İdeal bir Trail ayakkabısından ne beklersiniz

Neutral koşucular da kullanabilir. Ben hem İznik’te hem de Mozart100’de kullandım. Trail ayakkabısı değil tabii ki ama o tip zeminlerde de kullanılabiliyor.

1 Beğeni

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler bende alacağım.

Bütün trail yarış ve antrenmanlarında kullandım. Şu ana kadar 4 çift eskittim
2014 İznik 133
2014 Utmb Ccc 103
2014 Frig 60
Bütün Çekmeköy gece 60-45 gece koşuları
2015 İznik 136
Tırnaklar fena ama ayaklarımda eser miktar su toplaması, her zaman pamuk üstünde koşuyormuş hissi var.
Asics den bir takdirname isterim
Aslında bu başlığı açarken amacım, hayatımda hiç kullanmadığım trail ayakkabılarının Kayanolardan ne farkı olabileceğini öğrenmekti, hala bilgiye açım😋

1 Beğeni

Geyik koşuları 14k parkuruna kayıt yaptım. Bu ilk patika deneyimim olacak. Ancak bir trail ayakkabısı da edinmedim. Son gun de bilinçsizce bir trail ayakkabısı almayayım diyorum. Normal koşular için genellikle saucony virrata 2 kullanıyorum. Bir de çok kullanmadigim nike flyknit max var. Bunlarla geyik parkurunda kosulur mu? Aslinda flyknit max in taban yuzeyi trail ayakkabılara benziyor ama bilemedim.

Virrata 2 ile Ultra koşan arkadaşım var. İyi ayakkabıdır. Tek dikkat etmeniz gereken şey tutunması çok iyi olmadığı için çamur vb kayma riski olan yerlerde fazladan dikkatli olmak zorundasınız

Tesekkurler. Bugun geyik 14k parkurunu bunlarla koştum. Şansıma zemin çamurlu ve kaygan değildi o yuzden bir sorun yaşamadım.

Viaport Vepa’da New Balance MT110v2’ler 129TL. İlgilenenlere.

1 Beğeni

Almayı çok isterdim aradım elimizde yok dediler😊

New Balance M870-V3 asfalt ayakkabısını patika koşularında kullanınca ayakkabı dağıldı (800 km yapmışım şu ana kadar).
Ayağı içten destekleyen (orta tabanım düşük) bir patika ayakabısı için önerisi olan var mı?

new balance leadville 1210v2 kullanıyorum arazi koşularında. Kapadokya ve Geyik Koşularında gayet rahat ettim.

1 Beğeni

Bilgi için teşekkürler. Ayağı içten destekleyen bir model değil mi?

Evet ancak yine de diğer arkadaşların da dediği gibi ayağınıza deneyip karar vermeniz daha faydalı. Ben memnunum kaldım. Normal giydiğim ayakkabı numarasında bir numara büyük aldım. Arazide koşarken özellikle inişlerde bu şekilde daha rahat ediyorum.

1 Beğeni

New balance leadville 1210 kullanıyorum tnf kapadokya da 36 km ile koştum ve tamamladım. Bu hafta sonu ise 20 km bir etap yaptık ancak sonralara doğru tabanlarım çok acıdı maalesef. Yürümekte zorlandım desem abartmış olmam. Bugün ayakkabıları temizledim tabanlarını çıkardığım da tabanlıkların iyice deforme olduğunu gördüm. Deforme derken tabanlıkları incelmiş. Evde bulunan yol ayakkabısının tabanlıklarını leadville a taktım. Yeni tabanlıklarla deneme yapacağım daha fayda sağlayacağı kesin. Olmadı yeni tabanlık bakayım diyorum…

Leadville 1210 ile frig 100 ve kapadokya 110 koştum ,en son iznikultrada kullandım.Beğenerek kullanıyorum aslında sorun yok ama.Kapadokyada kpşarken sağ sol taraflarında burulma noktalarından yırtık oluştu rahat ama çabuk deforme oldu.Son olarak aldığım salomon fellraiser ı çok beğendim. Kullandığım en iyi trail ayakkabısı hafif ve ayağı çok iyi kavrıyor 25 km den daha uzun mesafelerde kullanmadım ama sorun çıkartacağını düşünmüyorum.İlk salomon ayakkabımdı.Şimdi aklımda speedcroos 3 var onuda test etmek istiyorum.Speedcroos 3 ile yaşanan deneyimlerinizi öğrenmek isterim.

