İdeal bir Trail ayakkabısından ne beklersiniz

Runfire Cappadocia da Adidas Tr4 kullandım, çok etaplıydı ve ayak tabanlarımdan tedavi görmek zorunda kaldım, oradaki Danimarkalı şeker hastası olan yarışmacı Asics Kayano kullanıyordu, ben de özenip Çekmeköy gece yarışlarında ve İznik 130 da kullandım, çok memnun kaldım. İdeal ayakkabı budur, özel Trail ayakkabısı nedir derken Utmb Ccc yarışında kayanolarla hayatımın sefilliğini yaşadım. Ayakkabı sürekli kayalar arasında buruldu, taşlar tırnaklara direk çarptı ve 6-7 kere kayıp düştüm. İnsanların genelinde Salomon ve Hokalar vardı. Bu sefer de özenip Xt wings 3 aldım, fakat aşırı sertler, bunlarla Çekmeköy gece yarışını koşmak istiyorum ama hala bu kadar sert bir ayakkabıyla yapabilir miyim şüphelerim var. Sonuç;
İçi pamuk gibi yumuşak ama dışı kaya gibi sert, destekli ve yormayan, hafif ama dayanıklı bir trail ayakkabısı benim idealim, var mı bilemiyorum.

3 Beğeni

Hokalar 0mm topuk-burun farkına sahip olduğu için herkese uygun olmayabilir.
Salomon s-lab xt-6 modelini bir inceleyin derim.
özellikle teknik parkurlar için faydalı olabilecek bir ayakkabıya benziyor

Ben geçen yıl Asics Gel Trabuco 2 kullandım, çok memnun kaldım. Bu sene içinse Salamon Speedcross 3 ve Vevo Barefoot TrailFreak denemeyi düşünüyorum.

Git bir de 99 tl’ye NB Leadville mt1210 al ve dene. http://www.runningshoesguru.com/2013/05/new-balance-mt1210-leadville-review/ .Bu sene Caner de Cappadocia 110k da onlarla koştu , en tecrübeli koşuculardan biri olarak yorumları nasıl acaba!?

@cerkes Sportsoul’da indirimde 258 TL. 99TL’ye nerede satılıyor mt1210?

Vepa outlet’lerde dönem dönem indirime giriyor.Hatta NB 993 ler bile kampanyaya giriyor bazen.

1 Beğeni

Aslında benim merak ettiğim ayakkabı modellerinden çok edinilen tecrübeye göre ayakkabıdan nelerin beklendiği.

Öncelikle belirteyim ben de çok deneyimli bir patika koşucusu değilim. Ancak aynı sorularla yola çıkarak ve danışarak Salamon’un Sense Mantra modelini aldım ve çok memnun kaldım. Benim kafama takılan bir şey de trail ayakkabılarla yolda koşulup koşulamayacağı idi çünkü patikaya ulaşmak için evden çıkıp bir süre yoldada koşmam gerekiyor. Salamon’un Speed Cross serisi görünüş olarak çok hoşuma gitse de asfaltta uygun olmayacağına karar verdim ve City Trail serisini tercih ettim. Deneyimime gelince; benim koştuğum arazi oldukça kırıcı kayalık zemin. Ayakkabının dili içine doğru devam ederek ayağı sarıyor, bu da kolay burkulmayı önlüyor. İçi oldukça yumuşak, dışı ufak kaya parçaları üzerinde koştuğunuzda bile bunu hissetmeyecek sekilde darbeleri emiyor. Henüz çamurda koşmadım. Asfaltta bir yol ayakkabısı gibi değil, sert geliyor ancak koşulabiliyor. Oldukça dayanıklı olduğunu da söyleyebilirim.

