Başarılı bir yarış organizasyonu nasıl olur?

Pek sık yazmasam da forumu uzun zamandır okuyorum. Gördüğüm kadarıyla biz koşucular kadar yarış organizatörü olan arkadaşlarımız da burayı takip ediyorlar. İstedim ki onlara sıkıntılarımızı anlatabileceğimiz bir başlığımız olsun.

Bir yarış organizasyonu yapsaydınız, neyi nasıl yapardınız?

Ben aklımdaki maddeleri yazıyorum. Sizler de yazarsanız ve organizasyon yapan arkadaşlarımız da hazırlık sürecinde bir açar okursa yaşadığımız sorunları belki biraz olsun önleyebiliriz.

• Parkur mesafelerinin (yarımaraton - maraton) kalibrasyonunu ve standartlara uygun olarak, gerçek mesafe uzunluklarında olduğunu gerekirse defalarca kontrol eder, GPS verilerini, güncel formatlarda, önceden yarışın web sitesinden yarışmacılarla paylaşırdım.
  • İstasyon (yerleri, nerede hangi hizmetlerin verildiği) ve parkur (zemin ve eğim profili) bilgilerinin olduğu, acil durumlarda kullanılacak irtibat bilgilerini de içeren bir broşürü mutlaka yarış kitine koyardım. Hatta bu bilgileri küçücük de olsa göğüs numarasının tasarımına eklerdim.
  • Yarış rotasını trafiğe kapatır ve kontrollü olarak hangi saatlerde nerelerin açılmaya başlayacağı bilgisini paylaşırdım.
  • Güzel bir yerde ve doğru zamanda (yarışmacıların yarıştan önceki akşam erken yatmak isteyeceğini düşünerek) iptal edilmeyecek bir teknik toplantıda bütün önemli noktaları anlatırdım.
  • Cip dağıtımı, Start-Finish noktaları, ödül töreni yerini mümkünse aynı yerde yapardım.
  • Trail yarışlarında işaretlemeleri çok özenli yapardım.
  • Yeterli sıklıkta ve işlevsellikte (yeterli gıda ve mutlaka su bulunan, önceden gerekli eğitimi almış, güleryüzlü, yardımsever gönüllülerin olduğu) CP yapardım.
  • Eğer yaz aylarındaysak yarışı mutlaka daha serin olan, sabah erken saatlerde başlatırdım.
  • Rotayı katılımcıların sağlığını tehdit edebilecek, tehlikeli ortamlardan uzak tutardım.Vahşi hayvan barınağı, arı kovanı, vs…
  • Finish noktasında ve CPlerde sağlık ekibi bulundururdum. Bunu sağlayamıyorsam da CPlere hızlıca ulaşabilecekleri bir sistem oluştururdum.
  • Yarış tshirtünü gerçekten giyilebilir kalitede yapardım. Giye-bili-rsek sizin reklamınız olur. Çoğu gerçekten çok kötü oluyor.
  • Yarış fotoğraflarına koşucuların ücretsiz ulaşmasını sağlardım.

Artık Türkiye’de düzgün organizasyonlar görmek ve sürekli düzgün işler çıkaran insanların organizasyonlarına katılmak istiyoruz. Bu yarışmalara aylar öncesinde hazırlanarak geliyoruz. Onca emeğin ticari kaygılarla görmezden gelinmesi gerçekten bizleri çok üzüyor.

12 Beğeni

Kolay olmasa da halkın ilgisini çekmeye çalışırdım. Burada en büyük iş belediyeye düşüyor . 5 km de bir müzik koymak olmasa gerek. 0 motivasyonla koşuyoruz .

Ayrıca arı kovanlarının içinden koşturmazdım sapancadaki gibi :slight_smile:

1 Beğeni

Elbette işin sadece bir parçası ama iyi düşünülmesinde yarar var:
http:https://kosuforum.com/t/madalya-vs-finisher-yelek-tisort/34

Tek parça olsun ama kullanılabilir kalitede olsun, katılıyorum.

