Matrix Power Watch 2 - Saat şarj etme zorunluluğu tarihe mi karışıyor?

Bir süredir sosyal medya üzerinde (radarlarına giren bir profilim olduğundan sanıyorum) sıkça gördüğüm bir crowdfunding (kitlesel fonlama, yatırımcı ile girişimciyi direk buluşturma) projesi : Matrix Power Watch 2. Basitçe bileğinizdeki ısıyı ve ekrana vuran güneş ışığını kullanarak kendini şarj eden ve teoride pili hiç bitmeyen yeni bir spor saati. Hemen kaynakları aşağıya ekleyelim:Son link saatin önsiparişine gidiyor, aslında basitçe bu bir crowdfunding projesi yani marka önsiparişle (henüz ancak prototip var iken) bizlerden topladığı paralarla üretimi gerçekleştirecek. Bunun bize birtakım avantajları var, önceden ödersek saati bize 200 dolara veriyorlar. İlgi yüksek, 100.000 dolar toplama hedefi ile başlamışlar ve şu an milyon dolara ulaşmak üzereler. Öte yanda bu tip projelerin başarı yüzdeleri çok da parlak değil ve GPS çiplerinin enerji tüketimleri gözönüne alındığında şarj etmeden kullanabilmek mümkün olabilecekmi bundan da çok emin değilim doğrusu. Güzel bir hayal, hayal olarak kalmaması gerçeğe dönüşmesi beni mutlu eder.

Ray CES 2019’da prototipi kurcalamış ve bir video eklemiş sağda ekranı üzerinde kahverengi bilezik bulunan ve rengi soluk görünen çalışan prototip (kahverengi bezel saatin güneş pilleri), soldaki ise bittiğinde nasıl görüneceğini gösteren bir mock-up (çalışmayan boş bir kasa). Arka yüzeydeki kalp sensörü benim denediğim ucuz koşu saatlerindekilere benziyor, iyi bir ölçüm sağlayacağını düşünmüyorum (umarım yanılıyorumdur). Gerçi iyi olanlar ne kadar iyi ölçüyor o da muamma.

Bunun haricinde elimizdeki ancak şirketin söyledikleri oluyor, onlar da şu şekilde.
200 metre derinlik dayanımına sahip, 1.2 inch’lik renkli bir ekranı var, GPS çipi barındırıyor, Kalp atış sensörü barındırıyor, akıllı saat özelliklerine (bildirimler) sahip, Günlük adım, kalori (günlük kalori ölçümünde en isabetli ölçümü vereceği iddiasında) ve aktivite takibi yapabiliyor, Power metre (koşuda güç ölçümü) yapabiliyor,Apple Health Kit ve Google Fix gibi üçüncü parti yazılımlarla çalışabiliyor, IOS ve Android desteği sunuyor. Ekranın tipi ile ilgili bir bilgi verilmemiş, ancak ilk termoelektrik ve güneş enerjisi ile çalışan full renkli LCD ekran olduğu söylenmiş (Garmin ve Suunto ekranları gibi değil, daha çok telefon ekranı gibi düşünebilirsiniz)

Şirket şöyle bir karşılaştırma ekranı da sunmuş;

İlginç bir deneme, merakla izleyeceğim doğrusu. Bakalım söylediklerini yapabilecekler mi? Haziran 2019’da bunu göreceğiz.

10 Beğeni