Gittikçe artan çiçek gibi bitiveren patika yarışları

Forumdaki herkesin düşüncelerini merak ediyorum.

Ben açıkçası bu kadar çok yarış olmasından ve kalitesizlikten şikayetçiyim.

3-4 sene önce belki destekleyelim noktasında hareket ettik ama artık destek sürecini geçtiğimizi düşünüyorum.

Her elinde tuz olana hıyar gibi gitmemek gerekli sanki. :joy:

Organizasyon, Parkur, İkramlar, Anı tshirt/madalya kalitesi, ulaşım, bilgilendirme vb bir çok parametre bence önemli.

Memleketim ne güzel dur bi yarış organize edeyim mantığı son bulmalı yoksa koca bir patika yarış çöplüğüne dönecek ülkemiz.

Aynı konu Belediye destekli Yarı Maratonlar içinde geçerli. Çemişgezek Belediyesi de yakında bir yarış düzenler herhalde.

4 Beğeni

Çok yarış olması iyidir. Kalitesizlik ise deneyimler arttıkça, koşan arttıkça, seçimler arttıkça daha da azalır.

Sağlık, can güvenliği, ambulans, belge kontrolü vs konularında sorun yoksa diğer kalitesizlikler sorun olmaz.
Sonuçta tüm bu organizasyonlar belirli standart, onay sonrası yapılıyor.

Şikayetvar sayfası benzeri koşucuların o organizasyondaki deneyimleri, iyi yorumları da dahil yapılsa tercih edeceklere yol gösterir.

Yurtdışı yarış takvimlerine bakınca artmış hali bile geride.
1 yıl geçmemiş :slightly_smiling_face:

Peki iyi bir organizasyon nasıl olmalı diyen olursa:

8 Beğeni

Yarış sayımız eskiye oranla fazla ama gerçekte o kadar fazla değil.
Fransa da organizasyon sayısı bizim en az 20 katımız.
Organizasyon az olursa tekelleşme olur ve kalite düşer.
Seçme özgürlüğü iyi bir şey.
Kötü organizasyon zaten zamanla elenir.
Yarış sayısı arttıkça toplumun spor sevgisi de yavaş yavaş artacaktır diye düşünüyorum.
Ayrıca serbest piyasa ekonomisi koşullarında ucuz ve düşük kalite organizasyonlar ile pahalı ve yüksek kaliteli organizasyonlar olur ve olmalı.
Ve ayrıca bu yarışlar zorunlu yapmamız gereken şeyler değil.
Kötü ise gitmeyiz. Pahalı ise gitmeyiz.
Ö yüzden yarışların kötü olmasından veya pahalı olmasından yakınmak anlamsız bence

12 Beğeni

Haziranda Kemaliye doğa sporları yapılmaktaymış.

Kemaliye 80-90km Çemişgezek’e.
:blossom::sunflower::hibiscus: gibi bitiveren yaygınlaşan yarışlar ne güzel.

5 Beğeni

Bırakınız yapsınlar. Derdimiz bu olsun.

8 Beğeni

Patika yarışlarındaki kalite arama düşüncesine bende katılıyorum. Orada birçok faktör devreye giriyor. Ama belediyelerin 10K - 21K yarışları düzenlemeleri konusunda hemfikir değilim. Mümkün olsa ülkedeki her ilçenin düzenlemesi lazım. Hem halk koşuyla daha çok haşırneşir oluyor. Hemde trafikten koşamadığımız alanlar birkaç saatliğine bizim oluyor.

8 Beğeni