Kalp rahatsızlığı nedeniyle koşuya veda etmek

Merhaba, foruma yeni üye olarak bu konuyla ilgili birkaç cümle de ben yazmak istedim. 48 yaşındayım. 2014 yılından beri yol bisikleti antrenmanları (hafta sonları 80-100km), Granfondo yarışları yapıyordum. 2017 yılından beri bisiklete ilave olarak koşmaya ve haftada 2-3 gün 10k koşmaya başladım. Relay Ironman 70.3 yarışlarına katılmaya ve koşu yarışlarına katıldım. Ekim 2020 yılında bu kadar yoğun antrenmanlar yapıyorum ama hiç kalp muayenesi olmadım deyip, kardiyolojik kontrole gittim. Kalbimde 2.derece AY ve biküspit aort kapak ve ascendan aorta dilate 42mm rahatsızlığım çıktı. Hiçbir şikayetim olmamasına karşın doktorum yarışır şekilde koşup bisiklet sürme dedi. O günden beri moralim bozuk, yavaş tempo bir kaç kez koşup, bisiklet sürdüm. Max nabzını 160-165 üzerine çıkarma dedi. Ona göre antrenman yapmaya çalışıyorum. Çok uğraştım, kendimi ikna edip vücudumu dinleyerek koşup sürmek istiyorum. Bir yandan tamamen bırakmak ve hantal bir duruma düşüp, kilo alıp, yağlanmak istemiyorum…ama hepsini bir arada götürmeye çalışmakta zor. 6 ay sonra kontrole gel dediği için doktorum. Nisan da tekrar kontrole gideceğim… Sanırım doğrusu ve en zor olanı. Bunu kabul edip, buna göre spor yapmaya devam etmek… Herkese sağlıklı sporlar dilerim.

1 Beğeni

Aytaç bey çok geçmiş olsun. Ben de 44 yaşında 2013 den beri bisiklete binen, son iki yıldır bisiklet yanında koşan bir arkadaşınızım. Haftada 250km, yılda 10bin km bisiklet hedefi olan ve bu hedefi son 3 yıldır gerçekleştiren bir bisikletçiyken haftada 15 - 20 km de koşayım diye hedefe ekleme yaptım. Sonra bu kovid belası ve ardından kalpte perikardit denen hastalığa yakalandım. Ayrıca kapakçıkta sızdırma varmış. Gittiğim doktor bırakın koşup bisiklet sürmeyi hızlı tempo ile yürümeyin bile dedi. Bir ay herşeye ara verin diyerek ilaç tedavisine başladı. Ben de uydum ve bu hafta süre doldu diye biraz antrenman biraz özlem giderme amacıyla 130 - 140 nabız ile trainerde parça parça toplamda 150 km civarı sürdüm. Güzel havalarda çıkarak 5km lik koşular yaptım. İyiydim her şey çok güzel gidiyordu ta ki bu sabaha kadar. Bu sabah tekrar ağrılar başgösterdi. Yeniden standby moduna döndüm. Galiba bu kalp sorunu bizim yüzümüzü güldürmeyecek. Ben de içimi dökeyim dedim. Kendinize iyi bakın.

5 Beğeni

Çok geçmiş olsun tekrar sahalara dönmem dileyiğle.

2 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Umarım en yakın zamanda düzelip, spora geri dönersiniz.

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun, yazdıklarınızı hüzünlenerek okudum. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki, hafif tempoda da olsa koşulara devam edebilmenizi dilerim.

1 Beğeni