İliotibial Band Sendromu hakkında bilgisi olan var mı?

Diz kapağımda 2 haftadır devam etmekte olan ağrı için doktora gittim ve bu sendromdan kaynaklı olduğunu, krem kullanmam gerektiğini ve geçmezse iğne yapacağını söyledi. Daha önce bu rahatsızlığı geçirmiş olan veyahut etkili egzersizler bilen birisi bilgi verebilir mi?

Koşucuların korkulu rüyası diz ağrısı: İliotibial Bant Sürtünme Sendromu (İTBSS) buradan
İt band ve koşucu dizi buradan bakabilirsiniz. Forumda aratırsanız bunlardan başka başlıkları da olacaktır. Çok geçmiş olsun.

3 Beğeni

İliotibial Tibial Band Sendromu (ITBS) ilk olarak 1975 yılında koşu ve bisiklet gibi tekrarlı alt ekstremite aktiviteleriyle dizin lateral tarafında hissedilen bir ağrı olarak tanımlanmıştır. ITBS koşucular da sık karşılaşılan bir durum. Kas kısalığı-kuvvetsizlik-dengesizlik , yanlış koşu tekniği, ayak taban sorunları ve diz açısında ki problemler ile eşlik eden bir problem. Sadece stretching ya da egzersiz ile sonuça ulaşmak güç olabilir.
Önerim;
1-) Koşu tekniğini gözden geçirmelisiniz.
2-) Bu dönem pace ve mesafeyi daha makul seviyelere
3-) Ayak problemlerine dikkat etmeli
4-) Eğimli / Rampalı yüzeylere bir süre ara vermek doğru olur.
5-) Uzun süredir aktif kullandığınız (6-12 ay) koşu ayakkabısı gözden geçirmekte faydalı olabilir.
6-) Cross spor yapmak iyi olabilir. ( Overuse)

Kronik dönem öncesi Ortopedi Hekimi ve Spor Fizyoterapistinize danışmanız da fayda var. Geçmiş olsun.
@Kdrbirol

3 Beğeni

Sorun şunlardan olabilir diye düşünüyorum;

1. 3 ay önce ayakkabımı değiştim ve sorunlu olabilir gibi
  2. 3 ay öncesine kadar 5.30-5.40 dan koşamıyordum şuanda 4.30-4.40 dan 10k lar dönüyorum intervallere başladım 2.30-3.30 intervaller yapıyorum ve hergün koşuyorum. Dinlenmem gerekiyormuş fakat eskiye dönmek de istemiyorum aslında nasıl yapsam bilmiyorum :frowning:

Zamanla geçiyor, kaslar güçlendikçe argının başladığı eşiği çok zorlamazsanız zaman içinde geçer, ağriyan yere knesio band uygularsanız faydası oluyor, tabiiki en doğrusunu doktor bilir, benimki sadece deneyim.

1. 3 ay önce ayakkabımı değiştim ve sorunlu olabilir gibi
    -Olabilir, ayakkabı ve ayak problemi tetikleyebilir. ( Örn: Ayakta içe ve dışa basma, ark sorunları )

2. 3 ay öncesine kadar 5.30-5.40 dan koşamıyordum şuanda 4.30-4.40 dan 10k lar dönüyorum intervallere başladım 2.30-3.30 intervaller yapıyorum ve hergün koşuyorum. Dinlenmem gerekiyormuş fakat eskiye dönmek de istemiyorum aslında nasıl yapsam bilmiyorum
    -Her gün yoğun tempo koşmak ileriye dönük mekanik problemler için davetiye. Yazdığım gibi aşırı kullanıma (Overuse) bağlı bir problem. Onun için tek spor değil ayak ve dizler daha fazla yük bindirmeyen yüzme gibi sporları arada yapmanda fayda var. İnterval antreman / spor şart.

