Garmin Fenix 6 Kendini Gösterdi

Fenix 6x Pro Solar nasıl sizce sporcu saatleri sitesine düştü. Dolarda biraz düşükken alınırmı.

Birkaç sorum olacaktı.
-Öncelikle bu cihaz pil ömrü açısından şarj olabilen bir önceki modellere göre nasıldır.
-Ayrıca eski saatlerdeki özellikle parkur hassasiyetlerinde diğer markalara bakınca garmine veryansın edenler vardı. Bu konuda neler söylenebilir. Bu modelde geliştirilmişmidir.
-Polar v800 ler çok iddialı idi nabızdan kalp ritmi ölçme konusunda Garmin bu konuda nasıl yada hala ritim bandı eşiliğindemi kullanılmalı.

• @sis651 in yaazısına bakınca hala Gps konusunda sıkıntılar var gibi yani eskiye göre çok bir ekleme yok diyebilirmiyiz Solar özellik dışında.

Solar özelliğine cidden ihtiyacınız olup olmadığını düşünün derim. Solar olmayan model ile arada iyi bir fiyat farkı var çünkü…

Saatler henüz kullanıcıların yeni eline geçiyor ve çok fazla veri yok. Teorik pil ömürleri gerçekten iyi. Ancak MARQ saatler dahil, bahsedilen pil ömrünü verememelerinden şikayet ediliyor. Bir güncelleme geliyor, bir saatte %0.3 olan batarya kullanımı %0.6 olabiliyor ve Garmin hızlı bir çözüm bulamayabiliyor buna. Ya da aynı koşullarda iki saatin arasında bile tüketim farklılığı olabiliyor ki pil durumları ile de ilgili olabilir.
GPS performansı için ben de merak halindeyim. Ambit 3 kadar iyi dendiği bir aktiviteyi inceledim. Hiç o kadar dendiği kadar Ambit 3 ile alakası yoktu çizimlerin. Ambit 3 ağaçların arasındaki yaya yolunu takip etmiş, F6 ağaçlardan gitmiş ve gidiş de dönüş yönünde de aynı durum var. Dönüş vs. bazı durumlarda Ambit gariplikler yaparken F6 şahlanmış adam gibi çizim yapmış vs. Bazı aktivitelere de denk geldim ki, eminim kullandığım Fenix 5X daha iyi iş çıkarırdı. Tabi çıktığında Fenix 5X’i de Fenix 3’e göre kötü bulmuştum ama şimdi F3 kullanmadığım için pek şikayetim yok. Özetle sırf GPS performansı için bu saati almam ama, toptan bir paket olarak almayı düşünüyorum.
Polar V800 cümlesini tam anlamadım ama hangi saat olursa olsun ciddi aktivite takibi için nabız bandı kullanın derim. Sonuçta teknolojinin durumu belli. Kullandığım F5X kayışı mesela koluma uymuyor, aktivitede kayışı bir tık sıkmam gerekirken normal kullanımda da çok gevşek kalıyor. Hani bileğime uygun delik yok kayışta. :smiley: Tabi kayışları tutan pinler gövdeye daha yaklaşmış. Bu şekilde kolda daha az sallanma yapıyor ve bu da olumlu olarak etki etmiştir opptik ölçümlere. Ama yine de fikrim nabız bandı kullanılması gerektiği. Sallanma ve mesela bisiklette titreşimlerin yarattığı sonuçtan şüphelenmektense, her koşulda doğru olacak bir veri ile uğraşmak daha makul bence.
Ben de model düşünüyorum. 5X bileğime biraz kalın geldiğinden 6 ya da 6S modellerini mi düşünsem diyorum. Titanyum fiyatları iyice uçuk.

