Garmin Fenix 3 hakkında

Uygulama yükleme sorunu bu gece itibarıyla giderildi, artık yüklenebiliyor.
Bende Bluetooth yazılımı ilk seferde yüklenmemişti, sürüm 3.30’da takılı kalmıştı. Birkaç senkronizasyondan sonra 3.50’ye güncelleyebildim. Hani güncellenmemiş olabilir, bir kontrol edin.
WiFi menüler mi yok, yoksa cihaz WiFi ağlarını mı göremiyor? Bende böyle bir sorun olmadı. WiFi ayarlarını tekrar yapmayı deneyin; 13. kanal mıydı bazı WiFi kanallarını göremiyor saat, modeminiz o kanalı açmışsa ondan da sıkıntı yaşayabilir.

Ambit 3 kullanıyorum hiçbir sorunum yok.Fenix 3 de edinip deneyimlemek istiyordum ama bu yazılanlar ışığında fenix3 e yetersiz donanıma yazılımla yüklenerek apar topar birşeyler yapılmaya çalışılıyor anladığım kadarıyla …Yazılım ağır geliyor hardware yetersiz kalıyor donmalar kilitlenmeler vs .Dolayısı ile yazılımla güçlendirilmiş bir saat değil donanımı otturmuş bir cihaz kullanmak isterim.Feniz 4 çıkarsa bakacağım.

Donanım yetersizliğinden ziyade yazılımla ilgili sıkıntılar bunlar. Cihaz ilk anda yazılımı güncellenerek geliştirilmeye uygun bir cihaz olarak düşünülmüş zaten. İşlemcisi vs. serideki diğer cihazlara göre önde. Ama yazılım tarafında tam bir performans tutturamadılar. Bir özellik ekliyorlar, eskisi bozuluyor. Kendim de yazılımla ilgilenen biri olarak bunu nasıl becerdiklerini anlamıyorum. İlgili özelliği eklemek için kodda belli bir kısımda değişiklik yapılır, diğerine dokunulmaz. Ama bunlar birini yapıyor diğerini bozuyor modunda. Uzun rotalar için vs. daha iyi bellek ve kaynak yönetimi yapmaları gerekiyor belki, o durumlarda kapanma şikayetleri vs. var.

noyan bey selamlar bende yeni bir tane aldım ama gözlerim bozuk olduğu için satmayı düşünüyorum henüz 1 aylık ve garantisi devam ediyor ilgilenirseniz 0542 243 46 33 sevgiler

Cihazı yeni edindim. Havuzda yüzme etkinliği için havuz boyunu girdim(20m), 800m sonra uyar(tıreşim yada ses vs…) gibi bir şey bulamadım.
7.20 yazılımını da yükledim.
910Xt de vardi bu ozellik. Fenix 3 te bulamadim.

Pool swim uygulaması ayarlarında alerts kısmında distance yani mesafe var ve burada length yani uzunluk uyarısı ekleme imkanı var ama yüzücü olmadığım için burada tam olarak neyin uzunluğundan bahsettiğini bilmiyorum. Acaba havuz içindeki turları mı kastediyor nedir, siz daha iyi bilirsiniz. Belki ihtiyacınıza göre uyarlayabilirsiniz.

800m de uyarı almak için length için (20m lik havuz seçiminde) 40 girilecek sanırım.
Denemesini buna göre yaparım. Teşekkürler.

Denedim; istedigimiz mesafeyi havuz boyuna bolerek cikan rakami giriyoruz. Yani tur sayisini.
910Xt de 25m ve 50m gibi standart havuz bahsi gecerken, fenix3 te istenilen küsüratli metrelerde havuz boyu girebiliyoruz. Iyiymis.

Bende suunto ambit2, arkadaşımda fenix3 var.Fenix3’de resmi olarak yayınlanan son güncelleme var.Pistte arkadaşımla beraber idman yaptığımızda iç kulvarı (400m) ambit 2 +3,+5m gibi farklarla ölçerken, fenix3’de bu farklar +10,+20m gibi farklara çıkıyor.15000 m sonunda fenix3 ile ambit 2 arasında +250,+350 m gibi fark oluyor.

