Garmin Fenix 3 hakkında

Yorulunca da elinden tutup koşturuyormuş😋. Garmin bence de çok iyi marka laf etmek ayıp olur, ama ben kendi saatimde en azından donma hiç yaşamadım. Biraz tipi araba lastiği kauçuğuna benziyor ama bulletproof çalışıyor, tavsiye ederim.

Anlayamadım.Yani benim durumumda HR verilerini saat veya yazılım üzerinden görüntüleyemez miyim?

Ant uyumlu ile tanimasi gerekiyor. Birde nabiz bandini takip oyle tanitman gerekiyor.

Suunto’nun bandı zaten ant uyumlu.Bandı üzerime de taktım ama tanıtamadım.Akşam bir daha deneyeyim.Fenix3 arkadaşıma sattığım saat.Bende de fazlalık Suunto HR bant var.Bir daha Garmin HR banda para vermeyelim dedik ama bakalım sonuç ne çıkacak.

Suunto’nun ANT bandı ANT+ değil, Suunto’nun kendi kapalı protokolü. Dolayısıyla tanıtamaman normal :slight_smile:

1 Beğeni

Rota’yı attığınız dosyanın boyutu ne kadardı. Ona baktınız mı? Eğer internetteki programlar ile gpx’e çevirdiyseniz muhtemelen çok büyük bir dosya haline getirmiştir. Buradaki benim önceki yazılarımı okursanız küçültmeyi anlattım. Rakibin uygulaması ile küçükük dosyacıklar oluyor, bunlar ile en ufak bir sıkıntı yaşanmıyor…Fenix3 aynı belleğini hem harita, hem kayıtlar hem de programları için kullandığı için buna dikkat etmek gerekiyor. Belleği yeterli ama sınırsız değil :slight_smile:

1 Beğeni

Teşekkürler.Sorun şimdi çözüldü.

1 Beğeni

Garmin Fenix 3 HR versiyonu Türkiye’de 7 Nisan’da satışa sunulacakmış, şu an bazı sitelerde ön sipariş verilebiliyor.

Dinlenme veya yavas tempolu yuruslere bir sey diyemeyecegim ama tempolu aktivite esnasinda bilekten nabiz olcmenin rasyonel sonuclar vermesi benim aklima cok da yatmiyor. Ben 4’ü bekleyecegim.

ben yapamamıştım, nasıl çözdünüz.

Sorun çözüldü derken, suunto hr bandı tanıtamayacağım manada söyledim :slight_smile:

Bu sonuca çok şaşırdım doğrusu. ANT+ cihazı neredeyse kalbinizin üzerinde, diğeri bilekten ölçmesine rağmen neredeyse aynı sonuçlar. Bu bilgi çok değerli, teşekkür ederim.

@KadriN Heart Rate Data grafiği Ray Maker (DC Rainmaker)'ın sitesinden alıntıdır. Kendisi Fenix 3 HR’ı detaylıca inceleyerek bloğunda yazdı. İlgili konuya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ama işte konu spor ve nabız olunca o “neredeyse” kelimesi oldukça önem kazanıyor. Ben @erol’un paylaştığı grafikte geriden veri görüyorum, bu pek iç açıcı değil bence.

1 Beğeni

Impulse’lar aynı galiba sadece lag var. O lag kaç saniye elbette önemli ama grafikten çok görünmüyor, bir veya iki saniye’ye karşı impulse adedi bu kadar kritik olabilir mi?

Kolonlar 2 dakika gibi geldi bana. Eğer öyleyse 9:47’deki değer sanki 10-15 sn sonra gelmiş. Ayrıca 11:47’deki değer de hem 10 sn sonradan hem de 15 bpm fazla gelmiş. Yanlış görmüyorum ya da yorumlamıyorum değil mi?