1 Beğeni

@sis651 hocam 2 gündür 6x pro ve solar modelini internetten inceleyenlerden vs birçok yerden araştırdım. Saat gerçekten güzel ancak spor yapan insanlarız ve solar modeli sanki arada bir spor yapanlar veya hafif ve GPS kısmını kısmını kullanmayanlar için makul gibi geldi. Zira bir koşmaya gitsem 2 günde bir defa veya yürüyüş yapsam dahi solar özelliği çok fsrk ettirmeyecek gibi ki sizde bahsettiniz. Yani o kadar fiyat farkına gerçekten değmeyecek gibi. Peki fenix 5x plus a görr nasıl hocam bazı noktalara değinmişsiniz. Sanırım biraz daha beklemek lazım.

Polar dairesel led yerleşimi ile nispeten daha iyi sonuçlar veriyordu, ancak bilekten nabız ölçümü bileğin bu iş için en kötü yerlerden biri olması sebebi ile güvenebileceğiniz (en azından her seferinde) sonuçlar üretmiyor. Garmin’in yeni sensörlerinden de (sensörün yerleştiği yer değişmediği için) çok birşey beklememek lazım. Yakın bir veri olarak düşünülmeli. Ancak saatler üzerlerinde yer alan birçok performans tahminini bu veriyi kullanarak yaptığından koşularda göğüs bandı kullanmak her zaman daha doğru sonuç veriyor. Polar’ın OH1Plus sensörü de optik olmasına rağmen üst kola takıldığı için göğüs bandı ile örtüşen sonuçlar veriyor. Kendi adıma kullanımının da rahat olduğunu söyleyebilirim, tek eksiği Garmin’in Running Dynamics’i için veri üretememesi ve VO2Max ve Laktak Eşiği ölçümlerinin bu sensör üzerinden yapılamaması.

Yeni bir sensör yeni bir macera. Komik olanı artık Garmin, Suunto ve Polar aynı çipseti kullanıyor. Dolayısı ile artık ancak yazılımla birbirlerine üstün gelebilirler. Bu arada anteni yukarı bakan eski Suunto’lar (Ambit 3) ve Sirf çip kullanan Garminler (910 XT gibi) oldukça düzgün bir iz çiziyorlardı. Ama bugün kullanıyor olduğum 5XPlus ve 910 XT’yi yan yana çalıştırdığımda bu mükemmel izi biraz da abartığımızı düşünüyorum, hele hele “uyduyu buldum oley” uyarısını çıkaran bir 910’un bazen koşu başlangıcında çizdiği modern sanat objeleri beni eğlendiriyor. Uzun lafın kısası mesafe hassasiyetini çok önemsiyorsanız STYRD sensörü inceleyin, aksi halde bu saatlerdeki neredeyse her veri gibi mesafede ancak gerçeğe çok yakın bir tahmin bundan ötesi değil.

Tam tersine parkurda güneş altında ufak da olsa pil ömrüne bir katkı sağlayacaktır. GPS kısmını kullanmayan ve arada bir spor yapanlar için güneşten şarj pek bir anlam ifade etmez, 245’in pili %100 şarja yarım saat içinde ulaşıyor. 5XPlus ise 1 saatten kısa sürede tam olarak doluyor. 600 lira gibi bir farkı var normal X versiyonuna oranla, tamamen bir tercih meselesi. Ben tercih etmeyeceğim, yavaş da olsa pilin sürekli şarjda olmasını pil sağlığı için çok anlamlı bulmuyorum.

5x Plus ile 6x Pro arasında kaldıysanız elbetteki 6xPro, ancak 5xPlus’ınız varsa (ben mesela :slight_smile: upgrade etmek gereksiz. Benim için pil ömrü, müzik çalabilmesi ve climbpro önemliydi, bu sebeple 5xPlus’ı değiştirmem için daha fazlasına ihtiyacım var. Bu özellikleri de önümüzdeki yıl Ağustos ayı gibi “6XProPlus Mega Edition” artık Garmin ne isim verirse bu saatin geliştirildiği bir versiyonunda görüp alacağım diye düşünüyorum. Bu arada tüm yeni sensörlerle ilgili geliştirmeler yapılmış, belirli bir stabiliteye ulaşılmış olur diye düşünüyorum.

