Garmin Fenix 6 Kendini Gösterdi

garmin
garminfenix6
#1

Geçtiğimiz hafta Youtube’da yayınlanan bir video ortalığı biraz karıştırdı. Bunun sebebi Garmin’in bu videoyu hemen ortadan kaldırması oldu. Garmin’in bu davranışı videonun içeriğinin doğru olduğuna dair bir işaret olarak algılandı. Görünen o ki Garmin bu versiyonda (MARQ ve 945’e oranla) yeni birşeyler deneyecek; Güneş enerjisi. Geleneğini bozmayarak 2020 Ocak ayındaki CES’te duyurulacaktır. Alfa üretimde olduğunu ve test edildiğini bildiğimize göre DC Rainmaker şu anda kolunda Solar modelle ve yüzünde büyük bir gülümseme ile koşuyordur diye düşünüyorum :slight_smile:

5 ve 5 Plus serilerinden farklı olarak bu sefer her modelin bir “PRO” versiyonu var. X modelinde ise her iki saatinde PRO olduğunu görüyoruz, buna karşın bir tanesi “Solar” olarak adlandırılmış. Hemen akla daha önce de forumda tartıştığımız "Matrix Power Watch"u akla getiriyor.

Benzer bir şekilde güneş enerjisini pilini şarj etmek için kullanacağını düşündürtüyor. Solar modelinin saat arayüzünde orta bölümde bir güneş simgesi yer alıyor ve bu simgenin çevresinde yüzdesel olarak doluluk gösteren bir indikatörü var. İşe yarar mı göreceğiz.

Tasarımda çok büyük değişiklik yok. Halihazırda kullandıkları tasarım dili güçlü ve şık. Bu sebeple bunu değiştirmeyip sürekli geliştirmelerini çok olumlu buluyorum. Yazılım ve donanım altyapısı olarak (Solar modeli hariç) Marq ve 945 ile aynı olacaktır. MARQ’ı pahalı, 945’i ise fazla plastik bulanlar için tercih edilecek bir Fenix modeli olacaktır. Türkiye’de hangi fiyat aralığından satılacağını merak ediyorum, ama tahmin ettiğim gibi olursa birhayli üzüleceğiz sanki. Yine de bir şekilde test etmek konusunda şimdiden çok heyecanlıyım doğrusu.

Kaynaklar :

9 Likes

#2

Fenix3 ü yeterli bulup 5 i almaya değer görmemiştim ancak Fenix 6 ı dört gözle bekleyenlerdenim.Güzel haber

0 Likes

#3

Eyvah, erkenden ortaya döküldü gibi görünüyor :slight_smile: Detay fotoğrafları gerçek ise (ki yazılım ürünü gibi görünmüyorlar) ekran 5 pluslar ile aynı olacak gibi.

https://gpsrumors.com/fenix-6-first-pictures

0 Likes

#4

Fenix 5 x plus’ın 750 usd olduğunu düşünürsek sanıyorum en az 1.000 usd’den başlayacaktır fiyatlar. Garmin’in nabız sensörünü çok eleştiriyorum ancak yeni çıkardığı cihazlarına yeni özellikler eklemeye çalışması sevindirici. Güneş enerjisi bence mantıklı bir sistem. Keşke tansiyon ölçme işine de girselermiş.

6x pro modelinde 21 gün batarya süresi olacağı ve ECG ( elektrokardiyografi, hali hazırda Apple Watch 4’te mevcut) sensörü olacağı söyleniyor.

Bunların yanı sıra;
Vivoactive 4 (Amoled Ekranlı, amoled olacağına dair çok emin yorumlar var),
Vivomove 3 (klasik saat tasarımı),
MARQ Commander,
Instict Tactical Coyote

olmak üzere Fenix harici 4 model daha varmış videoda.

0 Likes

#5

1000 $ civarinda olacak gibi…

6X Saphire icin bir an Amazon’da ortaya cikip sonra kaybolan sayfa:

1 Like

#6

Teşekkürler Mert, benim de tahminim 800 dolar ile 1200 dolar arası (modeline göre). Ben 5X’i yeni 6’lardan birini almak için satmıştım. Sonra Türkiye fiyatını kabaca hesaplayınca (tahmini tabi, umarım yanılırım) 5XPlus alarak çıkıp ucuzlamalarını beklemek mantıklı göründü.

0 Likes

#7

Uzun zamandır konuştuğumuz , beklediğimiz güneş enerjisi sonunda geliyor. Çok fazla farklı özelliklere gerek yok solar şarj bu saati tam bir ikon halına dönüştürecektir. Fiyatı 1000 dolar ama Türkiye için 7000 TL den az olmayacaktır. Bakalım görelim.

