Geçmeyen Kalf Ağrısı

Merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce Eymir’de bir koşuya katıldım. Toplamda 10K koştum ve normalde 6 pace koşarken bu sefer 5.30 civarı koştum (5 civarı bitirmek için kendimi azıcık zorladım). Koşudan sonra hiçbir problemim yoktu ancak ertesi gün her iki kalfımda da ağrı vardı. Özellikle sağ kalfım yürerken veya merdiven çıkarken keskin bir şekilde ağrıyordu. Sol kalfımda ise böyle uyuşukluk gibi, varlığı yokluğu bir olan bir ağrı vardı.

2-3 gün sonra sağ kalfımdaki ağrı geçti ancak 4 haftadır sol kalfımdaki ağrı devam ediyor. Spor hekimine söyledim, pek ilgisini çekmedi. Birkaç açma-germe hareketi verdi. Onları yaptım ama hiçbir değişiklik yok. Ağrının şiddeti bile değişmedi, hala varlığı yokluğu bir olan ama var olduğu için rahatsız eden bir ağrı var.

Bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba? Sorun neden kaynaklı olabilir, ne yapmam gerekir?

Selamlar

En güzeli hiç sakatlanmamak, geçmiş olsun.Gün içinde devam eden diz altı bacak ağrısı gibideki hareketler mi verildi?Kompres çorap veya tozluk faydalı olabilir.

Ayağınız yere sert vurup bide parmak ucu koştuysanız ondan olur roller varsa onunla esnetin yoksa oklavada olur

Aynen, birebir bu hareketleri verdi doktor. Bir süre yaptım ama ilerleme olmayınca bıraktım. Yapmaya devam edeyim :slight_smile:

Aslında ayak ucu koşmayı beceremedim. Genelde topuk basıyorum. Bazen de orta taban basmayı deniyorum. Oklavayı deneyeceğim. Kickboks yaparken de kaval kemiği için oklava önermişlerdi, maşallah her işe yarıyor meret :slight_smile:

1 Beğeni

İyi geceler dilerim.
Sorunuzun birçok yanıtı olabilir. Kalf kası güçsüzlüğü olabilir. Hamstring kaslarınız da yeterince kullanılmadıysa zaten vay haline kalf kaslarınızın. Birde yanlış ayakkabı seçimi ve yanlış koşu formuda eklenirse kalf kaslarında uzun süren ağrılar kaçınılmaz olur.
Birden bire vücut alışık olmadığı bir hıza çıkınca çok ters tepkiler verebiliyor. Dikkatli olmakta fayda var. Ayak bileğinize de dikkat edin. Sorunlar yaşayabilirsiniz. Kendi temponuzda koşmaya çalışın. Hızınızı günlere, haftalara değilde aylara hatt yıllara yayarak adım adım geliştirin.
İyi günler dilerim. Sağlıkla kalın.

3 Beğeni

Teşekkür ederim. Hepsine dikkat edeceğim.

Merhaba,
Calf ağrısı için beslenme , germe ve biyomekanik problemlerden olabilir. İnterval antreman eksikliği de olabilir. Ayrıca ayakkabı seçimi, koşu sırasında ki taban teması ve ayak problemleri etkilemekte. Şuan ağrının üzerine gitmemeniz tavsiye ederim. Bizim için beslenme ve egzersiz çok önemli Calf probleminde etkili. Geçmiş olsun.
Saygılarımla
Geçmiş Olsun.

Çok teşekkürler. Anlık bir durum sanırım, sonrasında tekrarlamadı. Eğer tekrar ağrı oluşursa üstüne gitmeden bir spor doktoruna gitmeyi düşünüyorum

3 Beğeni

Simdi mr makinesinden ciktim.kafayi yedirtti bu kalf agrilari bana.once laktik asit dedim ama 2 haftadir gecmeyince solugu spor hekiminde aldim.varmi bole gecmeyen kalf agrilari?yardim lutfen!!:slightly_frowning_face::slightly_frowning_face:

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Benim de uzun zamandır muzdarip olduğum kalf ağrılarım vardı. Koşu esnasında değil fakat sabah kalkınca ya da uzun süre hareketsiz kalıp hareket edince, ilk bir kaç dakika ayağım yerden kalkarken ağrıyordu. Bir müddet antrenmanlardan sonra ayağımı bel hizasında yüksek bir yere uzatarak, parmak ucunu geriye doğru çekmek suretiyle esnetme işlemi ile giderdim. Bunun öncesinde 2 ay kadar bu ağrıyı hissettim. Şimdi bu hareketi düzenli olarak yapıyorum herhangi bir ağrım kalmadı. Sebep nedir bilemem ama bu bende işe yaradı. Tekrar geçmiş olsun.

1 Beğeni

Mr a girmen iyi olmuş.
Bu kadar uzun sürmesini çok zaman beklemeyiz.
Disk basısı(bel fıtığı) beklenebilir.
Ya da siyatik sinir daha aşağı seviyelerde bir yerde tuzaklanabilir.
Dr ile iletişimi bırakmam bir de fizyoterapist ile yavaş yavaş başla derim.