Garmin Fenix 3 hakkında

Arkadaşlar Türkiye de satışı yapılmadan önce İsrail den Garmin fenix3 modelini aldım , artık hay almaz olaydım noktadındayım! Saate yaklaşık 3 güncelleme geldi , hepsini eksiksiz yaptım , sürekli yüzme , havuz ve de öpen water ant yapmaktayım , bir ant sonrası saat kendini kapattı ve iptal oldu açılmamak üzere , buraya kadar tamam, saattir bozulur , olaylar bundan sonra başlıyor , BAYTEKİN Distributorlükte fiyasko… Garmin UK MAİL Yazışmalarına geçtik , yaklaşık 3-5 mail trafiği tabi gecen 6-7 hafta oldu bakın yaklaşık 2 AY …netice bekleyin Garmin bu konuyu çözecek:)) arkadaş daha Garmin UK olayı masaya yatırıp BAYTEKİN disbiritör bile aramamış , taaaaki ben artık yeter deyip Sosyal medyada ifşaya çıkana dek :wink: bugün BAYTEKİN arıyo aynı muhabbet fatura olmadan yapamayız, ya arkadaş global garanti seri numarası herşey var , nedir bu çektiğimiz, şimdi tek yol USA yı arayıp onlara ulaşıp durumu anlatmak, bu çok sıkıcı bir hal aldı …

0 Likes

bilgi için teşekkürler, şu an güncellemeye başladım.

0 Likes

açıklamayı tam anlayamadım, güncellemeyi adım adım anlatabilir misiniz?

0 Likes

@dogansc
Güncellemeyi bilgisayarınıza indirdikten sonra klasör içerisindeki gupdate.rgn dosyasını bilgisayarınıza disk olarak bağlanan GARMIN içerisindeki GARMIN klasörünün içine kopyalayın, sonra HRMxx_6Bxxxxx.rgn kodlu içinde HRM-RUN ile başlayan dosyayı (HRM RUN ve HRM TRI olarak iki farklı dosya mevcut, HRM TRI olmadığını farzediyorum, bu suda çalışmak üzere yeni yaptıkları bir bant, çerçevesi mavi, sizdeki siyah olan HRM RUN olmalı) yine GARMIN klasörü içindeki RemoteSW klasörünün içine koplayacak ve başındaki HRM-RUN bölümünü sileceksiniz, dosya şöyle görünecek 6Bxxxxx.rgn.

Garmin Connect bağlantısını kestiğinizde saat sırası ile bu güncellemeleri yapmayı isteyip istemediğinizi soracak, son olarak HRM Run bandınıza saati bağladığınızda (koşu için veya sensorler bölümünden connect komutuyla) HRM Run bandın firmware’ini de güncelleyecek ve Advanced Running Dynamics çalışmaya başlayacak.

Saatin yazılımı eski haline getirmek için, firmware ile ilgili bölümü yine aynı klasör içinde yer alan gupdate_500.rgn klasörünü GARMIN diski içindeki GARMIN klasörüne kopyalayıp ismini gupdate.rgn olarak değiştirip saati bilgisayardan ayırdığınızda beta olmayan sürüm olan 5.0’a geri dönecektir. (Elbette bunu beta yazılımı kullanmaktan vazgeçerseniz yapmanız gerekiyor, beta yazılım garmin connectte sürüm numarası olarak görünmüyor bunu da hatırlatmış olayım, 5.0 olarak görünecek ancak normal update’leri almayacaktır, beta yazılım kullanmaya başladıktan sonra yeni beta sürümlerine kendiniz update etmeniz gerekecek, dilediğiniz zaman bu paragraftaki yöntemle standart yazılıma geri dönebilirsiniz)

Umarım açıklayıcı olmuştur, başarılar :smile:

3 Likes

Ahahaha soldaki benim, sağdakinin ise gps kayıt intervalini değiştirmiş olduğu sonradan ortaya çıktı :smiley:

Ama iyi dalga geçmiştim strava kayıtlarına bakarken :smile:

1 Like

Memnun olup olmayacağınız size kalmış. Ben Ambit2’yi triatlon, koşu yarışları ve antrenmanlarında kullanıyorum. Doğal olarak bisiklet antrenmanları da bunun önemli bir parçası. Bisikletin üzerinde ayrıca Garmin’in kadans ve hız sensörleri de var (ANT+) ve bunlar da saate bağlı.

Sadece bisiklette kullanacaksanız SigmaSport ya da Garmin Edge modellerini de göz önüne alabilirsiniz.

0 Likes

Sadece Fenix3 değil; yeni nesil tüm Garminlerde benzer sorunlar yaşanıyor. Fenix 2, Forerunner 220, Forerunner 620 vb yeni nesil tüm Garminlerde benzer sorunlar var. İlk önce Forerunner 220 sonrada Fenix 2 almıştım. Fenix 2’yi aldıktan 6 ay sonra (ancak bu kadar sabredebildim) 3te1 fiyatına sattım. Forerunner 220’yi ise insanlar arkamdan küfretmesin diye bedeva vermeye dahi çekiniyorum. Telefonum evden çıkınca en fazla 1dk içinde, bazen çok daha kısa sürede GPS sinyalini yakalarken, şu anda güncel yazılım yüklü olmasına rağmen Forerunner 220 en az 10-15dk sürede ancak GPS sinyalini yakalayabiliyor. Onuda dümdüz bir rotada koşmama rağmen kesik çizgiler ile kaydediyor.

