İlk Maraton Hazırlığı için tavsiyeleriniz

Değerli arkadaşlar,

İlk Maraton hazırlığı için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kafam biraz karışık açıkçası. Biraz uzun olacak ama net tavsiye alabilmek için biraz detay vermem gerekiyor gibi.

Kabaca bilgilerim:

  • Kabaca yaklaşık bir yıldır düzenli koşuyorum. Geçen yıl 1500 km koştum toplamda. En uzun koşu mesafem Yarı Maraton oldu.

  • Bu zamana kadar iki yarışa katıldım. N kolay 15 km (1 saat 33 dk tamamlandı) , Adana Yarı Maratonu (2 saat 01 dk tamamlandı.)

  • Geçen yıl toplamda 171 gün koşuya çıkmışım.

  • Geçen yıl haftalık koşu hacmim ortalama 32 km olmuş kabaca. (Ama adana yarı maratonuna hazırlanırken haftalık koşu hacmim 60 km cıvarı da olduğu oldu.)

Sezon planlamamı kendimce şu şekilde yaptım;

  • Adana Yarı Maratonuna katıl ve tamamla(Yukarıda belirtiğim gibi katıldım ve tamamladım.)

  • 27 Mart 2022 İstanbul Yarı Maratonuna katıl(Kayıt oldum.Bunu planlamamım sebebi yarı maratonu vücuduma iyice özümsetmek.) (Ufak bi hedef te Yarı Maratonu sub 2 yapmak)

  • Nisan ayında oruç tutacağım için mevcut kondisyonumu ancak koruyabilirim diye düşünüyorum.(Bunun için haftada 3 gün 10 ar km’lik koşular planlıyorum, kondisyonu koruması için)

  • 19 Haziran da Ankara Yarı Maratonuna katılacağım. (Kayıt oldum. Ankara’da yaşıyor olmam nedeniyle bu fırsatı kaçırmamak ve Nisan sonrası kondisyonum ancak buna el verir düşüncesi)

  • 23 Temmuz 2022 Uludağ Ultra 30K yarışına katıl( Kayıt oldum. Hedef Mayıs ayından Temmuza kadar 21 den 30 a geçiş yapmak .(Birden 42 k ya çıkmaktansa yumuşak bir geçiş olsun düşüncesi)

  • 06 Kasım 2022 N Kolay İstanbul Maratonuna katıl. (Kayıt oldum. Sene sonunda maratonu tamamlamak istiyorum. Birinci hedefim tükenmeden durmadan koşarak güçlü bir şekilde bitirmek ama ikinci hedefim mümkünse 04.20-04.30 altı bitirmek)

Muhtemelen iş durumum vs gözönüne alındığında haftada 4 gün koşabilirim gibi gözüküyor. Cumartesi ve Pazar günü fix koşabileceğim günler. Haftasonu koşu hacmim hafta içine göre çok olacak , çünkü zaman açısından hafta sonlarım uygun.Hafta içide 2 gün easy koşular genelde. Nike training dan fitness antrenmanlarına da başladım.

Prensip olarak çift dikiş olarak gitmeyi seven biriyim. Yani mesela Yarı Maratona hazırlanırken aslında yarı maraton öncesi kabaca yarı maraton hazırlık programını iki defa bitirdim diyebilirim. Yani ilk yarı maratonuma aslında daha önceden hazırdım. Programı bitirdim ama vücudum iyice özümsesin ve sakatlık vs azaltmak adına bu şekilde yapıyorum.

Özetle sorum şu ; 06 Kasım 2021 deki maraton için kendimi maraton hazırlık programlarıyla şimdiden hazırlamaya başlamak mı mantıklı , yoksa normal sezon planlamamdaki hedefler çerçevesinde ilerleyip Temmuz sonunda 30k yı yapıp , ardından kalan 3 ayda maratona hazırlık mı yapmak mantıklı?

Siz olsanız nasıl yapardınız? Ya da farklı bir önerisi olan var mıdır?

Bu uzun yazıyı okuyup yorum yapacak olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

