Köpek saldırıları için tavsiye

#1

Merhaba arkadaşlar, Ankara’da yaşıyorum ve fırsat buldukça Eymir Gölünde koşuyorum. Daha doğrusu koşuyordum diyeyim. Bir kaç aydır çoğalan ve saldırganlaşan köpeklerden ötürü koşamaz oldum. Gece dahi tek başıma rahatça koştuğum bölgede artık köpeklerden geçemiyorum. Kulağımda kulaklık ile koşarken bir köpeği Aşil Tendonumu ısırmak üzere iken farkettim :slight_smile: Aşil kopması bir köpek sebebi ile olacaktı az kalsın :slight_smile: Fobi oluştu resmen köpeklere karşı, yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

0 Likes

#2

Çok da saldırgan olmayan, bölge korumak için havlayan köpeklere bağırarak karşılık vermek veya köpeklerin olduğunu bildiğiniz bölgeye girerken yüksek ses çıkarmak hayvanları bir miktar duyarsızlaştırıp size ilgisiz kalmalarını sağlayabiliyor .

Bir üst seviyede üzerinize havlayarak koşan köpeğin üzerine bağırarak gitmek de işe yarayabiliyor ama %50-50 . Olumsuz %50 göze alınmaz tabi ama üzerinize koşarak ve havlayarak gelen köpekten zaten kaçamazsınız.

Başka öneriler varsa ben de duymak isterim.

0 Likes

#3

Bu başlık altında biraz irdelenmişti. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

0 Likes

#4

Beni ısırmaya yakın gelen bir tek köpek oldu. O da akşam ya da geceleri koşarak önünden geçtiğim bir çiftliğin köpeği. Sahibi İstanbul’dan gelince salmış hayvanı, ben de umursamaz koşuyorum. Buna çarpmayayım falan diye yavaşladım ama köpek hafiften dişlerinin arasına almaya çalışıyor bacağımı, konuştuğumdan da ne yapacağına karar veremiyor sanırım. Gerçi kendi köpeğim ondan çok daha fazla ısırıyor beni de… :sweat_smile:
Genelde bisiklette başka ama koşuda köpeklerden korkmam. Ormanda peşime takılan olur, geri dönüp ben de onların peşine takılırım. Onlar da iyi koşuyorlar. :grin: Diğer çoğu sokak köpeği de havlama modu ile kayıtsızlık arasındadır, çünkü koruyacak bir şeyi yoktur. Konuşunca kıçlarını kıvırmaya başlarlar, ya da eğik boyuk havlar gibi yaparlar. Birine biraz fazla yüz vermiştim, 2 KM’ye yakın benimle koşmuştu köpek. Gören diğer köpekler de bunun peşine takılıyor, bunu kovalıyorlardı. Onlardan korkuya da benimle koşmaya devam ediyordu. Mahalle değiştirince uzaklaşmak istemedi sanırım bölgesinden, bıraktı peşimi.
Bir keresinde de parkın koşu parkurunda önümden gelen köpeği gördüm ama o beni görmedi. Son saniyede bağırınca korkup sıçradı yan tarafa, trafik kazası olacaktı az daha. :smiley:
Tavsiyem kendinizi biraz alıştırın ve onlarla karşılaştığınızda endişelenmemeye çalışın. Olumsuz duygularda vüvcutta salgılanan sıvıların kokusunu alıp zayıflığınızı anlayıp daha fazla saldırganlaşabiliyorlarmış. Eğer yüz vermez de işe yaramadığını anlarlarsa, çok kovalamazlar.

2 Likes

#5

Eski ama gecerli bir yazi…

1 Like

#6

Merhaba Köpek savar işe yarıyor eymir koşularında. Dazer marka köpek kovucu yanımda taşıyorum ve işe yarıyor. Ancak bazı köpekler sağır olduğundan kaynaklı bu aletin yaydığı sesi duymayıp halen daha üstünüze gelebiliyor. :slight_smile: Şimdiye kadar 1 kere eymir ormanda başıma geldi.

0 Likes

#7

Köpeksiz bir Türkiye düşünülemez. Yapacak birşey yok bisiklete bindim ve artık koşuyorum tek çare köpeksiz rotalar bulmak. Maalesef ülkemizde sokak köpekleri değil ama sahipli ve bağlanmayan müstakil ev köpekleri sorun olabiliyor. Sayısız badire atlattım ama çözüm köpeksiz yollar. Hele ki köpeklerle arası benim gibi iyi olmayan biriyseniz yapacak birşey yok yada ben bulamadım.

0 Likes

#8

Bu sevimli şey de bisiklet sürerken karşıma çıktığında yakalamıştım bu pozunu. :joy:

5 Likes

#9

sonra ? :slight_smile:

0 Likes

#10

Sıkıntı yok. Hızı 45’ten 30’a indirip hafif uzaklaşıp geçtim gittim yanından. Bu noktada köpek tehlikesini biliyordum ama genelde hiç fırlamıyor, ya da fırlayana kadar geçip gidiyordum. Bu sefer erken davranmış, ilk kez böyle yakalayabildim görüntüyü. :slight_smile:

0 Likes

#11

Bazı rotalarda mesela yeşilköy florya sahilindekiler gün içinde sakinken,başka geç vakit yada sabah çok erken vakit koştuğumda bikaçkez saldırıya uğradım ben otomatikmen duruyorum sakin davranıyorum yürüyerek uzaklışıyorum bidahada o gün koşumu o tarafa yapmamaya özen gösteriyorum :slight_smile:

0 Likes

#12

Ben bir bisikletçi olarak DAZER marka köpek kovucuyu tavsiye ederim. Şu ana kadar saldırma teşebbüsünde olan bütün köpekleri püskürttü.

0 Likes

#14

Garanti veremem ama yere oturup onunla çok sakin konuşmaya başlarsanız kafası karışıyor. Bir köpeğin bölgesine girmişseniz iktidarına saygı duyduğunuzu göstermeniz gerekiyor. En azından ben diğer köpeklerin bu şekilde iletişim kurduklarını gözlemledim. Bölgeye yeni giren köpek,kavga istemiyorsa diğer köpeğin önüne yatarak teslimiyet gösteriyor. Ben ne zaman yere oturduysam işe yaradı. O heyecan ve korkuyla zor ama bu da aklınızda olsun.

0 Likes