4 Beğeni

@erol hocam yazıklarını okudukça insan yazı bitmese diyor içinden. :grinning: Hocam Ben solar özelliğine sizinde bahsettiğiniz doldur boşalt durumu sık olduğu için dedim birde yani normal 6x pro koşuyu çıkartır sanırım yani solar özelliğinden daha büyük bir katkı bekliyordum. Yani saati aktif kullanmaz iken doldurması gibi. Yani şuan sporcusaatlerinde arada epey fark var fiyat olarak.

Aslında ben Fenix 5x Plus alacaktım. Bir yerde yazınızda 6 serisinden beklentilerinizi yazınca basit bir saat kullandım şimdi ise 6x pro modelini almaya niyetlendim. Üzerine ekleme var ama 5x plus ile arasında çok bariz fark yok gibi. Gerçi siz daha iyi bilrsiniz.

Solar modeli daha çok biraz teknoloji heveslilerine hitap edecek gibi. Hani çoğu kişinin kullanımında rahatlatıcı bir etkisi olmayacak bu güneş pillerinin. Çünkü sadece saati gün ışığında kullanmak yetmiyor, tam performanslı şarj için 50 bin Lux gibi bir ışık değeri de gerekiyor. Telefonu akşam güneşini yandan alan camdan ışığa tuttuğumda 30 bin lux’e yakın bir ışık değeri gösterdi. Odanın içinde ise perdeler kapalı 300 kadar. Bu şekilde olunca da teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekiyor gibi. Ancak şu var, bazen bisiklete atlayıp Edirne’ye falan sürerek gider gelirim, 240 KM civarı yol. Böyle bir yolda saati gidona bağlasam, tüm yol boyunca oldukça iyi bir güneş alabileceğinden, belki bu teknoloji biraz performans gösterebilir.
Bu arada Türkiye’ye gelen ürünlerin stokları hızla tükenmiş. Kapış kapış gitmiş yani. :smiley:
Fenix 5X Plus, Fenix 5X devamı olarak son derece kullanışlı bir cihaz. Fenix 6 serileri ufak tefek donanım artıları getirse de temel fonksiyonları aynı. Fark ise, Garmin yeni özellikleri yeni cihazlarına veriyor. Mesela Garmin Fenix 5X’in kullandığı ana işlemci, iki yıl öncesinin Garmin Epix’inin işlemcisi ile aynı. Halbuki Epix nerede Fenix 5X nerede. Yeni saatlerde işlemci değişmiş olabilir, NXP işlemcilere bile geçilmiş olabilir artık. Ama demek istediğim donanım aynı olsa da yeni özellikler yeni saatlere geliyor. Bir pazarlama tekniği olarak kullanılıyor bu. Mesela Vivoactive 4’te de henüz F6 serisinde olmayan sıvı tüketimi takibi ve nefes alma kaydı gibi değerler var. Bunlar eminiz ki güncellemeler ile Fenix 6 serisine de gelecekler. Ancak yine eminiz ki, donanımla bir ilgisi olmamasına rağmen sıvı tüketimi takibi Fenix 5 serilerine gelmeyecek. Ya da gelecekse mucize olur. Ancak temelinde Fenix 6 ile 3’ün yaptığı iş aynı. 3’ten 5X’e harita var diye geçmiştim ama şimdi 6 serisine geçmek için çok geçerli bir nedenim yok. Yine de teknoloji merakımdan dolayı böyle bir hevesim türedi, bakalım…

3 Beğeni

Merhabalar,

Ben görsellikle ilgili yorum eklemek istiyorum. Henüz çok yeni 6x Pro Sapphire versiyonu aldım. Bana göre 5x ve 6x pro’yu yan yana koyunca 5x, daha kaliteli bir saat gibi duruyor. 6x Pro’da kullanılan silikon kayış daha ince/hafif daha kalitesiz bir his veriyor. 5x için aldığım orijinal başka bir kayısı takarak kullanmaya karar verdim bu yüzden. Aşağıdaki fotoğrafta ne demek istediğim belki biraz daha anlaşılabilir.