4 Beğeni

Yarış öncesi açık ve net, değişmeyen bilgiler bence önemli. Mecburiyetler dışında parkurda, checkpointlerde, start veya finish noktasında hiçbir değişiklik olmaması lazım.
Yarış sonrası organizasyon tarafından beğeniler ve eleştiriler ile ilgili mail ya da anket ile geri dönüş alınması benim açımdan çok önemli, hatalar eksiklikler ille olur önemli olan daha iyiyi elde edebilmek bence. Kapadokya sonrası @aykutc bey burada hem fikirlerini paylaştı hem de bilgi topladı. Yine İznik sonrası @caner bey güzel bir anket maili gönderdi. İyileştirme çabası bence çok önemli.
Kendi adıma örneğin katıldığım bir organizasyonda ciddi eksiklikler vardı, bunlarla ilgili bildirim yapmış olmama rağmen geri dönüş alamadım, bu sebeple o organizatörün hiçbir programına katılmama kararı aldım.
Organizatörler çok emek harcıyorlar, ticari anlamda mutlaka kazanç elde etmeliler ama bunu yaparken koşucu sağlığı dikkate alınmalı ve belli bir kalite standartı sağlanmalı. Koşucu gözüyle de bakılmalı.
Sponsor firmaların ve basının ilgisini biraz daha çekebilsek çok daha güzel şeyler olabilir

5 Beğeni

Yazılanlara ek olarak:

1. Özellikle Trail yarışlarında yaş kategorilerini 5 yıla indirirdim. +40 dendiğinde 50- 60 lı yaşlarında ki insanlara büyük haksızlık oluyor.Hatta 60 yaş üstü katılan herkesi kürsüye çıkarır ayrıca tebrik ederdim (En azından katılımın bu kadar az olduğu şu an için)
  2. Trail yarışlarında parkurları değiştirmezdim.Aynı parkuru tekrar koştuğunuzda eski halinizi ,sürelerinizi yokuşları çıkma/inme şeklinizi vs konularda kıyaslama imkanınız oluyor.
  3. Yarış Tşirtünü kayıt esnasında opsiyonel yapar istemeyene vermezdim. (Benim için çok özel olmayan hiç bir yarış tşirtünü giymiyorum boşuna masraf yapılıyor bence yarış tşirti meselesinde )
  4. Yarışın düzenlendiği tüm yıllara ait sonuçları web sitesinde tutardım.
  5. Yarış parkuru gps verilerini tüm yıl web sitesinde tutardım.
  6. Web sitesini sürekli aktif ve güncel tutardım.
  7. Yarış parkurunun çeşitli yerlerine ait fotoğrafları farklı mevsimlerde ki halini yıl boyunca web sitesinde aktif tutardım.
  8. Teknik toplantıda ‘Falanca ağacı gecince’ ya da ‘’… Yaylasına’’ varınca gibi sanki katılımcılar oranın köylüsüymüş gibi muallak yer tarifleri yerine
    ’’… km’’ de gibi daha nesnel veriler kullanırdım veya oraya gecici tabela koyardim. ‘’’…Yaylasında’’ ‘’’…agacının orada ‘’’ tabela olmadığını yarışmacıların oranın yerlisi olmadığını bilirdim.
  9. Trail yarışlarında aralara minik tabelalar yerleştirir istasyonlara olan mesafeyi yazardım.(İstasyona 500 mt kaldığı halde bitik çok koşucu gördüm .). Bence istasyonlarda bulunan sonra ki istasyona olan mesafeyi yazan tabelalar yeterli değil.(Özellikle yeni katılımcılar için )
12 Beğeni

Organizasyondan arkadaşlar içeriği okuyorlar ise özellikle t-shirt ve çanta konusunda ricam olacak, yukarıda arkadaşların da belirttiği gibi lütfen kayıt sırasında opsiyonel olsun. Kiminin kalitesi iyi olsa dahi belki istemeyen olur. O kitlerin içinden çıkan poşetler, broşürler, tişörtler, hatta bazen çantaların kendisi çöpe gidiyor; e biz doğasever değil miydik?

İş çıkarmak gibi olacak ama ona harcanacak para ile sizin yerinize şuraya ağaç diktik diye reklam yapın, söz herkese duyuracağım…

5 Beğeni

alternatif olarak, organizasyon firmalari tek seferlik chip satisi yapabilir ve o chip ilgili firmanin tum organizasyonlarinda kullanilabilir…boylece chip basim maliyeti ve kirliligi de dusurulur…

1 Beğeni

bir organizatör olarak yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Bariz bir örnek, kariaultra’yı organize ediyoruz. 2020 'de rotayı wikiloc ile ölçtüm. 24K diye koşuyu başlattık. finishte 30 km oldu. hatamı öğrendim. ve sporculardan özür diledim. ölçüm, doğru ölçüm çok önemli.
kartalgölü ultrada aynı hatayoı yapmayacağım.

1 Beğeni