Kesinlikle, HRM TRI banta göre veri daha geç geliyor, hem de çok fazla iniş çıkış içeriyor (bunun sensörlerin bilekle teması ile ilgili olduğunu düşünüyorum). Grafik daha inişli çıkışlı bir hal alsaydı bilekten ölçüm çok daha fazla hata gösterecekti sanıyorum. Konu hakkında şöyle bir test bulabildim, EKG ile karşılaştırmışlar.

Özellikle şu sonuçlar ilgi çekici, saat bileğinize sıkı oturuyorsa bilekten ölçümün doğruluğu artıyor, ancak saati bileğinize bol takıyorsanız (veya saat bileğinizde sabit durmak için fazla büyükse) doğruluğu düşüyor. Testte Apple Watch’ın iyi bir sonuç almış olmasını yapısı gereği bileği sıkı takılması gereken bir saat olmasına, Jabra Pulse’un sonucunun en kötü olmasını ise kulaktan ölçüm almasına bağlı olduğunu düşünüyorum (Jabra Pulse kalp atım verisini telefona gönderebilen bir bluetooth kulaklık)

http://www.jabra.com/sports-headphones/jabra-sport-pulse-wireless

Kendi adıma göğüs bandı beni rahatsız ettiği ve hep ortalamaya baktığım, anlık verinin de biraz geç gelmesini önemsemeyeceğim için tercih sebebi olabilir. Ancak veri madencisi koşucuların göğüs bandını elinin altından ayırmamasında fayda var derim :slight_smile:

1 Beğeni

@erol merhaba fenix3 7 update ne gibi yenilikleri ve iyileştirmeleri içeriyor? Bizim için yorumlayabilir misin? Teşekkürler.

Fenix 3 7.0 güncellemesi ile ilgili şöyle bir mesele var. İlk başlarda ciddi değildi, çünkü beta serisinde ortaya çıkmıştı ama Garmin stabil yazılıma kadar düzeltmeyince biraz ciddi oldu. Eğer 7.0 yazılımını yüklerseniz Connect IQ mağazasından uygulama yüklemede sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Mağaza cihazınızın yazılımını güncellemeniz gerektiğini söyleyerek uygulama yüklemenize izin vermiyor. Ancak önceden yükleyip kaldırmış olduğum uygulamaları telefon uygulamasından yükleyebiliyorum yine. Uygulama sayfalarıma indiremeyenlere e-posta ile uygulamayı ileteceğimi bildiren bir not ekledim. :slight_smile:

Onun haricinde diğer güncellemeler kadar ilginç gelen bir şey olmadı bana. CIQ SDK sürümü 1.2.6’ya güncellenmiş ki muhtemelen uygulama yükleyememe sıkıntısının nedeni. 100’den fazla kayıtlı nokta görüntüleyebilme sağlanmış (Saved locations). Yürüyüş ve Swimwalk denen yüzme+yürüyüş olayı eklenmiş. Eskiden zaten yürüyüş bende vardı ama bu yeni eklenen farklı bir şey mi bilemedim. Cihazın hakkında sayfasının sonunda GPS EPO verisinin güncelliği yazıyor artık, bu GPS uydu bulma hızını arttırmak için İnternet’ten indirilen dosya oluyor. Aydınlatma seçeneklerine %5 parlaklık ve 4 saniye zaman aşımı olayı eklenmiş. Kullananlarına HRM-Swim ve Tri göğüs bantlarından veri indirebilme seçeneği eklenmiş.
Bluetooth yazılımı 3.5 sürümüne güncellenmiş ki güncellemeden beri saat bir kez bile telefondan kopmadı. Öncesinde arada kopup tekrar bağlanıyordu vs.
Diğer yenilikleri merak edenler buradan bakabilir. https://www.facebook.com/groups/GarminFenix3/permalink/1046242035467682/

İşin ilginç yanı bende bu yazdıklarınızın tam tersi olaylar olmaya başladı. Bluetooth’dan 7.0’ı yüklemeden önce kopmazdım, şimdi zırt pırt kopmaya başladım. Dahası var, wifi’yi tanımıyor artık. Uygulama yükleme sorunum hiç olmadı. Ancak şu wifi meselesine çok takıldım.