Saatin kasası bildiğiniz gibi daha ince, ben bunun etkisini çok hissetmedim Kalınlıktan rahatsız olan kullanıcılar için önemli olabilir.

Ekran daha büyük ve çözünürlüğü nispeten daha yüksek. Büyük ekrana gerek olmaz diye düşünüyordum ama tam tersi çok hoşuma gitti. Ekranlar arasında bir çözünürlük farkı hissetmedim.

Düğmeleri çok beğendim.5x’e göre daha kademeli, kemikli bir his veriyor.

Ben fenix serisi kullanmaya başladığımdan beri günlük başka saat takmıyorum. İşim gereği çok seyahat etmem sebebiyle pil süresi, özellikle dağcılık ve genel olarak outdoor sporlara ilgim olması sebebiyle eklenen yeni özellikler almam için motivasyon oldu diyelim. :slight_smile:

Özetle görsellik anlamında günümüz akıllı saatlerine daha benzer olması çok hoşuma gitmedi. Malzeme kalitesinin daha düşük olduğu anlaşılıyor. Halbuki ben Fenix serisinin kendine has görüntüsünü ve kalitesini çok beğeniyordum. Koştukça daha net fikir sahibi olup 5x’den 6x’e geçmenin ne kadar gerekli olduğu konusunda bir yorum yapabilirim.

Teşekkürler,

6 Beğeni

Kayışın kalınlığından ziyade malzeme kalitesi önemli. Fenix 3 kayışı çekmecede dururken dağılmıştı, diğeri de kolumda. 5X kayışı yumuşak ve aşınıyor diye şikayet ediliyordu. Bunda başka bir şey denemiş olabilirler.
Büyük ekran her zaman daha iyidir. :smiley:
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

2 Beğeni

Bu fiyatlarla yurtdışından eşe dosta getirmekten başka çare yok. Cep telefonu gibi harç falan almıyorlar iyi ki.

1 Beğeni

keşke yazmasaydınız, her an bir düzenleme getirilip uygulanmaya konabilir :face_with_raised_eyebrow::zipper_mouth_face:

3 Beğeni

Bir ara Amerikan ürünlerine vergi gelmesi durumu söz konusu olacak denmişti. Neyse ki Garmin’ler Tayvan’mış ve uygulama da yapılmadı zaten. Tabi LTE destekli bir model çıkarırlarsa onda da fena vergiler olacaktır cep telefonu gibi. Tabi bizimkilerin ne yapacağı belli olmaz, akıllı cihaz vergisi derler, her tarafa yayarlar vergileri. :smiley:

Ben de yakın zamanda biraz araştırdım. Bana fenix 3’ümü değiştirecek kadar bir özellik varmış gibi gelmedi. Eğer ultra koşmuyor veya şarj konusunda probleminiz yoksa almaya değmez. O paraya 10 çift Hoka alır senelerce giyerim.

1 Beğeni

Garmin Fenix 5x Plus ile karşılaştırdım çok büyük bir fark yok. Yani hala kararsızım. Aslında tam alayım derken tükendi. :slight_smile:

Birde bu Gorilla cam olanımı yoksa safir cam olanımı tercih etmek lazım. Yani fiziksel olarak çok birşey eklenmemiş ama yazılım ile beraber yenilikler var. Birde Wifi özelliği gelmiş gibi gözüküyor

Aslında iki seri arasında büyük farklar var, ancak Türkiye fiyatları birbirine yakın, 5x Plus’ı tercih etmek için bir neden göremiyorum açıkcası benzer şekilde 5xPlus’ınız varsa değiştirmeniz gereksiz. Gorilla Glass telefonunuzun ekranı gibi, oldukça sağlam ve hafif esneyebiliyor. Safir cam ise mekanik saatlerde kullanılan ve çizilmesi çok zor bir materyal. Ancak ışık geçirgenliği Gorilla Glass’a göre düşük, azıcık ta olsa ekranlar safir camda daha koyu görünüyor bilginiz olsun. Wifi özelliği 5 serilerinde X ve Safir modellerinde, 5+ serilerinin ise tamamında vardı. Artık sadece Pro - Special ve Solar modellerde bulunuyor.

