Koşmaya yeni başladım ve sanırım sakatlandım

Öncelikle herkese merhaba.
Hareketli bir hayatım yok ara sıra gym gidiyorum onda da ağırlık çalışıyorum. Yakında spor mülakatları olduğu için koşuya başlamaya karar verdim. 1 Haftadır koşuyorum fakat 6.gün diz kapağı ve altında inanılmaz ağrıdan dolayı koşamadım. Sanırım bir önceki gün hafif olan ağrıyı dikkate almayıp ısrarla koştuğum için olabilir.
6km mesafe yürüyüş+koşu olarak tamamlıyordum bu süre zarfı içerisinde. Fakat 48 saattir bacağımdaki ağrı koşmama engel oluyor. Dün biraz zor yürüyordum fakat bugün biraz daha rahat.

Agrıyı en şiddetli hissetiğim an iki ayağımla birlikte zıpladığım an. Diz kapağımda inanılmaz bir batma ağrısı.

Boy :183
Kg : 65
Yaş : 29
Bacaklarım çıta gibi.
Koştuğum yol : https://prnt.sc/ni5jtx
Bacaklarım : https://prnt.sc/ni5kzz
Ağrıyan bölgeleri işaretledim. Parmak ucunla hafiften vurdugumda agri oluşuyor.

Çirkin görüntü için özür dilerim :smiley:
Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

2 Beğeni

İşaretlediğiniz bölge “pes anserine bursa”
O bölgenin rahatsızlığının adı “pes anserine bursitis”

(Googledan bir bakın, dediğim yer değilse Medial Collateral Ligament ya da Medial Meniscus o işaretli yerlere yakın, onlardan birinde olabilir sorun.)

Birden koşuya başlamak/hızlıca km arttırmak/hız arttırmak yüzünden zorlanmıştır, ağrı azalınca “ağrınızı arttırmadan” yavaştan koşmaya devam edebilirsiniz.

Koşu sonrası esneme/stretching hareketlerinizi aksatmayın, kaslarınız güçlendiği için kısalacak ve tendonlarınıza yük binip tahriş olacaklar, esnetmezseniz hepsi sırayla böyle tendinit olmaya devam eder…

Tedavisi çoğu tendinit gibi aynı RICE.

Rest-Dinlen
Ice-Buz
Compression-Sargı/Baskı uygula
Elevation-Yukarı kaldır

Stretchingleri şu şekilde…
https://youtu.be/01MPxl-azVI

Geçmiş olsun…

9 Beğeni

Cok teşekkür ederim hocam. Ortopedi randevusu almistim 15 gun ileri tarihte 4 gundur kara kara düşünüyordum. Önerilerinizi dikkate alacağım. Saglikli günler dilerim

2 Beğeni

Oğuz merhaba, konuyla ilgili bir gelişme var mi ? Ayni problemi bende yaşıyorum

Merhaba, şu an iyi gibi agri yok. Ama iyilesmesi bir ay sürdü. Dinlenmen lazim gecmis olsun

hocam merhaba bu gönderi 1 sene önce atılmış fakat yine de bir koşucu arkadaş olarak sizden bilgi almak istedim. Öncelikle ben de bu dertten muzdaribim maalesef ve 2 aydır ilk 10 gün Rice programı uygulayıp sonra da egzersizlere başlamama rağmen bir gelişme göremedim. Siz nasıl bu dertten kurtuldunuz?