Kalp atışı-pace

Kuvvetle muhtemel bileklik yanlış ölçüyor fakat ben yine de @ismail.a nın dediği gibi test edilmesi taraftarıyım. Aslında bu cihazların nabız ölçümlerine dair kalibrasyon prosedürleri olsa keşke.

Saygılarımla.

2 Beğeni

Ben de şahsen öyle düşünüyorum hocam. 170 nabız ile rahat konuşmak pek mümkün gelmiyor çünkü :smile:

1 Beğeni

Dediğinize katılıyorum. Öğrenci olduğum için bütçe malum f/p bir şey almak istedim o da pek sağlıklı sonuç vermiyor gibime geliyor.

Nabıza göre antrenman yapacaksan sana iki tavsiyem var. Decathlon da Göğüs Bantları var saati ile birlikte (Saat Sadece Bant ile İletişim Kuruyor Basit Birşey) Fiyatıda Ekonomik Ben İnterval ve Tempo Günlerinde kullanıyorum Çok Tutarlı.

Yada Ali Baba dan Magene Marka Göğüs Bantları var Strava ile uyumlu onunda fiyatı makul. Düşünebilirsin

2 Beğeni

Bir sene önce aldığım da 110₺ idi. Şimdi bu da uçmuş. :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth:

Fakat gerçekten çok stabil. Şimdiye kadar hiç yanıltmadı

1 Beğeni

Tavsiyeler için teşekkürler.

1 Beğeni

Merhabalar. Benimde 2 yıldır kullandığım bir suunto saat ve nabız bandı var fakat son bir aydır nabız bandı zor eşleşiyor ve koşmaya ilk başladığımda birden 150’li nabızlar gösteriyor(bayıraşağı çok hafif başlangıçta, eskiden 120’yi geçmezdi) ama 5dk civarı sonrasında normal değerlerimi gösteriyor.

Yeni piller denedim yıkadım vs ama tam verim alamıyorum.

Nabız bandı ihtiyacı olanlar içinse aliexp’den magene aldım çok güzel çalışıyor tavsiye ederim.

1 Beğeni

Koşu verisi yüklemek şart oldu sanırım. Aşağıdaki veriler bana ait. Ortalama nabzım 174 olmasına rağmen ben de burada çok rahat koşmuştum. Cihazımın yanlış ölçüm yaptığını düşünmüyorum. Sürekli yüksek nabız görmüyorum yani.

@Livefree Cihazınızı sıfırlamayı denediniz mi? Elinizdeki ürün bilekten ölçüm cihazları içinde iyi bir seviyede tutarlılığa sahip. Nabız kişiseldir diye bir şey okumuştum. Kendinizi iyi hissettiğiniz sürece çok takılmamanız gerekiyor sanırım.

Saygılarımla.

1 Beğeni

Merhaba;
Ben de suunto göğüs bandı kullanıyorum, benim de 2,5 sene sonra pilleri değiştirmeme rağmen düzelmedi, yenisini aldım, sorun çözüldü:) Her ne kadar her koşudan sonra su ile yıkasam da yine de malzeme zamanla yıpranıyor, ömrü o kadar sanırım.

1 Beğeni

Evet nabız kişiseldir fakat 175-180 arası nabızlarda rahat konuşarak eforlu uzun süreli aktivite yapmak normal değil. Özellikle koşu sporunda bizim arzu ettiğimiz düşük nabızlarda düşük pace (140 nabızda 4,40 pace gibi). Yüksek pacelerde yüksek nabız iyi değildir (örnek sizinki gibi 175 nabızda 6 pace üzeri)

Ölçüm cihazlarınız yanlış ölçüyor. Bence bu cihazları baz alarak antrenman yapmayın.