3. Koşu tekniğini gözden geçirmelisin. Örn: Dinamik analizde koşu sırasında taban teması, kadans ve diz hareketi önemli.

Kinesio band ı eczaneden mi alabilirim ve çok maliyetli birşey midir? Malum hem öğrenci hemsporcu olmak zor bir durum .d

1 Beğeni

Uzun bir süre koşmadım ve 4 ay civarı bir süre önce koşuya başladım. 79 kilodan 68 kiloya düştüm şu anda ve göbeğimle koşuyorum .d Koşu tekniği konusunda haklısınız. Ben de bunu hissediyor gibiyim. Bacağım sanki koşarken çok aşağı da kalıyor gibi. Bir daha ki koşumda kendimi video ya çekip buna bakacağım ve sürekli içe basan biriyim bu blki de sorun yaratıyordur. Fakat tek sorun koşumu nasıl düzeltebileceğim… Bunu araştıracağım umarım birşeyler bulurum. Teşekkür ederim :pray:

Kinesio Tape tek başına soru için yeterli olduğunu düşünmüyorum ve yapılan kanıta dayalı yayınlarla desteklenmektedir. Kısmi Kinesio Tape faydası olabilir.

Video ya da Treadmill ile aynı karşısın da feedback için mantıklı olur. Rica ederim. Sporla kalın. :slightly_smiling_face: :raised_back_of_hand:

2015 yılından beri bir kac kez yaşadım. Kinesio, roller, esnetme bende işe yarayan şeyler.

Kadans sayısını arttırıp, adım uzunluğunu kısaltmak faydalı oluyor. Uzun adımlı interval antrenmanları tipik sebep. Sizinki de muhtemelen bu.

Dizlerini birbirine çok yakın tutmak da bacağın dış tarafının fazla gerilmesine sebep oluyor. Bacakları || seklinde degil de Y seklinde aşağı iniyor gibi dusunun. Y seklinde basma alışkanlığı (tahminim kadınlarda daha yaygındır) varsa düzeltmeye çalışmakta fayda var.

2 Beğeni

Bu gün spor hekimliği ne gittim ve tüm testleri yaptı ilitiobial band sendromu olduğundan emin oldu. Kortizonlu bir iğne vuracak mış yarın diz kapağı ma. Daha önce vurduran oldu mu acaba diz kapağına iğne?

Merhaba,

2019 Aralık Gaziantep yarı maratonuna 3 gün kala kendisiyle tanıştım. Hızımı düşürdüğümde diz kapağıma alttan giren bıçak gibi bir ağrı oluşuyordu, hızlandığımda ise hiçbir belirti yoktu. Spor hekimine gittiğimde İTBSS teşhisini koydu. Kalçadan başlayıp bacağın yanından diz eklemine bağlanan güçlü bir bağdan bahsetti. Hatta Mr vs görüntülemeye bile gerek duymadı. Yaptığım spor hakkında falan konuştuk, meğer kendisiyle aynı yerde koşuyormuşuz. Bana sürekli o parka sola doğru mu koşuyorsun dediğinde afalladım. Bunun nedenleri arasında sürekli aynı yöne koşmak, zemin bozukluğu, adım hatası gibi nedenleri varmış. Neden sola diye tahmin ettiğini sorduğumda çünkü sol bacağında var ve kısalma yapmış, sola doğru dönüşlerinde sol bacağın yan yatıp kısaltıyor ve sen bunu yıllardır yapıyorsun dedi :slight_smile:
Neyse gelelim tedaviye;
Fizik tedavi ve roller önerdi. 3 seans kuru iğneleme ve Kinesio band uygulanası. Soğuk uygulamalar. Ardından fizyoterapistin verdiği şekilde esnetme hareketleri ve roller ile 3 hafta kadar disiplinli bir şekilde devam ettim.
Esnetme ve Roller egzersizleri youtubede kitapları koşturan kadın paylaşmıştı. Bakabilirsiniz.
Kişisel tecrübelerim diyor ki kaslarım o dönemde 21K için uygun değildi ve ben yarışa yetişebilmek için biraz fazla kastım. Ayrıca ayakkabı ve ayak tabanınızda basış bozukluğu olup olmadığına bakmakta fayda var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sağlıklı koşular dilerim.

1 Beğeni

İTB sendromu genelde hızlı gelir geçer ama kalıcı olanlarda bursit gelişebilmekte.
Doktor ve fizyoterapist ile korelasyon önemli.
Spor yapan spor hekimine denk gelmek büyük şans:)

1 Beğeni