Garmin ve Runalyze VO2max Değeri Neden Farklıdır?

Şu sıralar bir kaç kere “Garmin ve Runalyze VO2max Değeri Neden Farklıdır?” sorusuyla karşılaştım. İlgilenenler için kısaca açıklamaya çalışacağım.

Garmin Standart VO₂max diye tabir edilen bir değeri kullanır. Bu hesaplama, geleneksel ve genel kabul gören yöntemlerle yapılır. Yanlış değildir. Runalyze, Dr. Jack Daniels’ın geliştirdiği VDOT diye de adlandırılan ve son dönemde Efektif VO₂max diyerek konuyu kapattığımız bir hesaplama kullanır. Efektif VO₂max, Standart VO₂max’ın %85’idir. Daniels bazı düzeltme faktörlerine ihtiyaç olduğunu düşünüp böyle bir katkıda bulunmuş.

Yani Garmin VO₂max’ınız 52 derken, Runalyze Efektif VO₂max’ınız 52 x 0,85 = 44’tür diyecektir.

9 Beğeni

Fark konusunda değil ama verilen değer konusunda küçük bir yorum:
Garmin’in de çok doğru sonuç verdiğini söylemek zor. Bana (Fenix 5) 61 diyor ve 16:47 5K ve 2:40 maraton veriyor. Rüyamda bile göremediğim rakamlar. Bence 4-5 civarında fazla veriyor. Garmin’de gördüğünüzden 5 çıkarın derim.

4 Beğeni

Garmin’den bağımsız bir şekilde Cooper Testi yaptığımda, tam olarak Garmin ile aynı VO₂max değerine ulaşabiliyorum. Aynı test sonucuna göre Runalyze’ın hesabı da birebir tutuyor. Lakin benim Garmin yarış öngörülerim de, yüzümde tebessüm yaratacak derecede. Gerçeği yansıtmıyor. Belki de bizi motive etmek için bol bol hesaplıyordur!?

Diğer yandan ne yaparsam yapayım, Runalyze ne tahminde bulunuyorsa ancak o sürede bitirebiliyorum, o da ayrı bir mesele. Şimdilik Jack Daniels’ın hesabına ve Runalyze’a güvenmeye devam edeceğim.

1 Beğeni

Sanki yaris icin verdigi degerler “potansiyel” gosteriyor, o an degil de.

Ben de acip kendi yazimi okudum yillar sonra :wink: Buraya da ekleyeyim belki faydasi olur. Vay bee 2011 ve 2012… :older_man:

ve sunu:

4 Beğeni

Umarım öyledir. Motivasyonu korumak için her daim bir hedefim olmuş olur. :smile:

3 Beğeni

Sizin blog yazısı aslında cevabını vermiş. Dediğiniz gibi, ben de , her şey ideal giderse maksimum potansiyeli verdiğini düşünüyorum. Mesafe ve süre arttıkça da sapma artıyor. Geçen yıl dikey ağırlıklı idman yapıyordum ve haliyle tahmini VO2max’ım oldukça yüksekti. Runalyze, asla beklentileri karşılanamayacak ebeveyn gibi duruyordu :grinning: o değerlere yaklaşmama imkan yok.

3 Beğeni

Eğlencesine yarımaraton koşanlar için Cooper testi daha doğru tahmin veriyormuş.

(Sonuç kısmını okudum, yarı maraton koşacak arkadaşlar vo2max ve cooper değerleri sonucu tahmin ile gerçek yarımaraton değeri nedir?Test eden yazarsa süper olur)
3 Beğeni

Tam işten çıkarken makaleyi okuyayım dedim ve ‘’ in Spain more than 300 half-marathon races are held annually ‘’ ağzımı açık bıraktı. Darısı başımıza…

4 Beğeni

Şu ana kadar rastladığım en iyi sonuç bu oldu.

Bu koşuyu yarışınızdan 4-6 Hafta önce yapmanızı öneririm.

12 Dakikalık Tam Gaz Koşunun Ortalama Peysi X 100 / 84 = Maraton Yarış Peysiniz

12 Dakikalık Tam Gaz Koşunun Ortalama Peysi X 100 / 86 = Yarı Maraton Yarış Peysiniz

12 Dakikalık Tam Gaz Koşunun Ortalama Peysi X 100 / 88 = 10K Yarış Peysiniz

Örnek: Ortalama 4:00 dakika/km ile koşmuşsam, 4:00 X 100 / 84 = 4:46 Maraton ortalama peysi

https://kosuforum.com/t/tempo-mesafe-tablosu-marathon-pace-chart/3326’a göre maraton süreniz 3 saat 21 dakika eder.

Bu arada aynı tabloda 5K veya 10K yarış sonucunuza göre de bir tahmin çıkarabilirsiniz. Aslında Cooper Testi yapmaktansa 5K yarışı koşmayı yeğlerim. 5K Koşup terse mühendislik de uygulanabilir.

3 Beğeni

ben de benzer bir yaklaşımla ya 5k koşuyorum, ya 4x1000…çıkana göre yarı maraton veya 10k süresi belirliyorum…nedense bugüne kadar hiç cooper testi yapmadım…

2 Beğeni