Gün içinde devam eden diz altı bacak ağrısı

Merhaba. Hayatı boyunca sporla nerdeyse hiç alakası olmamış biri olarak koşuya merak saldım.

Halı saha maçı gibi basit aktiviteler bile spor geçmişimde oldukça az.

Boyum 185 cm, kilom şu an 91. 1,5 ay kadar önce Koşuya başladığımda kilom 95’in biraz üzerindeydi.

C25k programını uyguluyorum. 1 sabah antrenmanı yapıyorum, diğer günü boş geçiyorum. Ender olarak boş geçtiğim gün sayısı bazen 2 oluyor.

Bugün 5. Hafta 2. gün programını tamamladım. 4. hafta 3.gün programından beri antrenman yaptığım günler diz altı bacak arkasında hafif ağrılar oluyor, yürüyüş hareketinde çok da olmasa zorlanıyorum.

Şöyle bir nokta daha var; antremanları sabah 6.30 gibi yapıyorum. 08.00 gibi evden çıkıp normal günlük yürüyüş temposunda 2,5 km kadar işyerine yürüyorum.

Bu ağrıların ve zorlanmanın sebebi benim yanlış yaptığım birşey mi, normal bir süreç mi?

Son olarak forum olarak hepiniz iyi ki varsınız…

Koştuğunuz zemin asfalt veya betonsa toprak veya tartan pistte koşun.
Ayakkabınız eskiyse veya yeterli düzeyde değilse sadece koşu için üretilmiş ayakkabılarla koşun.
Koşudan sonra şu 3 hareketi her bacak 20-30 sn olmak üzere 4-5 defa tekrarlayın
Kalf

Kalf%203

Koşmadığınız günler şunu yapın 4x12 tekrar (her bacak )

Şu aşamalarda koşudan sonra yürüyor olmanız tercih edilen bir durumdur. Sertleşen kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Ağrılar normal demiş miydim :))

4 Beğeni

Teşekkür ederim Serdar bey.

Asfalt zeminde koşuyorum. Şu an için diğer zeminlerde ilgili bir çözüm bulamadım, ama onu da halledeceğim.

Koşu sonrası ve koşmadığım günler için önerdiğiniz egzersizleri yapacağım.

Evet en sonunda ağrılar normal dediniz :blush: Bu beni rahatlattı.

Teşekkürler

1 Beğeni

Merhabalar benim yorumum da şu şekilde olacak;

Kiloyla orantılı olarak diz altı ağrılar olması normal, kilonuz azaldıkça ve diz üstü ve altı kas gruplarını geliştirdikçe bu ağrıdan kurtulacaksınız.
Diz arkası içinse; Serdar abinin dediği gibi hareketler önemli farkında olmadan bu kas gruplarını iyi esnetmeyince ağrı sonradan sonradan ortaya çıkıyor, IT band sendromu gibi vakalara kadar gidebiliyor. Bunun için spor öncesi ve sonrası yapacağınız ısınmalar gerdirme ve esnetmeler önem kazanıyor. O soğukta her ne kadar erinsekte fizyoterapistler 1,5-2 saat önceden bunları yapmayı tavsiye ediyor ki, biz 15 dk filan yapsak bu ağrıları önemli derece de azaltırız.

İyi antrenmanlar.

2 Beğeni

Koşu öncesi ısınma, sonrası gevşeme hareketleri ile ağrı yoğunluğuna göre dinlenme, mesafe/hız azaltımı aklıma gelenler. Soğuk havada koşu sonrası terliyken gevşeme hareketinde zature gibi durumları da düşünmek gerekebilir. Decathlondan “SİYAH TOZLUK / KOŞU - KOMPRESYON ETKİLİ - KIPRUN KALENJI” tozluk denenebilir. Sıvı/su alımı da kaslar için önemli.Geçmiş olsun.

2 Beğeni

Bir ilave de benden ağrılar geçene kadar yokuş inip çıkmadan, daha çok düz parkurları öneiririm.

geçmiş olsun

1 Beğeni

Merhaba;

Hep aynı rotayı koşuyorsanız ,farklı zemin veya rotalar deneyebilirsiniz. Ya da rotanızı ters yönde koşarak ,kısmen yeni bir parkur yaratabilirsiniz. Bİrden fazla koşu ayakkabınız olmasını tavsiye edebilirim. Ayakkabıların faklı darbe enme ,esneme gibi özellikleri olacağından zorladığınız ya da koruduğunuz bölgeler de değişkenlik gösterir. Ayakkabı, çorap seçimi ,size beklenmedik bir konfor sağlayabilir ama bunların hiçbiri kilo , koşu formu ,esneklik ve kuvvet değişkenlerinden bağımsız değil. Rotaları terseten koşmak ve antrenmanları farklı ayakkabılarla yapmak benim ağrılarıma iyi gelmişti.

2 Beğeni

Kas gruplarını iyi esnetmediğimi düşünüyorum ben de sizin gibi. Isınmada galiba bir sorun var.

Antremanımdan 1,5-2 saat erken yapamam maalesef çünkü sabah 06.15’ten sonra çıkıyorum koşuya. Sonra da duş al, kahvaltı, işe git gibi koşturmacalar.

Isınma konusu üzerine düşeceğim.

Teşekkür ederim.

Isınma ve gevşeme konusunda herkes hemfikir galiba. Buna bir çözüm bulmalıyım.

“SİYAH TOZLUK / KOŞU - KOMPRESYON ETKİLİ - KIPRUN KALENJI” bu ürünü alıp deneyeceğim.

Teşekkür ederim

Çok kısa bir alanda yokuş var, ama onu da devre dışı bırakacağım.

Geçmiş olsun dileğiniz ve desteğiniz için teşekkür ederim…i

Şu an için hep aynı rotayı koşuyorum. Bursa’nın merkezindeyim, dağ tepe bayır her yer :smile: Haşim İşçan caddesi isminde düz bir caddemiz var. Bursa’nın en işlek caddelerinden biridir. ama sabah 06.00 sularında pek kimseler olmuyor. Bu caddeyi gidip geri geliyorum. Şu aşamada rotayı değiştiremiyorum ama buna çözüm bulacağım.

Ayakkabı konusunda bir ayakkabı daha temin edeyim.

Teşekkür ederim.

Bursa Valiliği Olimpik Atletizm Stadyumu
Veysel Karani, 16240 Osmangazi/Bursa
https://maps.app.goo.gl/QN6YrSiM3qdnExgf6
Bu caddeye en yakin atletizm pisti.Alternatif olarak haftasonu vs için bakılabilir.

1 Beğeni

Gün için de sabah 6 ile 9 arası, akşam ise; 18:00/22:00 arası halka açık. Bir gün gidip deneyeceğim. Şuan ki pistim Bağlarbaşında ki ziraat parkı :smiley:

1 Beğeni

Burası bana gerçekten çok yakın. Pazar günleri öğle saatlerinde oğullarımla gidip burada antrenman yapmaya çalışıyorum.

Ancak haftaiçi sabahları için şu anda kullanacak bir formül bulamadım. Çünkü dönüşü uzun ve ciddi bir yokuş. Terli ve yaya olarak mevsimde dolayı hasta olmaktan korkuyorum.

Çalıştığım firmanın elektrikli bisikleti var. Onunla gidip gelecek bir formül bulunabilir.

Bilgi ve destek için teşekkür ederim

Pist çok güzel, ben haftasonları öğle saatlerinde zaman zaman gidiyorum.

Bazeb Bursa’da görev yapan TFF hakemlerinin antremanları denk geliyor. Çok motive edici oluyor.