Garmin 910XT, 305XT gibi eski modelleri kullanan arkadaşlarım hala hallerinden memnunlar. Bu eski modellerde Sirf chipset kullanılıyordu. Garmin bu yeni modellerde Mediatek diye yeni bir chipsete geçti ve bence bu büyük hataydı. Şimdi ise çeşit çeşit süslü şeylerlerle ürünlerini satmaya çalışıyor. Yere temas süresini veriyormuş. Profesyonel atletlerin dahi çoğu dahi bu tip bilgileri kullanmıyor. Dikey salınımımı bilsem ne olacak ki, değiştirmek için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Yüksek binalar yüzünden bir GPS saati için şehirlerin sık ağaçlarla kaplı bir ormandan pek bir farkı kalmadı. Garmin artık şunun farkına varmalı; günlük koşucuların tamamına yakını için GPS hassasiyeti ve GPS doğruluğu asıl önemli olan şeydir.

Benim Forerunner 220 ile Yalova-Çiftlikköy sahilde yaptığım bir koşunun kaydı
Şimdi bir saat böyle kayıt yaptıktan sonra bana 100 çeşit koşu datası versede benim için bir anlam ifade etmez.

Yeni nesil Garminlere tövbe ettim. Elden düşme bir 910XT aldım. Yoluma onunla devam edeceğim artık

2 Likes

Benim Forerunner 220 uydu bulma konusunda, hiz acisindan hic fena degildi. Ancak havanin komple bulutlu oldugu gunlerde uydulara “hic” baglanamadigi da oluyordu.

0 Likes

İsmail sen nirvanaya ulaşmışsın.Su üzerinde koşmaya da başladın ya senden korkulur :smile:

2 Likes

En büyük takipçinim, sıfır drama hep tam hedeften.:yum:

2 Likes

merhaba, garmin 910xt de zaman zaman uydu sinyali için -açık havada- 15-20dk beklettiği zamanları çok yaşadım.

deniz üzerindeki workouta diyecek bir şey yok :wink: bana polar rcx-5’i hatırlattı nedense :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Dediğim gibi ismin çıkmasın… :slight_smile:
Garmin Fenix3’de uydu haritasını uydulardan güncelleme özelliği var. Bu sebeple Soaking denen uygulamayı özellikle update sonrasında yapmak gerekiyor. Soaking yapıldıktan sonra bulutlu hava dahil olmak üzere uydu bulmakta zorlandığını hiç görmedim. Yeni bir yere gittiğimde de ilk yaptığım iş çevrede dolanırken saati running modunda açmak oluyor, ardından ne zaman açarsam uyduları bulması kolay oluyor. 220’de de böyle bir özellik var mı bilmiyorum ama istersen bir araştır. Sanki saatinin uydu güncellemelerinde ciddi bir kayma var.
Suunto movescount üzerinden kendini güncelliyor. Eşim yılda bir movescount’a bağlandığından, saat uydu update’ini alamıyor, onun saati genelde benimkinden 3-5 dakika sonra uyduya bağlanabiliyor.
Cep telefonu konum belirlemede baz istasyonunu da kullandığı için aynı performansı beklememek lazım.

@ismaileren Bu işlerin son derece subjektif olduğunu düşünüyorum, kim hangisinden memnunsa onu kullanması işine yaramıyorsa da acilen vazgeçmesi gerek. Herkes mutlu olsun değil mi ama…

PS: Bu arada maltepe sahilindeki dolgu alan hala haritalara işlenmediğinden benim oradaki koşularımda su üstünde gözüküyor ama burada Garmin gerçekten suçsuz :smile:

0 Likes

Güncelleme için Beta 6.24 sunumu çıkmış durumda. Şu anda önceden belirtilen sorunların hepsi çözülmüş gibi. Ben çok begendim. Özellikle ekran görüntüsünü çok iyileştirmişler. Yeni olarak

• İçinde kürek aplikasyonu,

• Standup Paddleboarding (SUP) aplikasyonu

• Golf aplikasyonu gelmiş.

• Yeni waypoint algoritması ile her bir way pointe kalan sürenizi ve tahmini varışınızı da gösteriyor

• ABC widget isimli bir ekran gelmiş, alti, baro ve pusula tek tüş ve tek ekranda…
    başka yenilikler de gelmiş ama en önemlileri bunlar gibi…
    Bu özellikler ile Fenix3 biraz koşudan çıkıp sanki tek saat ile bir çok spor mantığına geliyor. Paddle Board + Golf bunu gösteriyor.
    Beta 6.24 sürümü için

1 Like

Bilgilendirme için teşekkürler. Bence dahili termometrenin ciddi olarak iyileştirilmesi gerekiyor çünkü 10 ila 12 derece fazla ölçüyor.

0 Likes

Kolunuzdayken ölçmüyorsunuz değil mi?? :blush:

0 Likes

En son koşularımdan birisi, arabadan inince biraz yüksek kalmış sonrasında tamamen doğru ölçmüş… Vucut sıcaklığımda var tabi…

0 Likes

Merhabalar, Fenix 3 ile Forerunner 630’u mukayese edebilir misiniz? Teşekkürler…

0 Likes

[Rizknows][1] çok övüyor ama dokunmatik ekran olması kullanırken sorun olmaz mı acaba?
[1]: http://youtu.be/DMvcb2rqQCc

0 Likes

Sitede karşılaştırması mevcut… Ama yine de Daha tecrübeli arkadaşlar vardır…Fenix 3 kullanmış olanlar yani… Sağdaki Forerunner 630. Bunlar görünen mukayeseler. Bir de pratikte bakmak lazım…

0 Likes

hem kolda hem değilken yanlış sonuçlar ölçüyorum.

0 Likes