Garmin Fenix 3 hakkında

bence iki antrenman aynı yerde fakat farklı mevsimlerde yapılmış. 910xt antrenmanı, yaz mevsiminde ağaçların en sık yapraklı olduğu dönemde yaptığı için sinyal çizgileri sapma göstermiş. suunto ise kış aylarında antrenman yaptığı için ağaç dalları ve yapraklarından etkilenmediği için düz kayıt yapmış.

1 Beğeni

Ağustos veya Eylül’de mutlaka alıyorum. Artık 310xt’nin vadesi doldu. Ama çok güvenilir saatmiş.Dört senede hiç sorun çıkarmadı ve hala sapasağlam. Garmin Fenix3’ün gps doğruluğunu Haziran ayındaki bir güncelleme ile büyük oranda düzeltmiş gözüküyor forumlardan gözüktüğü kadarıyla.

Bire bir Fenix 3 kullanıcısı olarak Haziran güncellemesi eğer tam yapıldıysa (Hem FW3.6 hem de GPS FW 2.9 bir arada) tüm sorun hallolmuş gözüküyor.

Geçtiğimiz hafta serviste güncellendi. Cumartesi günü Suunto (Eşimin kolundaydı) + Garmin ile 15 Km, pazar günü Garmin + IPhone Strava ile Taşdelen’de 24 Km, Garmin + Suunto + iPhone Strava ile Süreyyapaşa’da 7 Km yaptım. Sonuçlar en fazla 2-3 mt saptı. Özellikle Taşdelen’de bol ağaçlıklı alanlara da girdim. Sıkıntısı kalmamış…

1 Beğeni

2.90 GPS update ile sorun gerçekten çözülmüş görünüyor. Update’ten sonra 20 dakika kadar açık bir yerde hareket etmeden uydu bilgilerini güncellemesi için bekledikten sonra (Garmin’in önerisi) mesafeyi doğru ölçmeye başladığını gördüm. Suunto Ambit 3 ile karşılaştırıldığında hala rotayı düzgün tutturamıyor ancak mesafeyi doğru gösteriyor. Pace bilgileri ise ara ara saçmalamaya devam ediyor. Garmin saatin algoritmasını düzeltti mi yoksa gps yayınınını almak konusunda bir problem yaşadığında mesafenin çarpanını değiştir şeklinde bir matematik manevrası mı yaptı merak etmeden duramıyorum doğrusu. Bu kanıya Ambit 3’ün oldukça düzenli rotasına rağmen sürekli rotanın dışına sapan keskin çizgileri ile Fenix 3’ün aynı mesafeyi göstermesi sebebiyle ister istemez kapılıyorum.

Düzelmenin gerçekleştirildiği FW 3.6 ve GPS FW 2.9’tan sonra saatin yazılım sürümü 4.3’e geldi. Daha çok ali yazar veli bozar modunda bazı düzelmeler ve bazı bozulmalar mevcut. Örn 4.3’e update edince benim saatin tüm koşu modları ve kendime göre özelleştirdiğim modlar uçtu. Fabrika ayarlarına geri döndürmek zorunda kaldım. Ara ara Watch face uygulamaları çöküyor ve saat standart saat görünümüne geri dönüyor. Ancak zamanla bunların da düzeleceğini düşünüyorum.

Beraber geçen birkaç aydan sonra çok sevdiğim bu saatin GPS sorununun da en azından kabul edilebilir bir seviyeye gelmiş olmasına memnunum doğrusu.

1 Beğeni

Aslında “o kadar hata kadı kızında da olur” dersen akıllı telefonlar da o işi yapıyor. Fenix 3’e hasta olup ambit 3 alan biri olarak kendimi ikna etmekte kullandığım sözdü bu. Şimdi göğüs bandı olmadan apple watch kadar nabız ölçebilen ve ambit 3 kadar doğru GPS chipsetne sahip, Fenix 3 kadar çekici olacağını umduğum Fenix 4’ü bekliyorum.Tabii eşimin ambit 3’e ihtiyacı olduğunu ve çok severek kullanacağını söylemesine de ihtiyacım var :smile:

2 Beğeni

Garmin Forerunner 620’den itibaren ürettiği saatlerde yeni bir chipset üreticisine geçmiş durumda, bu sebeple Fenix 4’ü görmeden inanmam, öte yandan Ambit 4’e de bir bakmak lazım. Tanıtımlarında dış anten, glonass ve arttırılmış hassasiyet vurgusu yapılan bir saatin bu konuda sorun yaşıyor olması garipti, yoksa kendi adıma GPS sisteminin kendi yapısı gereği tam olarak doğru ölçüm yapamayacağının farkındayım ve bunu da önemsemiyorum. Fenix 3’ün yazılım ile düzelene kadarki hali de işime gelmedi değil, bu sayede daha fazla koşmuş oldum :smile:

Sırasıyla; polar rs300, polar rs800cx, polar rcx5 tdf ve garmin 910xt den sonra 2 aydır fenix 3 kullanmaya başladım. Kullanmış olduğum seri içerisinde yazılım ve işlevsel özellikleri bakımından en iyisi kesinlikle fenix3. Gps konusuna sizler kadar hassas inceleme yapmadığım için gps performansı hakkında bir şey diyemeyeceğim. Bu arada, fenix 4’ten bahsedilmiş, cihaz resmi olarak duyuruldu mu?