1 Beğeni

Fenix 3 Garmin’in yeni tasarım dilini ortaya çıkardığı ilk modeldi. Ben de severek kullandım doğrusu. Ancak bazı kısıtlamaları mevcut, yüklenen rotanın fazla kompleks olduğu durumlarda çakılması, rota takip ederken mesafeyi kısa ölçmesine sebep olan bir tercih kusuru, donanımın ucu ucuna yeterli gelmesi sebebiyle aktivite içinde çakılması, watchface’lerde yine donanım eksikliği yüzünden fazlaca yavaşlaması gibi. Aslında Connect IQ platformunu zorlamazsanız pili şarj tutmayıncaya kadar, ondan sonra da çok uygun fiyatlara pilini değiştirerek uzun zaman kullanılabilecek güzel bir saat. Getirilen yeni özellikler zaten fazlaca spesifik bir alanda yer alan koşu saatleri için aslında olmazsa olmaz özellikler değil. Öte yandan antrenman yüklemesi bölümü ve bu bölümün daha detaylı olmasını sağlayan yeni yaklaşım koşucunun performansını yukarı taşımak için “Tudor Bompa” nın antrenman fizyolojisi üzerine yazmış olduğu ve bir kilometre taşı kabul edilen kitabına dayanıyor. Firstbeat bu anlamda güzel işler yapıyor diye düşünüyorum. Öte yandan 5 Plus serilerinde eklenen “Climb Pro”, antrenmanda telefon taşımadan müzik dinlenebilmesine imkan sağlayan Bluetooth 5.0 uyumu ve üçüncü parti müzik uygulamalarının saate entegre edilebilmesi büyük gelişmeler. Yine yeni saatlerin Connect IQ yazılımları ile uyumu işlemci hızı, ram ve depolamaya bağlı olacağı için daha yeni bir saat Connect IQ yazılımları tarafından daha uzun süre desteklenecektir.

Tabi tüm bu özellikler kullanıyorsanız bir değer taşıyacaktır (tanıdığım koşucular arasında saatlerinin bu tip ileri sayılabilecek özelliklerini, metriklerini detaylı kullanan yok denecek kadar az). Koşu saatinden beklentiniz oranında Fenix 3’te uzun yıllar güzel bir şekilde hizmet edecektir, bugün satın almış bile olsanız :slight_smile: Ben kendi adıma onca antrenmanda ve yarışta bana eşlik etmiş olan ve üzerinde bu etkinliklerin izlerini taşıyan kendi saatimi satmış olmaktan dolayı küçük bir pişmanlık hissediyorum doğrusu, gerçi 5x içinde aynısını söyleyebilirim :slight_smile:

1 Beğeni

@erol hocam öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Demekki sporcu saatlerinde Gorilla kullanmak daha mantıklı. Yani ben öyle anladım. Zira esnemesi önemli. Yani Safir sağlam ama kırılmaz değil sanırım. Ayrıca sizin kadar profesyonel olmayınca bana fark yok gibi geldi.
Bu konuda okuduğum kadarıyla Gps antenlerinin yere bakıyor olması bir dezavantaj olarak değerlendirilmiş. Görünüşü ve biraz daha geniş ekranı olması daha güzel bir özellik olarak değerlendirilmiş.