0 Likes

#8

Bu saatler bize sanırım 1000 dolar civarı bir fiyata ulaşır. Amazon görüntüsündeki modelin üstüne biraz daha kar eklenince oldukça alınmayası fiyatlara ulaşacaktır. MARQ modellerinin fiyatlarına bakınca 1500 dolarlık Athlete 12 bin TL civarı ise, bu görüntüdeki 950 dolarlık model de 8 bin lira civarına ulaşılır olur herhalde. :sweat_smile: Aşırı pahalı.
Her ne kadar platformdan şuan çarpıcı özellikler beklemesem de, yine de merak ediyorum özelliklerini. Neyse ki duyurulmasına çok az kaldı.
Güneş enerjisi kısmı iyi bir özellik ama, bunun sadece en pahalı saatte olmasının bana anlamı yok. LTE de olacak deniyor bu saatte ki, sadece aktivite eşitleme, takip ve müzik dinleme harici pek bir şeye yaramayacak bir bağlantı sistemi için boşa para vermiş olacak güneş enerjisi meraklısı. Ayrıca saatlerde güneş enerjisi olayı da kolay yönetilen bir şey değil. Güneş enerjili Casio saatlerin pilleri birkaç yıl sonra zayıflayıp değiştirilmesi gerekiyordu. Sürekli şarj deşarj döngüsü pilleri zorluyor. Hele Garmin’in ürün ve pil kalitesi, şarjı kestikten sonra bile pil seviyesinin yükselmesi vs. şeyler düşünüldüğünde…
GPS olarak artık çok bir beklentim yok Garmin’den, son GPS 2.5 sürümü MARQ serilerini biraz iyileştirmiş deniyor ama gördüğüm aktiviteler biraz şans işi. Çift frekans GNSS olabilir deniyor ama bu modda da batarya ne olur onu bilmiyorum. Polar V800 ya da eski Garmin’lerin yapabildiğini onca gelişen teknolojiye rağmen hala yapamazsa bu saatler fena…
MARQ modellerini de takip ediyorum ki, yazılım tarafında fiyatlarına göre stabil değiller. Hani o kadar fiyata satılan saatlerde yazılım dökülüyorsa, Fenix 6 saatler beta değil, alfa yazılımla çıkacak sanırım.
Bir de Garmin renk çeşitliliği sağlamalı. Fenix 5X’i yani en pahalı Fenix 5’i siyah kaplamayla sunup çizilmesini seyretmesi olayını MARQ serisinde de yaptı. 6’larda her seride bir metal renk çerçeveli saat imkanı sunsa güzel olurdu.
Ekran olarak Fenix 5’ler ile aynı ekranı kullanması normal olur. Bir modelde 1.4" ekran kullanacakmış ama öyle bir ekran üreten üretici görmedim. Gerçi FR230 serisi yarı yuvarlak ekranı üreten üreticiyi de bulamadım. Fenix ekranlarını JDI üretiyor ama onların da Fenix 5X ekranı üstünde bir çözünürlük ya da boyutta bir yuvarlak ekran için bir dökümanları yok.
Neyse, az kaldı. Özellikleri öğrenip ilk incelemeleri almaya başlayınca anlarız tam ne olduğunu. Benim alasım var merak noktasından ama ederinde fiyatları olmadığını geçtim MARQ serisine bile yeterince önem vermeyen bir firma Fenix’lere ne yapar bilemiyorum.

1 Like

#9

5x yine iyiydi, üzerindeki boya bir nevi yarı saydam kaplama şeklinde. 2 yıllık kullanımda kayda değer bir çizilme göstermemişti. 5x Plus’ın ise şimdiden (4 ayda) birçok noktadan boyası kalkmış vaziyette. Ama 5x’e göre genel olarak daha iyi bir saat olduğunu söyleyebilirim. Birçok yerde 6’nın 29 Ağustos’ta duyurulacağı yazılıp çiziliyor. Özellik seti olarak ise görünen o ki daha “outdoor” görünen bir 945 geliyor. Ekranın değişeceğini ben de sanmıyorum. Bir süredir Garmin saatleri güncelleme işini boşlamıştı, sanıyorum Marq-945-245 sorunlarıyla (yeni sensörlerle) ve yeni Fenix’in yazılımıyla uğraşıyorlar. Çok birşey beklemiyorum ama yaptıklarını bozmasalar iyi olacak. Şu an bir önceki firmware’de olmayan bir pil tüketimi ve bluetooth / kulaklık bağlantı kopması sorunu başgösterdi. İşin ilginç tarafı nasıl beceriyorlarsa hepsinde olmuyor ve ortalık birbirine girmiyor :slight_smile:

Açıkcası ben fiyatının uçacağını düşündüğümden (ve Climb Pro ile müzik olayına girmek istediğimden) yakın zamanda Plus modellerine geçiş yaptım. Dolayısı ile bir süre geçmeyip fiyatının biraz daha indirime girmesini bekleyebilirim, hem de bu arada Garmin yazılımı düzeltir, ben de saçımı başımı yolmam diye düşünüyorum. Elbetteki Garmin Forum’da çıldıracak (ve yakalayabilirse Garmin yazılım ekibinin saçını başını yolacak) kullanıcıların dertlerini bilgisayar başında ah vah ederek okuyacağım :slight_smile: Ne yapayım bu sefer beta testerlıktan istifa etmiş olayım :slight_smile:

Şu halde alırsan incelemeyi senden bekliyor olacağız @sis651 :slight_smile:

Fiyatlar ise : Fenix 6 (Safir / Pro – $599-$999), Fenix 6S (Safir / Pro – $599-$899) ve Fenix 6X (Safir, Pro - Solar – $749 - $1199) olarak belirtilmiş. Bu hesapla Fenix 6x Pro almak istersek Türkiye fiyatının 10.000 lira civarı olması beni şaşırtmaz doğrusu. İlk Garmin’ini 600 liraya almış bir giyilebilir teknoloji sevdalısı olarak bu enflasyon beni zihnen aşıyor. Bakalım Garmin Türkiye nasıl bir yol izleyecek.

2 Likes

#10

Alma hevesim var ama aldığımı düşününce gözüm korkuyor birden. :smiley: Bakalım, kısmet. Alalım da, yazılım, donanım her türlü inceleriz. :smiley:

0 Likes