İznik Ultra 2017

22-23 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak olan 6. İznik Ultra Yarışları kayıtları geçtiğimiz günlerde açıldı.
2017 için parkurlarımızın ismi yenilendi, ama içerikleri 2016 ile neredeyse aynı kalacak.
İznik Ultra 140K
Orhangazi Ultra 90K
İznik Dağ Maratonu 50K
Derbent Patika Koşusu 15K
Ayrıca pazar günü İznik Tarihi Kent Koşusu 5K yapılacak (henüz kaydı açılmadı)
detaylar her zamanki gibi www.iznikultra.com sayfasında.

Planlanan bazı yenilikler var, bunları zamanı geldikçe paylaşacağız.
İznik’te görüşmek üzere…

1 Beğeni

Merhaba Caner Bey
2016 da 50 km etabında yarıştım. Merak ettiğim bu sene 50 km etabında bir değişiklik var mıdır ? 2016 da ilk 5 km deki iniş çıkışlar olacak mı yoksa 2015 deki rota gibi mi koşulacak sitedeki bilgilerden tam anlayamadım.

Merhaba Mert Bey,
2017 yılında 2016 parkur çizgileri kullanılacaktır. Sahada zorunlu değişiklik yapmamızın gerekli olup olmayacağı iklim ve belediye kazılarına bağlı olarak Nisan ayında netleşecektir.
2017 için, İznik içinde start ve finiş noktamızın değişmesi kesinleşti. Bize 2012-2014 arasında kullandığımız Dörtyol alanı gösterildi. Alan yenilendiği ve start/finiş hattı trafiğe kapalı bir yaya caddesi (Kılıçarslan Cad) olacağı için iyi bir deneyim olacağını düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar,
Normalde 12 mart olan kayıt fiyat değişikliğini arayanımız az olsun diye 13 Mart olarak güncelliyoruz. Kayıt ücretini henüz yatırmamış olanlara hatırlatırız. www.iznikultra.com

1 Beğeni

Merhaba Caner bey fuar alanında jel bulabilecekmiyiz.

Selam,

Bu sene Örnekköy’de sıcak içecek, çorba vs. olacak mı acaba? :slight_smile:

Selam Mehmet Ali,
Eğer tesisin elektrik vermesinde sürpriz yaşamazsak geceden itibaren sıcak bir ikram olacak

1 Beğeni

Selamlar Erhan Bey,
Bazı firmalarla görüşüyoruz. Gelen olmazsa Fuar alanında MCR raceshopta bir kutu kadar GU gel olacak- capucino ve kafeinli. Başka bir marka gelirse koymayız:) bizim GU’lar 10₺ olur.

2 Beğeni

Caner Hocam merhaba,

90K ve 50K parkurları icin ayakkabı tercihlerini paylasabilir misiniz.

Su aralar Asics Gel Endurance ile antreman yapıyorum ancak topuk kısmının dar ve cok sert olması nedeniyle surekli problem yasıyorum. Alternatif olarak TNF Ultra Cardiac denedim, bu modelin de burun kısmı sıkıntılı.

Asic Gel Sonoma 2 GTX kullanan oldu mu, Iznik icin tercih edilebilir mi?

Canımız Iznikte gorusmek uzere, herkese selamlar…

Eğer ayak yapına uygunsa Sonoma güzel bir trail ayakkabısı.Aktif olarak kullanıyorum.Sert ve çamur olmayan zemin için tavsiye ederim.

Teşkkürler değerlendireceğim.

Genelde malzeme yapısının diger Asiclere gore zayıf olmasından bahsedilmis yorumlarda, elbette denemeden anlamak zor. Tavsiye icin tesekkurler.

Selam,
3 senedir trail asicsleri deneyemedim. @ilgaz veya @spinodal daha faydalı olabilir.
Ultra Cardiac için ben çok memnundum, burnu bana rahat geldi. Belki ufak numara denediniz? Genişçe bir kalıbı var.
TNF Ultra Endurance deneyebilirseniz çok başarılı bir ayakkabı. http://uzunpatika.com/the-north-face-ultra-endurance-test-kosusu/ Da yazmıştım.

Yaklaşık bir aydır adidas Terrex Agravic ile bazı koşuları yapıyorum. Bence TNF Ultra MT / Salomon Speed cross ile TNF ultra endurance arasında bir yerde. 50 için yeter, 90 için daha fazla destek ister misiniz, alıştığınız ayakkabılara bağlı. Topukta boost köpüğü var.