1 Beğeni

Ben ideal trail ayakkabımı buldum, Hoka Speedgoat. Herşey yalanmış😜

2 Beğeni

Speedcross’ları hiç önermem. Ayakkabılar müthiş ısınıyor. Üst kısmı hava almayan bir yapıya sahip, ısıyı atamıyor. Tabanındaki üçgen çiviler de çok geniş aralıklı yerleştirildiğinden, taşlı bir patikada aralardan ayağınıza darbe almanız çok mümkün. Düz yolda giderseniz de tabanda ağrı yapıyor. Belki 2 seneye yakın kullandım; patika denince akla gelen ilk modellerden. Fakat ben uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Daha bir sürü marka/model var. Fellraiser’ın methini önceden duydum. Aynı şekilde s-lab soft ground da kaliteli bir ürün.

Kendim en son Saucony Peregrine 5 kullandım. Tabanı yolu çok iyi kavrıyor, güven veriyor. Üst kısmı iyi hava alıyor, ince. Tek sıkıntı olarak belki çok iyi hava aldığından, içeri kısma toz-toprak da kaçıyor diyebilirim. En son İznik’te ayağım biraz su topladı, yoğunca da tabanım ağrıdı. O kadar su geçişi ve sıcaklıktan sonra başka ayakkabı ile de bu sıkıntıyı yaşar mıydım bilmiyorum. Şimdi de Hoka Challenger ATR’larımı bekliyorum.

3 Beğeni

Ara sıra adı yarışla anılmayan modellere de şans vermek lazım.Ben 2 sene önce Reebok Sawcut gtx modelini ucuz fiyata bulduğum için gündelik giyerim diye aldım.Dağ idmanı yaparken birgün giyeyim dedim ve o gün bugün favori trail ayakkabım.Speedcross’la ilgili çok ısındığı yorumuna da katılıyorum.Bende Cs modeli var.Sorsan klima özelliği olan modeli ama nafile.Merak ettiğim de iki model var.Fellraiser ve Hoka’lar.

1 Beğeni

Kullandığım ayakkabıları kısaca anlatayım.
The North Face TR 2 :
Artıları : Çok hafif , çok rahat,üst taraf mükemmel nefes alır yapıda,taban vibram ve nefis yol tutuş var.
Eksileri : Yolda ki tüm çakıl,sert kayayı hissediyorsunuz ,dalgınlıkla ayağınızı bir taşa çarparsanız tırnağınızla vedalaşabilirsiniz. 150 km de üst taraf tabanla birleştiği noktalardan yırtıldı daha bi havadar oldu :slight_smile:
Kullanımı : Sert ve düz toprak zeminler için ideal . 30 km üstü için kullanmam .Yeterli desteği yok. Tempo koşularımda ,30 km ye kadar olan yarışlarda kullanıyorum. Arch desteği olmadığı için farklı kasları çalıştırması için haftalık toplam koşularımın bir kısmında kullanıyorum.
Salamon S-lab xt 6 .
Artıları : Tank gibi ayakkabı taş,çakıl düşünmenize gerek yok basın geçin,Ayağı mükemmel kavrıyor.Uzunlarda ( 30+ ) desteğini çok net hissediyorumŞu an için ideal yarış ayakkabım.
Eksileri : Pahalı,çabuk eskiyor,iki çift kullandım ikisinde de aynı noktadan daha 100. km de yırtıldı.Gerçi Birinciyi 2.000 km de tamamen parçalanana kadar kullandım ama hatalı bir davranış oldu.Yenisini alınca eski ayakkabının tüm özelliğini kaybettiğini çok net anlıyorsunuz.Ağır olduğunu düşünüyorum. Zemin hissi diye bir şey yok.Dere geçişlerinden sonra iç tabanlık burulup toplanıp asla tekrar düzleşmiyor . Ayağınızın içinde bir çıkıntıyla koşuyorsunuz.
Kullanımı : Kaçkar ,Çekmeköy gibi değişken ve taslık ,toprak arazilerde uzun koşular yarışlar için kullanıyorum.
Salomon XT WİNGS Pro :
Artıları : Fiyatı ,hafifliği
Eksileri : Hafiflik uğruna destekleri feda etmişler sert bir ayakkabı ortaya çıkmış .
Kullanım: tamamen antrenman amaçlı aldığım xt-6 ile aynı kalıba sahip ayakkabı . Ancak tüm materyal farklı haliyle xt-6 ile kıyas dahi kabul etmez.Sert zeminlerde biraz daha iyi .
Salomon S-lab Fellcross 3
Artıları : Bildiğiniz çorabın altı dişli hali. Hiçbir destek falan yok 100 mt koşulan kramponlar gibi düşünebilirsiniz.Çok Hafif. Geyik parkuru için biçilmiş kaftan.Çamur, yumuşak toprak,çarşak için yaratılmış.Görece kısa ve hızlı yarış koşmak için ideal .
Eksileri: Pahalı , Geyik benzeri yerler dışında koşmaya pek müsait değil.