Merhaba NB 1210 leadvile ile kapadokyanın ilk 60ını koştum, ayakkabı sanırım yarım uk numara ayağıma büyük, çok rahat edemedim. Öngördüğüm için ikinci yarısını the north face single track ( ilk versiyon) ile tamamladım. Single trackler’den artık bulmanız zor, ben üçüncü çiftimi kullanıyorum.
Hepsini şimdi detaylı yazamayacaım ama, trail ayakkabısında şu noktalar yol modellerinden farklıdır;

  • taban profili, değişken zeminlerde tutuş
  • orta taban koruma plakası ( burulma ve taş batmalar) her modelde yok
  • ıslandığında suy hızlı atma
  • kaya çalıya dayanıklı yapı
    Orta taban sertliği değişken olabilir, biraz alışkanlık. Xt wings tipi modelleri artık sert buluyorum. Sevgiler

Aslında tam da bilmek istediklerim bunlardı. Koşucuların ayakkabı seçimlerinde markadan bağımsız nelere dikkat ettikleriydi. Ben en çok ayakkabının burulmasından rahatsız olurken bunu sağlayan ayakkabı ise dediğiniz gibi sert ve ağır oluyor. Bu ikilemlerle boğuşurken zeminin her yerinde ağaç kökleri olan bir yamaçtan 5 fingers la inen birini görünce acaba endüstrinin elinde oyuncak mı oldum diye de düşünmüyor değilim :yum:

@Emre esasında her burulmayı önleyici ayakkabı salomonlar kadar sert değil. Ben yıllarca Salomon kullanmadım, XR Mission’ı test için verdiler açıkcası sevmedim. Benim tarzım değil. SpeedCross’lar da benzer sertlikteymiş. XT Wings de öyle olmalı diye hatırlıyorum (bende 2003te aldığım ilk versiyon vardı ama sonra birkaç XApro kullandım)

TNF Ultra Trail, Asics Gel Fuji Sensor2, New Balance Leadville oldukça yumuşak ayakkabılar.

Açıkcası, TNF Ultra Trail, vibram tabanı, yumuşak ama tabanı koruyan yapısıyla rüya ayakkabılardan biri. Sert modellere alışanların alışarak geçmesinde fayda var.

TNF Hayasa, ASİCS Fuji Attack, taban koruması az ama düz patikalarda inanılmaz keyifli bulduğum ayakkabılar.

şimdi şöyle bir durum var.
yastıklama ve darbe koruması birbirinden farklı şeyler.
asfalt için yastıklama gerekirken, trail için daha çok darbe koruması gerekiyor.
Yol ayakkabısı Adidas Boost Sequence ile Çekmeköy’ün taşlı parkurunda 60k yapınca ayak tabanlarım patlayacak zannettim. Çünkü yastıklaması mükemmel olan bu ayakkabının taş koruması yoktu.
Tersi bir durumda Asfalt ağırlıklı bir parkurda Salamon s-lab sense 3 ultra sg ile 65k yapıncada asfalt yüzünden ayak tabanlarım şişmişti.
hem asfaltta hemde arazide memnun kaldığım ayakkabıda oldu.
Mesela ON Cloudrunner her iki ortamda da beni memnun etti ama 360gr ile oldukça ağır bir ayakkabı.
TNF Ultra Trail oldukça yumuşak ve hafif bir ayakkabı. hatta bazen onu interval antremanlarım için dahi kullandığım oluyor. bence tek önemli eksiği; hiç bilek desteği vermemesi. o yüzden düzensiz yüzeylerde burkulmalar yaşatabilir.

Bence “ideal patika ayakkabısı” diye bir şey yoktur. Kişiye ve koşacağı koşullara en uygun patika ayakkabısı vardır. Ayakkabılar konusunda genel şeyler ortaya koymak yanıltıcı olabilir.

2 Beğeni

Elimizde imkan varsa teknolojiden faydalanalım ama işin fazla da suyunu çıkartmamak lazım.Avrasya’da bu sene tabiri caizse kösele ayakkabıyla,bildiğimiz sıradan okul çantalarıyla (herhalde otobüse zamanında eşya veremediler) 3:30 - 3:45 koşanları gördüm.