Adidas Kanadia 7leri uygun fiyatla görüyorum

1 Beğeni

Şu an raflarda bulabileceğiniz Asics patika ayakkabıları arasından denediğim ve bilgi verebileceğim iki model var. @artan Sonoma’dan bahsetmiş, benim de son dönemlerde en severek giydiğim model bu. Sevme sebebim, öncelikle abartı hiç bir teknoloji ve detay içermemesi. Sonoma dümdüz bir ayakkabı (taban olarak değil, mecazi anlamda) fazla hiç bir şeyi yok. Bu bana son zamanlarda her tarafından teknoloji fışkıran ayakkabılara göre çok daha sıcak ve doğal geliyor. Taban + gövde + bağcıktan ibaret bir model gibi. Taban yapısı da sade, çok çanur veya ıslak zemin olmadıkça güzel tutuş sağlıyor. Ama tabii bu sadelik sizin hoşunuza gider mi bilemem, öte yandan uzun mesafede size ne kadar uygun en iyi siz bilirsiniz. Sonuçta desteksiz ve görece yastıklaması az bir model. Ben mesela topuk basma ve fazla kilo sebebi ile bu ayakkabıyı 2-3 saatten uzun koşularda giymek istemem.
Diğer kullandığım model Trabuco. Bunun 2 ve 3 modelleri piyasada dolaşıyor, gore-tex olanları da var. Gore-tex olan modellerin üst yüzeyi muhtemelen iç kumaşından ötürü epey sert. Hatta ayakta metal bir ayakkabı giymiş hissi uyandırdı bende. Öte yandan gore-tex mantığına hiç alışamadığım için (su almaması evet, ama su alınca dışarı atmayıp kurumaması da ayrı bir dert!) koşulardan ziyade günlük hayatta giyer oldum. Yoksa Trabuco bana taban yapısı ve yastıklama olarak yakın geliyor.
Unutmayın ki doğru ayakkabı yoktur, size uygun ayakkabı vardır. Hatta aynı ayakkabı koşu stiliniz, zemin ve hatta vücut yapınıza göre değişik zamanlarda size daha değişik gelebilir. Bunun için en doğrusu ayakkabılar denemeye çalışmanız. Asics, Adidas gibi markaların size uygun model öneren test sistemleri var, bunlar ücretsiz ve çeşitli ölçümlerle size veriler sunun sistemler. En azından koşu mekaniğinize yakın modelleri bularak bunlar arasında seçim yapmaya çalışmak bile seçenekleri azaltmak adına faydalı olacaktır.

3 Beğeni

Yorumlarınız icin cok tesekkurler.

Ultra Cardiac aslında rahat bir ayakkabı, fakat 1 numara da buyuk olmasına ragmen uzun kosularda sıkıntı yasatmaya devam ediyor. Bir sekilde bana uymadı, diger onerilere bakacagım.

1 Beğeni

Teknoloji konusunda yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum, fazladan eklenen her yenilik bence yeni bir risk.
Asics’in kendini kanıtlamıs Nimbus/Kayano/Trabuco serileri dısındaki ayakkabılarına artık mesafeli yaklasmak gerektigini anladım. Benim gibi pro olmayan kosucular trailda cesidine bakmadan en rahat hissettigi ayakkabıyı kullanmalı belki de…Likyda trail ayakkabıları ile epey zorlandım, sonra Kayano 20 ile devam ettim ve en ufak bir su toplaması bile olmadan parkuru bitirdim.
Sonoma icin verdiginiz bilgiler ilginc, yabancı sitelerde genelde olumsuz yorumlar oldugundan cekinmistim, yazdıklarınız cok faydalı oldu.
Vakit ayırdıgınız icin tesekkur ederim.

1 Beğeni

Adidas Kanadia 7tr modeli çok güzel rahat bir ayakkabı. Hatta 8’i de çıkmış. Geçenlerde bir alışveriş sitesinde çok uyguna vardı.

Öte yandan Adidas Duramo Trail 7 'de kullanıyorum. Ondan da memnunum diyebilirim.

Merhaba,
İlk kez İznikte 50/90/140K koşacaklar şu güncel Vlog’dan Narlıca-Müşküle arası için fikir alabilirler. https://www.youtube.com/watch?v=R-yT0lwKNEI Fatih Topçu ve patika yoldaşlarının ayaklarına sağlık

4 Beğeni

Caner Bey,

aslında bu videoda merak ettiğimiz Fatih ve arkadaşlarının ilk 3 km içinde kaybolup kaybolmadıkları. Umuyorum ki işaretlemeler henüz hazır olmadığı için yanlış yerlerden geçmiş olsunlar :slight_smile:

Teşekkürler

Yok hocam herkesin saatinde rota yüklüydü kaybolmadık .Rota video da olduğundan kolay bile görünmüş .Müşküleye kadar tam bir maceraya hazır olmakta fayda var. Ayrıca Caner bey e önerim eğer mümkünse 1-2 noktaya sabit halat hattı kurulması olacaktır.Yalnız Müşküle Köyü yarışın web sitesinde tabloda 9.km de grafikte 6. km de görünüyor biz 9.km de olduğunu teyit ettik.

3 Beğeni