2 Beğeni

Yukarıda rahat koştum demiştim ama 6 pace gerçekten limitim olduğu için böyle bir nabız olmuş olabilir mi? Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum. Bu benim koştuğum ilk yarıştı. Belki anın heyecanıyla da nabzım yükselmiş olabilir. Daha sonra pek karşılaşmadım sanırım böyle bir nabız grafiğiyle. Ritimblogda bir yazı vardı bilekten ölçüm cihazlarına güvenmeyin mesajını veriyordu özetle. Bu durum zaten forumda da defalarca dillendirildi. Böyle bir yaklaşım akıllı saatlerimizi sadece GPS cihazı olarak kullanmaya yönlendiriyor. Ki, GPS ölçümünün de tutarsız olduğuna dair yazılar vardı.

Saygılarımla.

Burada ana karakter nabız. Pace zamanla değişir iner yada düşer ama nabız öyle birşey değil. Max nabzımızı geliştiremeyiz. Benim anlatmak istediğim 170 atım ve üzerinde atletde olsanız konuşacak kadar rahat bir efor yapamazsınız

2 Beğeni

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Yine bilmediğimden soruyorum çünkü benim kendi tecrübe ettiğim (bir yıldan biraz daha uzun bir süredir koşuyorum) ve kafamda kurguladığım sistem, performansın üç temel unsurdan oluştuğu şeklinde. Bunlardan ilki kas ve iskelet sistemi, ikincisi kardiyovasküler sistem, üçüncüsü ise solunum sistemi. Tekrar ediyorum bunlar tamamen benim kurgum. Kurguma göre ise bunların hepsi üç ayaklı bir masa gibi hem birbiriyle bağlantılı hem de bağımsız. Koşarken konuşabilmeyi de kardiyovasküler sistem ve nabza değil, akcigerler ve solunum sistemine bağlıyorum. Çünkü düşük nabızlarda (ölçüm cihazı yanlış olabilir yine) ve yüksek performans sergilemezken nefes nefese kalıp kesik kesik konuşabiliyorum. Bu sıkıntıyı da nefes alış verişlerimi doğru düzenleyememeye ve solunum sistemimin o anki yetersizliğine bağlıyorum. Tekrar edeyim bu benim kurgum, tamamen yanlış yorumlamış olabilirim. Dolayısıyla doğrusunu açıklayacak biri olursa da müteşekkir olurum.

1 Beğeni

Emin ol bende o kadar tecrübeli değilim koşu ve antrenman konularında. Senin gibi araştırma yaparak kendimce yorumlamaya çalışıyorum. Forumda çok tecrubeliler var umarım onlardan doyurucu bilgiler alabiliriz

1 Beğeni

Kişisel durumum:
Formsuz ve ağırken:
140bpm ile 7.5 pace rahat nefes alırım.
155bpm ile 6.5 pace soluk almam zorlaşır.

Antrenmanlı ve hafifken:
140bpm ile 6.5 pace rahat nefes alırım.
155bpm ile 5.5 pace soluk almam zorlaşır.

Çok formsuz ve daha da ağırken:
Kalp atım hızı çok artmaz, çünkü bacaklarım güçsüz, hızım çok yavaş.
135bpm 8 pace ama ayaklar gitmez.

165bpm ile form kilo durumu ne olursa olsun 2 dakikadan fazla devam edemem.

(Konuşamaz durumda iken nefes alıp verme seslerinden ritmik melodi uydururum, belki yanlıştır.Laa laa laaa haa…laa laa laaa haa…hı—hı hı -hı—hııı…gibi)

Chatgpt:
1)
Koşarken nefes nefese kalmak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamak için daha hızlı nefes alıp vermek gerektiğini gösterir. Bu durumda kalp atım hızınız artacaktır çünkü kanınızın daha hızlı pompalanması gerekmektedir. Yani, nefes nefese kalmak, kalp atım hızınızı artırarak koşu sırasında daha fazla oksijen alıp vermenize yardımcı olur.
2)
Koşu yaparken kalp atım hızı artar çünkü kaslarınız daha fazla oksijen ve besinlere ihtiyaç duyarlar. Kalp, kanı daha hızlı pompalayarak bu ihtiyacı karşılamaya çalışır.