Hocam genel olarak pek bilgi alamadığım bir konu var bu saatlerde pil değişimi maliyeti ve nereden değiştirmemiz gerektiği hakkında pek bilgi yok. Ayrıca değiştirdiği halde pilin çabuk bittiğini söyleyenler vardı. Ayrıca zamanla sanırım yazılımsal olarak bazı özellikleri ekleyebiliyorlar sanırım. Mesela Hava durumu özelliği tamamen Gps ten alınan veri ile oluşturuluyor gibi anladım. Her nekadar bu özellik olmasada sonradan getirilebiliyor gibi anladım. Ayrıca yazınız sayesinde daha net bilgi sahibi oldum. Mesela Suuntolar çok güzel gözüksede dokunmatik ekran direk eleme sebebi benim için. Yani birazda sanırım eğlence tarafına bakıyorum. :slightly_smiling_face:

Gorilla Glass kırılabilir ama Safir camı kırabileceğinizi sanmam, en fazla yüzeyini çizebilirsiniz. Koşu saatlerinin profesyonel bir tarafı (her ne kadar Pro v.b. isimlendirmeler yapıyorlarsa da) yok ne yazıkki. Hızlı maraton koşanlara bakarsanız kollarında saat bile yok :slight_smile: Öte yandan herhangi bir Ultra Maraton’da çok büyük çeşitlilikte saat görmek olası. Koşarken saatiniz sol dışarı (sol bileğinize takmışsanız) bakacağı için bu dezavantaj tüm saatlerde mevcut, sadece suunto anteni bilek sol dışa dönükken yukarı bakacak şekilde konumlandırıyordu. Ancak bundan (kozmetik sebeplerle) vazgeçti.

Pili üç şekilde değiştirebilirsiniz, ilki Garmin Türkiye Distribütörü’ne yollar orjinal pil ile değişim talep edersiniz. İkincisi pili yurtdışından kendiniz getirir ve saati sökerek değiştirirsiniz, üçüncüsü ise muadil bir pil satın alıp (Ali Express v.s.) yine kendiniz değiştirirsiniz. İlki en pahalı ve en sağlamı olacaktır (sızdırmazlığın sağlanması için kapağın yeni conta ile kapatılması vesaire ve garanti sebepleri ile), ikinci seçenek biraz sıvı contanız var ise biraz daha ucuza gelir. Son seçenek ise bilinmezliklerle dolu bir macera, her şey olabilir. Bahsettiğiniz “pilin daha hızlı bitmesi” meselesi bu son seçenekle ilgili olabilir. Ben ne yapardım? : Saat yeni > Garmin distrübütör, Saat eski > yurtdışından orjinal parça, kendi uğraşım.

Yazılımsal olarak Garmin’in saatin baz yazılımında bugüne kadar gerçekleştirdiği tek büyük geliştirme Fenix 3’e Elevation Plot özelliği eklenmesi oldu sanıyorum. Bu da henüz Fenix 3 HR bile ortalıkta yokken yapıldı. Yine 5xPlus’un "Climb Pro"su 5 serisine gelmedi (oysaki önünde hiçbir engel yok) Kendi adıma 6’nın metriklerininin eski saatlere geleceğini düşünmüyorum, gelirse şaşırırım doğrusu.

Yazılımsal olarak Connect IQ platformu Garmin saatleri rakiplerinden çok daha uzun süre güncel tutacak yeni oyuncaklar sağlıyor, burası kesin. Teoride 6’nın metriklerinin Connect IQ yoluyla 5’lere sağlanmasının önünde bir engel yok (firstbeat algoritmalarının lisans ücretlerini falan gözardı edersek). Müzik olayı bundan ayrı tabi, 3 - 5’lerde blutooth kulaklığa veri yollayabilecek bir bluetooth türevi yok, data yollamaya odaklanmış düşük güç kullananan bir bluetooth çipi taşıyor. Müzik dinleyecekseniz maalesef 5Plus ve 6’lara bakmanız gerekir.

2 Beğeni

Hımm Erol hocam o zaman safir cama bakmak lazım sanırım. Ben yanlış anlamışım sanırım. Zira safirde hemen diyet farkı koyuyor. Safir pek yok şuan sitelerde o zaman bekleyeyim madem alacaksak öyle alalım.