Decathlon patika ayakkabıları ;
Fiyat/performans ayakkabısı . 2014 ve 2015 ayrı iki modelini sırf fiyat uğruna aldım .Antrenmanda eskitmek için ideal ama benim koşu stilime uymadı 400-500 km koşup attım bi kenara.

Salomon brun korumaları mükemmel ama sürekli mor tırnakla gezmeye sebep veriyor.
The north face çok rahat ama aşırı dayanıksız.Yine de yakında Ultra Endurance modelini alıcam
Bunların dışında Nike,Mizuno,Asics,On Cloud un yol ayakkabıları var onları arazide denedim.Arazi için yapılmış ayakkabı dışında patikada koşmamaya karar verdiğim için artık kullanmıyorum.Benim için en temel sorun zemin tutuşlarının çok kötü olması ve arazi için gerekli desteklerin çok yetersiz olması .

Sırada Asisc,Hoka ve Merell arazi modelleri var. Onları da deneyip yazarım.

7 Beğeni

Merrel all out peak kullandıktan sonra geçmişte kullandığım tüm trail ayakkabılarını yaşlanmaya bıraktım… Tavsiye ederim.

2 Beğeni

Benim icin onemli olan hafif ve rahat olmasi. Ilk kosmaya basladigimda ayakkabi konusunda titiz davraniyor kalitesi yuksek pahali bircok ozelligi olan ayakkabilar aliyordum. Oncelikle sunu belirtmek istiyorum ayak tipim normal pronation. Ornek olarak sadece deneme amaciyla Aldi de satilan “bilmeyenler icin, Aldi = Sok magzalari” £5 lik bir ayakkabiyla kostugum marotonda en iyi derecemi elde ettim. Sonrasinda Nike outletde cok ucuza buldugum ( £17.5 ) bir ayakkabiyla UTMB nin CCC parkurunu tamamladim, 2 ay once internette £20 a buldugum bilinmeyen Moremile Trail ayakkabisiyla 250km lik Viking Way Ultrasini bitirdim…Diyecegim pahalida olsalar ucuzda olsalar ilk 100-150 km ye kadar hepsi ayni, rahat olmuyorlar bir sure sonra hepsi ayaga uyum sagliyorlar…Devamli degistirin ta ki size en uygun olanini bulana kadar Cok ucuza buldugum bazilarini belkide hic duymadiginiz 8 cift ayakkabim var hergun farkli birtanesiyle kosuyorum ve ortalama her 1000 km den sonra atiyorum.

4 Beğeni