Hangisi daha zor: Maraton mu, Ironman antrenmanı mı?

Bir grup araştırmacı bu tartışmaya son noktayı koymuş.
http://www.yarisbul.com/kosu/makaleler/hangisi-daha-zor-maraton-mu-ironman-antrenmani-mi/

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlara yazar mısınız?

1 Beğeni

70.3 koşan bir triatlet olarak maratonun 70.3’ten daha yıpratıcı olacağını düşünüyorum ama 140.6 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sonuçta 180km’nin üzerine 42 koşmak gerekiyor. Sadece maraton koşan biri kadar hızlı olmayabilir ama öncesindeki 180km göz ardı edilemeyecek kadar çok. 140.6 koşan biri, sadece maraton koşacak olursa hızlı olabilir. Ama sadece maraton koşan biri, 180km çevirdikten sonra eskisi kadar hızlı koşamayacaktır. Konuya ultramaratonu da katarsak; işte orada ultramaraton ağır basıyor bence. En az 8-10 saat durmaksızın koşabilmek hepsinden daha kırıcı. Tabi antrenmanı da öyle…

3 Beğeni

her şey hedefler ile ilgilidir.

ama maratonun daha yıpratıcı olduğunu düşünüyorum 42km boyunca sürekli darbe alıyorsunuz… düşünmesi bile yoruyor beni.

1 Beğeni

Bence kıyaslama yapmak çok zor. Çok fazla parametre var. Bir de koyduğun hedeflerle de çok alakalı. 3:50:00 Maraton koşucam demekle 3:10:00 Maraton koşucam demek arasında çok ciddi fark var. Bir maratoncu 3:10:00 koşucam dese bir triatletde 6 saatte 70.3 koşacam dese, maratoncu yüksek ihtimal çok daha fazla zorlanacaktır.

Geçen sene Gelibolu’da 70.3 orta mesafe triatlon yaptım. Toplam 150K bisiklet idmanı ile gittim yarışa. Hiç bir şekilde o kırıcı, yüksek elevation içeren bisiklet parkuru için hazır değildim. Yüzmeden kendimce iyi bir derece ile çıktım. Bisikletin 50K’sına geldiğimde tamamen tükenmiştim. Bir sürü ultra maraton koştum ama hiç birinde o şekilde tükenmemiştim. Yarışı bırakmak üzereydim. Jel takviyesi ve ailemin moral desteği ile sürünerekde olsa bisikleti bitirdim. Ardından çok zorlanmadan koşuyu ve yarışı da bitirdim. O 90K’lık bisiklet beni çok ciddi zorlamıştı çünkü hazır değildim. Yani hazırsan hepsi kolay, değilsen hepsi zor :slight_smile:

4 Beğeni

sanırım idman/yarış sonrası CK seviyelerinden vs. yola çıkarak karşılaştırma yapmışlar.keşke daha çok veri olsaymış yazıda…

1 Beğeni