Fenix 3 dün akşam 100% tam şarj etmeme rağmen bu sabah kendiliğinden kapandı. Tekrar açtığımda şarjının olmadığını gördüm ve tekrar kapandı. Böyle bir sorun yaşayan var mı?

Fenix 3’te böyle bir durum yaşamadım, ancak bazen usb becerisi ile şarj olan cihazlarımda normalde üzerlerinde yazan (1 mah yerine 2.7 mah gibi) maksimum değerden daha yüksek güç verebilen şarj üniteleri ile şarj ettiğimde benzer durumlarla karşılaşmıştım.

Son zamanlarda usb şarj cihazınızı değiştirdiniz mi? Pilin şarj tutma özelliğini kaybetmiş olabileceği de akla geliyor, ancak böyle bir durumda hemen kapanması değil pil ile çalışma süresinin kısalması beklenir.

Elektrik prizinden,kendi adaptörü ve usb kabloları marifetiyle şarj ediyorum.
Bir de şöyle bir durum var. İki gün önce denizde yüzdüm 1.5km kadar. Daha 1 hafta yetecek şarjı vardı. Yüzdüğüm gün kendiliğinden kapanmış 3-4saat sonra sanırım. Sarj aleti yanımda olmadığından 1 gün sonra sarj ettiğimde hikayeye devam etti.

Telefonla Bluetooth bağlantısı kesildiğinde Bluetooth bağlantı modunda aşırı şarj gidiyor saatte. Bluetooth bağlantınızın kesilmediğinden emin olun, ya da kullanmıyorsanız da kapalı olduğundan.

Denizde yüzme esnasında su sızması olmuş ise bu da kısa devreye sebep olup şarjı çabuk bitirebilir ama düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Yine de tekrarlamaya devam ederse ciddiye alınabilir.

Arkadaşlar Merhaba,
Fenix 3 kullanıcısıyım, dün bilgisayara bağladım ufak bir güncelleme vardı onu yaptım, biraz şarj olduktan sonra bağlantıyı kestin ve saatin kablosunu bilgisayardan ayırdım. saat çıkardığım an itibariyle donuk kaldı, şu an için saat 17:05 i göstermekte. düğmeleri çalışmıyor, bip sesi geliyor ama faliyet yok. telefonu görüyor eşitleme yapıyor ama donuk. sürekli aynı ekran.
restleme yapabiliyormuyuz? ya da seve seve servisemi göndermek zorundayım?
bilgisi olan varsa lütfen iki satırda olsa bilgi versin.
şimdiden çok teşekkürler…

Merhabalar Hüseyin bey, sol taraftaki orta tuş hariç diğer dördüne basıp basılı tutun, bir süre sonra saat resetlenecek ve yeniden başlayacaktır. Bu yöntem hard reset olarak geçiyor. Birde light (power) tuşu basılı tutularak yapılan soft reset var.

Bu yöntemler işe yaramıyorsa eğer saatin pilinin bitmesini ve böylece kapanmasını beklemek bir yöntem olabilir. Tuş seslerinin çalışıyor olması saatin çalıştığına ancak ekranda gösterim yapamadığını gösteriyor olabilir. İki kez back tuşuna basarak ana ekrana döndükten sonra Start tuşuna üç kez basarsanız son kullandığınız koşu programı aktive olacağını düşünüyorum. Bu şekilde bir günden kısa bir sürede pilini bitirecek ve kapanacaktır. Sonrasında şarja bağladığınızda bir şekilde restart yapmış olacak. Umarım bunlardan biri işinize yarar.

2 Beğeni

Teşekkürler Erol Bey düzeldi saatim.

Şöyle bir sorum olacaktı, benim için çok ilginç…
Aynı yerde aynı zaman diliminde aynı saatler (fenix3) ile arkadaşımla koştum. Ama onun pace i daha iyiydi. Onun ortalaması 4:40 çıkarken benimki 5:01 di.
Çok ilginç değilmi?
Arkadaşım benim ki doğru seninkinde problem diyor…
Bilemiyorum…
bu konuda bir fikriniz olabilir mi?

