Koşu Forum Ankara Koşuları

Ankara koşusu için hazırlıklar son sürat devam ediyor. Katılmak isteyen herkesi bekliyoruz :running_man: :slight_smile:

3 Beğeni

Ankara icin organizasyon sorumlumuz belirlendi. Farkli tempolar icin kosu liderimiz bugün belirlenecek.Çok yakında ilk koşumuzu gerçekleştirmiş oluruz.Foruma kayıtlı olmayan tanıdıklarınızın kayit olmasını rica ederiz.

4 Beğeni

Grup halinde koşular benim için çok verimsiz geçiyor. Kalbim tüm katılımcılar ile. Keyifli koşular dilerim hepinize.

3 Beğeni

Gerçekten bağırma nedeni olabilir, tabii bağırmaya gücün kalıyorsa :slight_smile:

3 Beğeni

Ben de aynı düşüncedeyim ancak yalnız koşmak da sıkıyor bir müddet sonra. En iyisi koşu performansı ve hedefleri denk birini bulup onunla antrenman yapmak ama tabi bu da kolay olmuyor maalesef

2 Beğeni

Bence ön yargılı olmayın. Koşu gruplarında gördüğüm hatalardan dolayı ben de grupla koşmayı bıraktım. Buradaki amacımız, orada yapılan hataların hiçbirini yapmadan, tamamen bilimsel metotlarla koşu grupları oluşturmak.

Ben hem en verimli ve hem de en verimsiz koşumu grup koşusuyla yaptım. Faruk Kar’ın Eymir’deki “How to trail run” etkinliğine katıldım ve bana o kısa sürede çok şey kattı. Sonraki grup koşuları ise belki de şu anki sakatlığımdaki ana etken.

Siz de dilerseniz en azından 1 koşuya katılın. Eğer yine verimsiz geçtiğini düşünürseniz o zaman bırakırsınız, hem hipoteziniz de güçlenmiş olur :slight_smile:

Bu sizin için de geçerli @anon9360179 hocam :slight_smile:

3 Beğeni

Memnuniyetle :slight_smile:
Asla katılmam demedim zaten grupla koşmanın da çok ciddi faydalarını gördüm zamanında. En azından çok güzel dostluklar kuruyoruz bu bile çok güzel

2 Beğeni

Harika :slight_smile: Özel mesajla numaranızı gönderirseniz sizi de whatsapp grubuna eklerim.

Düşük tempo uzun mesafe antrenmanları tamam. Mesela şöyle 140 ile 160 bpm arası muhabbet ede ede uzun mesafe yapılıyor. Lakin bi arttırma yapıcam, sprintler vsler için içine girdiğinde herkesin dinamiği birbirinden farklı vs.

Sözümü değiştirerek uzun mesafe düşük tempolar okey ama kısalara no diyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam doğru diyorsunuz da uymuyor. Ben ironman yarışlarına katılıyorum ve antrenmanlarımı ona yönelik yapıyorum. Adam sadece koşucu mesela. Temposu, tarzı koşucuya göre. Ben ise triatlona yönelik davranıyorum. Örneğin havalar güzel ise eymirin yukarıya aracı park edip bisiklet ile bir 50-60 km inceğe doğru gidip gelip sonrasında üzerine bi 10 - 15 koşarak brick yapıyorum. Bu brick yaptığım koşuda bir grupla koşmak gerçek dışı oluyor. Tüm dinamikler değişiyor çünkü.

Bir de bazı insanlar var. Adam haftada bir koşuyor. Geliyor manyaklar gibi yardırıyor canı burnunda, nabız hep tavan limitte. Şimdi düzenli ve yarışlar haricinde yavaş antrenman yapan biri olarak nasıl böyle bir gruba ayak uydurulabilir.

2 Beğeni

Farklı mesafe ve farklı pace grupları olacak. Size uygun olduğunu düşünürseniz katılırsınız.

Elbette herkesin bireysel hedefleri ve dinamiği farklı. Amaç zaten tüm antrenmanları birlikte yapmak da değil. Haftada veya iki haftada bir grup antrenmanı yaparak bildiklerimizi paylaşmayı, daha fazla insana ulaşmayı ve onların da spora/koşuya başlamasına yardımcı olmayı hedefliyoruz :slight_smile:

1 Beğeni

Nabız hep 160 !.. Alışmamışız yavaş koşmaya

2 Beğeni

160 nabız da kimin 160ı. O da ayrı bir sonuç. :slight_smile:

Değişken o kadar fazla ki. Düzenli ve nabız odaklı antrenmanlar eminim ne demek istediğimi iyi anlıyorlar.

1 Beğeni

Mert Beyin spartathlon öncesi idman pace ve nabızlarını görünce insan daha iyi anlıyor , kime göre hangi eğime göre, hangi pace e göre vb…

1 Beğeni

Ankara koşularının başlamasına çok az bir süre kaldı :slight_smile: Katılmak isteyen herkesi bekliyoruz. Hatta etrafınızda koşuya başlamayı düşünenler varsa bence harika bir fırsat. Dilerim çığ gibi büyürüz :slight_smile:

Evet çok önemli. Laf ola pace, nabız konuşmakla olmuyor.

Zemin, mesafe, eğitim, kondisyon…

Gel birader hep beraber 160bpm koşalım dedin mi çok bilinmeyenli bir denklemin içine düşüyorsun. Hele bir de hiç tanımadığın kişiler ile. Koşarken beklemek de olmuyor. Yine bisiklette pedal çevirmeyip yada vites düşürüp kadans yükseltip bekliyoruz ama koşu daha farklı. Bekledin mi yandın valla. :slight_smile:

Antrenör sertifikası olan eğitmenlerin bu konulara hakim olduklarını, değillerse bile uyarılarınız sonrasında dediklerinizi dikkate alacaklarından ve ayarlamalarını bu şekilde yapacaklarından eminim :+1:

Grup etkinliğinin amaçlarından birisi de birçok kişiye ulaşmak ve başka insanların da spora başlamasını sağlamak. Bir araya toplanıp bireysel antrenman yapıyor gibi düşünmeyin. Tabi şu da var, her aktivite herkese uymayabilir, bu da gayet doğal.

Eğer antrenör eşliğinde grup koşularının size uygun olduğunu düşünüyorsanız sizleri de etkinliğimize bekleriz :slight_smile:

@spinodal Mert Bey’in kendisi Ankara’da olsaydı eminim o da grup koşularına katılırdı :slight_smile:

1 Beğeni

Evet simdilik uzaklardayim… Herkese keyifli kosular.

1 Beğeni

@isos81 bizden beklentisi yüksek ne güzel :slight_smile:
Bizim grup koşularına başlama sebeplerimizi açıklarsak katılmak isteyenler için daha aydınlatıcı olacaktır.

Temel amacımız buradaki bilgi temelli ortamı aktiviteye taşımaktır. Mümkün olduğunca soru-cevap olanağı yaratabilmektir. Özellikle yeni başlayanlarda daha doğru temelleri atarak tecrübeleri aktarabilmektir. Temeli hareket olan koşuyu sadece konuşmayalım minik de olsa uygulayalım istedik.
Nasıl ki bu sayfada topluluk kuralları varsa koşularımızda da bazı kurallarımız olacak. Ancak bunlar koşuyu/koşanı sınırlandırmak için değil aksine daha keyifli ve rahat bir koşu ortamı yaratabilmek adına olacaktır.

Hemen her grup koşusu her düzeyden katılımcı barındırır. Aynı hedefe hazırlanan benzer form düzeyinde sporcular olmadıktan sonra grup koşusu herkese birebir uymaz.

7 Beğeni