Kemik İliği Ödemi

Herkese merhaba

Dizimde kemik iliği ödemi oluştu.
Kyzikos ultra 56 k ve hemen ardından gelen Kapadokya Ultra 63 vücuda fazla geldi.
22 Ekimde çekilen MR’dan bugün çekilen MR’da kadar ağrılar oldukça fazla azalsa da doktor görüntülere bakıp çok ciddi bir değişiklik olmadığını söyledi.
Daha önce bunu yaşayan ya da konuyla ilgili bilgi verebilecek bir arkadaşımız var midir?

Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba bu yılın Mart ayında ayak bileği ağrısıyla doktora gittim, mr sonucunda talus kemiğimde kemik iliği ödemi teşhisi konuldu. 3 farklı doktora gittim, 2 spor hekimi 1 ortapedist… Üçünün ortak söylemi koşuya 2 ay ara vermek bu zaman zarfinda günlük verilen egzersizleri ( tere band ile kuvvet, suquat, kalf germe, kalça kuvvet hareketleri, diz kuvvet hareketleri) eksiksiz yapmak ve sonra sonrasında buz tedavisi uygulamak, tabi bunların hepsini yaptım. 2 ay sonrasında doktor tavsiyesi ile sekiz bandaj ile jog temposunda kısa koşulara başladım. 3 ay bandajsız ve hızlı tempoda hiç koşmadım. En son Ekim ayında kontrol mr çekindim kemik iliği ödemi tamamen geçmiş, ancak o bölgede sıvı miktarında artış oluşmuş😂 şimdi fizik tedavi görüyorum, hocamın tahmini Aralık ayı sonunda yeniden koşacağım.
Şunu belirtmek istedim, alanında en iyi spor hekimi ve ortapedi doktorlarına gittim diyebilirim. Ortak bir kanı kemik iliği ödemi 5 -6 aydan önce kesinlikle geçmez. Ödemin oluşma sebebi çok zorlama ve bölgenin güçsüzlüğünden kaynaklı alınan darbelerin bir sonucudur. Bu darbelerin etkisini azaltmanın en iyi yöntemi kalça, diz, ayak bileği bağlarını, çevre kaslarını ve tedonlarını kuvvetlendirmektir, böylelikle eklem ve kemiğe alınan darbelerin etkisi azalıyor.
Bence sakatlanma zamanın güzel :blush: bahara kadar koşmayı kesinlikle bırakın, diz çevresi için günlük kuvvet egzersizleri yapın, buz yapmayı unutmayın, bol bol paça çorbası için. Dizi zorlayacak hiç bir hareket yapmayın. Yüzme iyi gelir, kondisyon açısından da iyi gelir, kayıp yaşamazsınız.
Mart ayı gibi kontrol mr ile inşallah bu sorundan kurtulmuş olacağınıza inanıyorum… Tabi bu benim sürecime göre yaşadıklarımı anlattım. Size nasıl tedavi uygulanır bilemem ama mantık ayını… acil şifalar diliyorum. Ankara yaşıyorsanız Dr Savaş Kudaş kesinlikle tavsiye ederim.

2 Likes

Merhaba öncelikle geçmiş olsun, 2013 te biri renkli olmak üzere 2 mr sonucuna göre sende kemik iliği kanseri olabilir denildi, İnternet yorumu ve radyoloji raporunu okuyunca aha dedim bacağımı kesiyorlar. Sonrasında sıvıda değişim varmış meraklanma o kadar dediler. Tabi ben 2 hafta gayet meraksız gezdim :blush:.

2 Likes

Öncelikle size de geçmiş olsun.
Yaşanan sakatlığa sebep olan şeyin kuvveti az yapmam olduğunu maalesef acı bir şekilde öğrendim.
Uzun sayılabilecek bir süreç beni bekliyor.
Salı günü doktor randevum var. Süreci birlikte değerlendireceğiz
Yüzme antrenmanı birçok yerde karşıma çıkıyor ve sanırım ona başlayacağım
Geniş çaplı Bilgi için teşekkür ederim @hsn6006

1 Like

Ben biraz pimpirikli bir tipim. Ağrı varsa o ne diyorsa o :slight_smile:
Size de geçmiş olsun @yekta2242

Spor hekiminin bana da verdiği tavsiyeye göre en az 6 hafta dinlendirmek gerekiyor. Buz tedavisi de ek tedavi. Ayrıca antienflamatuar ilaçlar da reçeteye ekleniyor. Son olarak zeytinyağı ile gece yatmadan önce bölgeye masaj yapmanızı öneririm. Geçmiş olsun. Tekrar koşabilmeniz dileğimle.