Kolayı var, aşağıdaki adreste bulunan Pace Calculator’e saatin etkinlik süresi ve koştuğunuz kilometreyi yazıp hesapla derseniz ortalama pace değerinizi gösterecektir. Böylece hangisinin daha isabetli olduğu ortaya çıkar. Örneğin son koşumu bu şekilde hesaplatınca saatin verisi ile sitenin hesaplama verisinin tam olarak aynı olduğunu görüyorum (Fenix sadece çok az yukarı yuvarlamış) . Strava’ya aktarılmış koşuda da pace verisi (yukarı yuvarlanmış hali ile) aynı.

http://www.coolrunning.com/engine/4/4_1/96.shtml

Aynı iki saatin farklı pace ortalaması verebileceği konusunu deneyimleyebileceğim bir ortam olmadı. Ancak iki saatin aynı gps ölçüm sisteminde olup olmadığı (smart, 1 sn), vertical speed’in açık olup olmadığı, saatlerin uydulara kilitlenme derecelerinin farklı oluşu (koşunun başındaki değerleri değiştiriyor bu durum, dolayısı ile ortalama pace’e etki ediyordur) gibi değişkenler sebebi ile olabileceğini düşünüyorum. İlk fırsatta deneyeceğim.

Erol Bey, hesaplamalardan baktım, ölçümler bire bir doğru, süre ve pace doğruysa eğer, mesafede problem olabilir mi? Örneğin 10,5k koşmuşken saat 10k gösterebilir mi?

Gösterebilir, başlangıçta her iki saatin de koşudan önce ne kadar süre beklediğine, gps ölçüm metoduna bağlı olarak değişebilir. Ancak her kilometrede 20 saniye fark yaratacak kadar farklı ölçer mi ondan emin değilim. Nihayetinde 10 kilometrede 200 saniyelik bir fark oluşur ki sizin pace ile 607 metreye denk gelecek bir fark oluşması gerekir. Uzun zamandır Fenix’in bu derece farklı ölçtüğüne denk gelmedim.

Bence arkadaşınızın saatinin strava verisi ile kendinizinkini karşılaştırmanız, aynı mesafe ve süre içerisinde olmasını teyit etmeniz yerinde olur.

Başka bir metodda bir dahaki koşunuzda her iki saatinde saniyede bir kayıt alacak modda, glonass açık, 3d distance kapalı ve her iki saatte ekranında “Start” yazana kadar açık beklemiş halde aynı testi yapmak da bir fikir. Saatlerin yazılım ve donanım sürümleri de farklı olabilir.

Gördüğünüz gibi sevgili Garmin koşarak bedenimizi çalıştırmamıza vesile olurken bir yandan da zihinlerimizi meşgul ederek problem çözme becerilerimizi geliştiriyor, bizi formda ve zihnimizi canlı tutuyor. Bir koşu ve teknoloji sever olarak daha ne isteyebilirim bilemiyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

İlginiz için çok teşekkürler…

Arkadaşın birazda gazı benim bu duruma getiren;))
Senin koşuların fena değil, pacelerin yüksek olması gerekli. pr lerin gelmesi kacınılmaz diye bir konuşma geçtikten sonrasında bütün suç saatte tabi diye düşündüm;)))

1 Beğeni

Saat şarj almıyordu 10dak sajda kalmasına rağmen %1 bile şarj olmuyordu, sarjda ısınmaya başlamıştı. Saati Baytekine götürdüm. Yazılımı güncellenince düzelmiş, başkada bir şey yapmamışlar. Şarj unitesini de bıraktım servise, onda da sorun yokmuş.

GPS açık kalmış olabilir dendi fakat, GPS açık kalmaz ki, aktivite varsa GPSi saat kendisi buluyor.
Bluetooth açık kalsa bile 10 dak sarjda %1 sarj olurdu.
Şu an 3 gündür saat olarak kullanıyorum. Şarjı makul.
Bir iki aktivite sonrası yine bakacağım.