amaç.O kişinin daha birçok kilometre koşacağını, asıl olanın benim son sprint değil devam eden koşu olduğunu bilirim.(Maalesef hızlanarak bitirmenin sakatlığa neden olduğunu da biliyorum)
2.Benzer tempoda takipteysem 30-40m mesafeye kadar öndeki atletin temposuyla birkaç tur koşup, devam edecek durumdaysam geçip yarış amacı gütmeden hafif hızlanırım rahatsızlık vermemek için.
3.Son cuma uzunda 150dakikada 1 kişi hariç geçtiğim olmadı, o da zorunlulkktan.Kişinin kendini geçmesi yada bilmesi asıl.
:grin:Bu kadar yazdığımdan anlamışsındır genelde pistte koştugumdan takip koşusu yaptığımı. Takip koşusu dozunda, geçiş saygılı yapıldığında güzel.

5 Beğeni