Teknoloji bizi tembelleştirmeye doğru yol alıyor.Arabalarda envayi çeşit elektronik sistemler çıkmaya başladı.Bizde onlara güvenerek yola verdiğimiz dikkati azaltmaya çalışıyoruz.Herşey elektronik ya, günah bizden gitti gibi.Halbuki kontrol sende olsada biraz daha yavaş gitsen.

Geçen gün bizim camiye sıcak su bağlıyorlar.Ya kardeşim biraz soğuk vursunda kendimize gelelim.Vücut soğuğa karşı biraz daha direnç kazansın.Ama yok.

Arkadaşlar ava gidecek.Dağda soğuk yememek için elektrikli ayak ısıtıcıları,el ısıtıcıları daha neler neler.Madem dağa çıkacaksın; biraz üşü ya.

Esnaf arkadaşlarım herbalife muhabbetine daldılar.Sabahları bir görseniz dibiniz düşer.Göbekli göbekli adamlar,ellerinde herbalife zıkkımı uğraşıp duruyorlar.E spor yapın kardeşim.İşlerine gelmiyor.Hem yiyecekler, hem zayıflayacaklar.Tamam zayıflıyorsunuz ama sağlıklı bir zayıflama mı bu.Umurlarında değil.Bas kimyasalı gerisine karışma.

Kusura bakmayın çok uzattım ama bu konuda çok doluyum.Belki biraz radikal düşünüyorum ama benim fikrim bu.Teknolojiden yararlanalım ama kontrolüde elimizden bırakmayalım.

7 Beğeni

Malum kış geliyor… Her ne kadar İstanbul’da kar göremesek de yine de hazırlıklı olmak lazım. Karlı zeminde normalde koştuğumuz asfalt ayakkabılarıyla koşmak doğru olur mu? Yoksa trail ayakkabıları mı tercih etmek gerek?

1 Beğeni

Burda bence Trail kavramini da açmak lazim. Mesafe olarak kisa mi uzun mu? Hangi mevsim, hangi parkur. Cekmekoy gibi kisin cok çamur olan bir parkur ile belgrad ayni yapiya sahip degil. Tabi kosu tecrubesi de. Ben gecen sene Mizuno Ascend 8 kullandım. Gorece memnundum, fena olmayan bir yastiklama sunarken, camurda tutusu biraz eksikti. Bu sene Saucony Peregrine 3 kulaniyorum. Bu da biraz sert kaciyor uzun mesafelerde. Ama ben hep suna inandim; ayakkabi isin konfor kismi ama yaris kosmak tecrube isi. Tecruben varsa yalin ayak bile kosarsin :slight_smile:

4 Beğeni

Ben de 20 si akşamı çekmeköyde uzun gecede 60K koştum, 9,26 da bitirdim, felaket çamurdu, asics kayanoları kullandım pamuk gibiydi.

1 Beğeni

New Balance RC152 ile Western States kosmus birini biliyorum.

1 Beğeni

Kapadokya’yı ben de Leadville ile koştum ve tamamladım. Öncesindeki tüm antrenmanlarımı da bu ayakkabı ile yapmıştım. Yalnız iç tabanlığı benim ayak yapıma ince geldiğinden Asics Gel Kayano’nun tabanlığını takarak kullandım. Ayağımda hiç hasar olmadı diyebilirim. Çekmeköy, Belgrad Ormanları ile Caddebostan Sahili olmak üzere sanırım 400 km üzeri kullandım, en ufak yırtık yok. Ama çökme başladığı için yenisini bulup almayı düşünüyorum. Bağcıkları koşarken açılıyor. Çift düğüm vb. bir şeyler yapmak gerekiyor. Vibram taban.

Ben de Kapadokya’yı 1210’lar ile koştum.İçine sorbothone tabanliklar koydum.Zaten yumuşak ve hafiftiler ,iyice pamuk gibi oldular.Performanslarından çok memnun kaldım.Yenisini alacaksanız Vepa Outlet mağazalarına bakın ,inanamayacağınız bir fiyata alabilirsiniz.Malzeme kalitesi bence üst düzey bir ayakkabı.