5 Beğeni

Merhaba. Bende sizin gibi bu yıl ilk maratonumu koşacağım. O sebeple buraya gelecek yorumları merakla bekliyorum.
Sizden bir tık daha önce başlayıp hemen hemen aynı rotada ilerledim. Geçen Kasımda İstanbulda ilk maratonumu koşacaktım, kayıtlıydım ancak programımı eksik ve kendimi de yetersiz hissettiğim için gitmedim. İyi de yapmışım diyorum. Sonrasında haftalık hacmimi arttırıp antremanları çeşitlendirdim. Haftada 5-6 gün antreman ve bu antremanların birini interval, birini yokuş antremanı olarak yapmaya çalışıyorum.
Maraton için beslenme ve beslenme alışkanlığıda önemli sanırım bunuda 30-32K lık uzun koşularda farkettim. Koşu sırasındaki beslenme denemelerinizede erkenden başlayın bence. Ben şimdilerde denemeler yapıyorum, Mart ayında Runtalya’da ilk maratonumu koşmayı planlıyorum. Antremanlarda birşeyleri yanlış yapınca o antremanı telafi etmem biraz zor oluyor.
Antremanı zenginleştirip İntervallerle hızlandığım, yokuş antremanları ile güçlendiğimi hissediyorum. Beslenme işide mental olarak rahatlatıyor beni. Bu sefer daha güvende gidiyorum gibi geliyor bakalım:)
Umarım hedeflerinize ulaşabilirsiniz. İyi koşular.

4 Beğeni

Yıllık koşu hacminiz iyi, yarı maraton koşmuşsunuz hersey hazır. Bir ay içinde 25, 30,35,40 km sırayla süre sıkıntısı yapmadan bitirip kendinizi test edin.Sonrasinda süre iyileştirmeye odaklanıp ne çıktığına bakın. Sonrabesin desteği iyi beslenme ve kilo azaltarak sürede iyileşme sağlarsınız.Bu arada güç ve bisiklet antrenmanları olmazsa olmazıdır.

4 Beğeni

Merhaba; Kısaca not olarak bilgi vermek isterim. Maraton haftalık antrenmanımızda ki uzun koşunuzu 30K yı pek aşmamaya özen gösterin. Ve Maraton tarihine yaklaştıkça koşu mesafelerinizi kademeli olarak düşürmeye başlayın.
Örnek; uzun koşu 30K, bir sonraki hafta uzun koşu 27K bir sonraki hafta 24K gibi gibi.
Bir diğer not olarak şunuda belirteyim. Interval antrenmanlar hızlanmak için değil dayanıklılığı Arttırmak için yapıyoruz. Hızınızı arttıracak olan koşular zone 3 te yapılan uzun mesafe koşularıdır. Şimdiden Başarılar Dilerim :raising_hand_man:t2:

5 Beğeni

Sabırla planla antrenman yapılmasını beğendim (tebrik edip, gıpta ile :nazar_amulet: demek anlamında).Planda 30km den 42km ye kısmında bence küçük bir durum var.
30km’lik yarışı keyif,deneyim,tırmanış,yürü koş beslen vb için güzeldir.Şöyle bir durum var;

“Uludağ Premium Epic Trail, yaklaşık uzunluğu 30 km ve 1510 m yükseklik kazanımı olan parkurun, %65 patika, %30 single track ve %5 asfalt yoldan oluşmaktadır. Teknik özelliği yüksek olup koşucuların performansını test edecek zorlukta bir parkurdur. 23 Temmuz Cumartesi sabahı saat 07:00‘da başlayacak yarışın start ve finish noktası oteller bölgesinde olup maksimum bitirme zamanı 7 saattir.”
(maraton bundan daha yumuşak olabilir, ayrı bir deneyim olarak keyifli koşular)

Ankara yarımaratonu öncesi 1-2 kez daha 20km/15km mesafeyi deneyimleyebilirsiniz ( mart sonu, nisan başı vb)

6 Beğeni

Hocam şimdiden başarılar size, umarım başarıyla ve sağlıkla tamamlarsınız, 06 kasımda da darısı başıma diyeyim:)

1 Beğeni

Hocam aslında dediğiniz gibi Uludağa kayıt olurken , ya bu maratondan zor olur mu acaba diye de kendi kendime sorguladım. Hem ayrıca ilk trail yarışım olmuş olacak, hayırlısı bakalım , şimdi antrenmanlara genelde yolda , tartan pistte , parklarda devam ediyorum, havalar biraz ısınsın Eymir ormanda bol bol koşacağım bakalım Uludağ hazırlık için:) Teşekkürler

1 Beğeni

Ben 38 yaşında yaklaşık 10 yıllık bir kendi halinde Trail koşucusuyum😄 antrenman demeyelimde koşularım hafta da çoğunlukla kışın 3, yaz dönemi 2 olacak şekilde oluyor ve 7-10K koşuyorum. Yukarısına pek çıkmadım denebilir. Artık Ankaradayım ve her yere yakın olması sebebiyle Erciyes 25K ve Uludağ 16K ya kayıt yaptırdım. Kayıt sonrası motivasyonum arttı diyebilirim. Tüm hazırlığımı daha detaylı düşünmeye başladım. Umarım kazasız bir koşu deneyimi olur ve devamını arttırarak getiririm

3 Beğeni

Erciyes 25 K parkurunda rakım 2700 mt kadar çıkıyor aman dikkat edin yüksek irtifada antrenman yapmıyorsanız sıkıntı çıkabilir.

3 Beğeni