Ancak, nefes nefese kalmamanızın nedeni, solunum sisteminizin güçlü olması ve iyi çalışmasıdır. Daha önce koşu yaparak solunum sisteminizi güçlendirdiyseniz, koşarken daha iyi nefes alabilirsiniz. Ayrıca, koşu sırasında doğru nefes alma tekniklerini kullanmak da nefes nefese kalmamanıza yardımcı olabilir.

Diğer faktörler de koşu sırasında nefes nefese kalmamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, yavaşça başlayıp tempoyu artırmak, uygun ayakkabılar giymek, vücut ağırlığınızı doğru bir şekilde dağıtmak, sıcak veya nemli havalarda koşmamak gibi faktörler koşu sırasında daha rahat nefes almanızı sağlayabilir.

4 Beğeni

Temelde evet, kaslara daha çok oksijen ve besin iletimi için nabız artar. Bu durum sadece solunum sistemiyle de ilgili değil, üstüne kan değerleriniz de önemli.

Örneğin, oksijeni kaslara taşıyan şey hemoglobindir. Hemoglobininiz düşükse birim zamanda iletilebilen oksijen miktarı kısıtlı olacağından, ihtiyaç duyulan miktarı ulaştırabilmek için nabız yükselecektir. Hemoglobini yükseltmek için et yiyebilir, ya da demir takviyesi alabilirsiniz. (Demir için doktor kontrolü şart, fazlası tehlikeli olabilir.)

Ya da mesela pancar turşusu yiyerek yükselecek nitric oxide ile damarları rahatlatarak kan dolaşımını rahatlatırsanız bu da nabzı düşürecektir.

Hülasa, nabız çok farklı faktörlere bağlı olarak değişebiliyor.

6 Beğeni

Chatgpt 'ye kafa tutmuş olmayayım :smile: ama egzersiz yaptığımızda, çizgili kaslarımız hızlı ve sık sık kasılır. Kas hücrelerinin solunum için bol miktarda oksijen ve glikoza sahip olmasını sağlamak için, bu maddeleri vücuda daha hızlı pompalamak için önce kalp atış hızı artar gibi geliyor. Artan kalp atış hızı ile de çizgili kaslardan gelen karbondioksit arttığından nefes alma hızımız da artar. Örneğin düşük nabızda otururken hızlı hızlı nefes almaya başlayıp nabzınızı artıramazsınız ama nabzınız arttığında nefes alışınız artar, en azından benim naçizane tecrübem bu şekilde, nabzım 160’lara yükseldikçe nefes alışım zorlaşıyor, düşük nabızda koşarken 140-150 arası rahat konuşabiliyorum. Düşük nabızda nefes nefese kalınıyorsa solunum sisteminde, akciğer kapasitesinde bir problem olabilir. Ya da nabız ölçümü doğru olmayabilir gibi geliyor.

4 Beğeni

@fatihboyaci kendinizi çok iyi analiz etmişsiniz. Ben nefes almakta zorlanınca köpek solumasına geçiyor ve ara ara nefes alış verişim bögürtüye benziyor. Hatta geçtiğimiz yarışlardan birinde yanından geçtiğim kişiyi korkutmuştum sanırım :slight_smile:

@ismail.a kan değerlerimde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Hatta gören doktorlar genellikle yaşınıza göre kan değerleriniz çok iyi diyor. HDL değerim de genelde referans değerlerin üstünde çıkar bu kalp ve damar sağlığının iyi olduğuna işaret diye biliyorum. Fakat önemli bir konuya değindiniz, aslında koşucuların hangi kan değerlerini titizlikle takip etmesi gerektiğine dair bir konu olsa güzel olur sanırım.

@oberyuz evet düşük nabızda solunum sistemi doğru organize edilmezse nefes nefese kalınabileceğini ben de düşünüyorum. Nabız ve solunum arasında her zaman direkt bir ilişki olmayabilir sanırım.

2 Beğeni

Kan değerleri konusunda başlangıç için su metin iyi; Decoding Blood Test Results | Runner's World

2 Beğeni

Çarşamba günü havuz kaydı için kan tahlili alacaktım, iyi denk geldi teşekkür ederim.

1 Beğeni