Köpek saldırıları için tavsiye

Sakin kalarak , onunla konuşmak gerekiyor oğlum ,kızım ,hayır gibi kelimeleri anlıyor olabilir, yanınızda yiyecek varsa önüne atın, köpekli yerden geçmek gerekiyorsa onlar için yiyecek birşeyler vermek dost olmanızı sağlıyor, bu yöntemleri denemek mümkün değilse sessizce sakince onu kuzdırmamaya çalışalım, bu yöntemlerle parkurumdaki birçok azılı köpekle dost oldum, bu arada Müge arkadaşaegmiş olsun dileklerimi sunarım, onunki şanssızlık olmuş.

2 Beğeni

Validebag da benim arkadasa da 2 yil once saldirmisti kopekler. Ne yazik belli basli yerlerde sahiplendikleri alanlara girmemek gerekiyor. Florya ormaninda genel kosulan sag taraf disinda, deniz tarafina pek girmemek lazim. Florya sahil de erken saatlerde sorun olabiliyor.

1 Beğeni

Şehir köpeklerinden korkmanıza gerek yok. Çok korkuyorsanız Youtube’da bunun hakkında bir sürü video var, göz atın derim.

2 Beğeni

Herkese merhaba. Sokak köpeklerine karşı benim de davranışım; yürümeye geçip ıslık çalmak oluyor. Şimdiye kadar işe yaradı. Saldırmak üzere olan hayvan ıslığı duyunca sakinleşiyor, ilgisini kaybediyor. Ya da havlamaya devam ediyor ve kovalamayı bırakıyor. Çoğu zaman ıslık çalarak sakinleştirdiğim köpekleri durup seviyorum, onlarla konuşuyorum. Onların da hoşuna gidiyor.
Fakat geçenlerde akşam soğukta koşarken, ıslığımın azizliğine uğradım. Yol kenarındaki çalıların arasındaki 2-3 köpeği fark etmemişim. Uzakta olan köpek havlayarak alarm verdi. O anda yan hizamdaki çalıların arasında yatan köpek de beni fark edince havlayarak yerinden doğruldu. Aniden çalıların arasından çıkan köpeği görünce korktum. Islık çalmaya çalıştım ama soğuktan dolayı dudaklarımın arasından ıslık sesi çıkmadı ne yazık ki. Üfledim üfledim çalamadım… Köpek havlayarak üzerime gelmeye başladı. Kaçacak yerim de yok. Öyle kaldım. Köpek kol boyu mesafesi kadar yakınıma geldi. Dur yapma etme hayır falan dedim, elimdeki su şişesiyle vuracakmış gibi yaptım ama geri adım atmadı. Yoldan da arabalar geçiyor, benim köpekle mücadelemi görünce yavaşlamaya başladılar. Köpek dikkatini elime verince, aşağıdan çenesine ufak bir tekme attım ama hafiften. Canını acıtmadığımı düşünüyorum. Ama bu hamlemin işe yaradığını fark ettim. Köpek geri adım atarak aramızdaki mesafeyi açtı. Ama havlamayı kesmedi. Yavaş yavaş oradan uzaklaştım. Bir süre sonra dönüp bakınca, arkamdan sinsice yaklaştığını gördüm. Durup, ıslığımı tekrar denedim. Bu sefer çalıştı :slight_smile: Köpek fark edildiğini anlayınca geri döndü gitti.
İlk defa ısırılmaya bu kadar yaklaştığımı düşünüyorum.

4 Beğeni

Geçmiş olsun. Bazen bende istemesem de mecbur kalınca batonlarla korkutmak zorunda kaliyorum yaramaz köpişlere rastlayınca. İnsan gibi işte; iyisi de var, kötüsü de :blush:

1 Beğeni

Daha da enteresanı insanlarda görülen pek çok zihinsel rahatsızlık hayvanlarda da görülebiliyor. Dolayısıyla ptsd den muzdarip bir köpeğe denk gelip gelmediğinizi bilemezsiniz. Sevmeye veya sakinleştirmeye çalışmak işe yaramaz. Korkutmaya uğraşmak daha da agresif bir hale getirebilir. Öte yandan size dokunacak zararlar asimetrik olduğu için, yani 100 koşunuzdan sadece birinde saldırıya uğrasanız sizi bir sonraki 100 koşunuzdan edebilecek bir sakatlığa sebep olabilecekleri için yoklarmış gibi de yaşayamayız. Şartlar bu kadar asimetrik iken bizim yapabileceğimiz tek şey bu ihtimalleri azaltmaktır. Madde madde şu aşamalara dikkat edersek faydası olur diye düşünüyorum:

1. Güvenilir ve tenha olmayan rotalarda koşmak. Mümkünse koşmadan önce o rota hakkında başkalarının yorumlarını okumak.
  2. İnsanlardan gerektiğinde yardım istemekten çekinmemek.
  3. Mümkünse köpeksavar cihazlardan bulundurmak.
  4. Köpeği görünce koşmayıp yürümeye başlamak.
  5. Eğer size doğru geliyorsa durmak.
  6. Asla arkanızı dönmeyin ve gözlerinizi köpekten ayırmayın. Gözlerinizi onun gözüne de dikmeyin. Bu, agresiflik belirtisidir. Ağız bölgesine bakın. Dişlerini göstermesi de sizi uzaklaştırma çabasıdır. Bizim dişlerimizi göstererek gülmemiz onlarda agresiflik belirtisi olarak algılanabilir. Sadece dudaklarınız ile gülün.
  7. Köpeklerin beden dili hakkında videolar izleyin. Ben en çok bundan fayda gördüm. Kuyruğunu sallıyorsa keyiflidir. Kulakları dikleşmiş ise dikkat kesilmiştir ve henüz kararsızdır vs.
  8. Hindistan’da kullanılan bir teknik var. İnsan yüzü maskelerini başlarının arkalarına takınca kaplan saldırıları önemli ölçüde azalmış. Siz de insan yüzü olan boneler takabilirsiniz. Böylece arkanızı dönünce sizi takip etmezler.
  9. Mümkün olan en kısa sürede alanlarından uzaklaşmak.
  10. Eğer o rotaya mecbursanız giderken onlara yiyecek götürmek de korktuğunuz o köpekleri daha sonra sizin koruyucunuz yapabilir-ki bence alışkanlık haline getirilmesi gereken tek reaksiyonun bu madde olduğunu düşünüyorum.
10 Beğeni

Merhaba, biber gazı kullanmak yasak mı acaba biliyor musunuz? Biraz araştırma yaptım hatta avukat arkadaşa bile sordum. Normalde bıçak mantığında ve suçmuş. Ama koşu için dersen el koyarlar en fazla diyorlar.

Koştuğum bölgeler belli .gece yada gündüz tek başıma koşuyorum. Dağ tepe geziyorum koşarak . Hayvanlar ya aç ya korkmuşlar yada belli bir alanı yada davarları korumaya çalışıyor…koşmadığım zamanlar onları ziyaret edip karınlarını doyuruyorum haftada bir kaç sefer . Şimdi hepsi beni bekliyor ne zaman gelicek diye . Arkadaş olduk anlayacağınız .size tavsiyem özellikle koşu için aynsını yapmanız . Rahat edersiniz

4 Beğeni

Harika bir tavsiye. Şöyle kısa bir anekdot ile renklendireyim: Zira koşu sırasında onlardan korkmama avantajı yanı sıra size yardımcı bile olabilirler. Zaman zaman koştuğum dağlara doğru yükselen bir patikada sürekli bulunan köpekler yüzünden kulaklık takmadan ve sürekli kendimi kollayarak koşardım; ama onları okşamayı ve beslemeyi deneyince çabucak dostça davranmaya başladılar. Bir gün havanın bozup bozmayacağı belli değil iken koşuya çıktım. Yarı yolda o köpeklerden biri önümü kesti. Zorla sevdiriyor kendini ama beni geçirmiyordu. Ben geçmeye ısrar ettikçe hırçınlaştı. Velhasıl bağır çağır beni geri çevirdi. Programım aksadığı için canım sıkılmıştı ama bir yandan da şaşırmıştım. Bu düşüncelerle geriye dönerken on dakika sonra hava bir anda öyle bir bozdu ki şiddetli yağıştan adım atılmaz hale geldi. Kendimi eve zor attım. Eğer o yağmura ormanda yakalansaydım saatlerce mahsur kalabilirdim. Daha sonraki koşularda aynı köpek bir daha öyle tepki vermedi.

13 Beğeni

Iste o kopek de Kıtmir’di.

4 Beğeni