1 Beğeni

Garmin tarafından duyurulan bir Fenix 4 yok henüz, bugüne kadarki lansman zamanlarına bakılırsa 2016’nın ilk çeyreğinde duyurulacağını düşünüyorum.

Fenix 3 ile çok seviyeli bir ilişkimiz var. En son Aladağlar’da birbirimize çok güven verdik :slight_smile:

@erol harika yazmış, sadece bir noktasında farklı bir fikrim var. Eşimde Ambit3R var. Aynı parkuru koştuğumuzda Movescount ve strava izi ile F3 izi birbirinden farklı oluyor. Ancak enteresan bir şekilde Ambit3 rotasını Fenix3’e yükleyip oradan tekrar strava’ya alırsak da cizgiler bozuluyor. Olayın sadece algoritma ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Aslında F3’ün en güçlü yönü aynı zamanda en zayıf yönü. Birincisi çok iyi bir smartwatch. Bu sebeple onlarca farklı programcık yüklenebiliyor. Aynı zamanda ihtiyacınız olan ve başka satlerde ancak 3. taraf programlarında olan özelliklerin hemen hemen hepsi zaten içinde var. Onlarca veriyi de hafızasında tutuyor. Bu şekilde ciddi bir hafıza sorunu yaşayabiliyor.Ben derslerimi aldım. Bundan sonra yarış öncesi fabrika ayarlarına döndürüp tüm hafızayı boşaltarak yarışa gireceğim. Hem pil ömrü hem de donmaya karşı en iyi önlem bu. Zaten sonrasında günlük kullanım için programları yüklemesi çok kolay. Aladağlarda çok hoşuma giden bir özelliği donma yapmasına rağmen tüm verileri tutmaya ve kaydetmeye devam etmesiydi. Ayrıca altimetresi de kusursuz çalıştı.

GPS konusunda da eşimle aynı mesafeyi ±20 Mt fark ile tutturabiliyoruz.

Fenix 4 mutlaka açık ara daha iyi olacak. Ama o zaman kadar değerlendirilebilir bir saat.

Ben çok memnunum. Ufak sorunların da updateler ile iyileştirildiğini görüyorum.

1 Beğeni

2015-45. hafta ile gelen 5.0 sürümü ile tam bir canavara dönüştü :smile:

Merhaba Arkadaşlar
Ben Bisiklet sürücüsüyüm ve %90 oranında bisiklet te kullanmak için Fenix 3 almak istiyorum çoğunuz koşu icin kullanıyorsunuz sanırım ama Bisiklet kullanımı için memnun olurmuyum ?

Multisport bir saat olduğu için alabilirsiniz.

ben fenix3’ü gidon tutucu aparatı ile bisiklette de kullanıyorum, son derece memnunum.

1 Beğeni

Bir arkadaşımın Garmin Fenix 3 ile yaptığı kayıt KAYIT
Haritaya yakından baktığımda Fenix 3’ün GPS hassasiyeti konusunda tam bir hayal kırıklığına uğradım.
Bulutlu, bazende hafif yağmurlu bir havada ve ormanlık bir alanda yapılan bu tip kayıtlar GPS hassasiyetini test etmek adına iyi iş çıkarıyorlar

@ismaileren Connect üzerinden bu şekilde gözüküyor doğrudur. Aynı kaydı Suunto’ya aktardığında ise son derece düzgün gözüküyor.Hatta Strava’da bile daha doğru gözüküyor. Aynı dataset ile farklı programlarda farklı gözükmesi garip ama yeni yazılım ile güvenilirliği konusunda sorunu kalmadı…

Şöyle bir link sanırım birçok tevatürü ortadan kaldıracaktır:
http://fellrnr.com/wiki/Best_Running_Watch

1 Beğeni

Fenix 3’ün GPS konusunda yetersiz kaldığını düşünüyorsanız, GLONASS’ı aktif edebilirsiniz.

1 Beğeni

Şu an Fenix 3 için iki ayrı firmware sözkonusu. Bunlardan Beta olanı 6.19 sürümü ile “advanced running dynamics” özelliğine kavuştu (Normal sürüm 5.0’da), HRM Run bant kadans, yere temas süresi ve yerden yükselme miktarını ölçüyor ve grafik olarak gösteriyordu. Şu anda bu verileri daha detaylı şekilde görüntüleme imkanına kavuştuk. Ayrıca koşu esnasında saatin ekranlarından birine de bu Advanced Running Dynamics ekranını atayabiliyoruz (connect iq kontenjanından). Altimetre konusunda bir güncelleme yapılmış, test edenlerin görüşlerine göre altimetre nihayet düzgün çalışır hale gelmiş, çok uçuk değerler gösterebiliyordu ben denemedim açıkçası. Özellikle bluetooth bağlantısının pil ömrü üzerindeki negatif etkisini giderecek bir güncelleme de gelmiş. Önceki sürümlere göre hem akıllı saat modunda / hem de koşu esnasında daha stabil çalıştığını söyleyebilirim. Advanced Running Dynamics veri tutkunları için eğlenceli olabilir.

Garmin’in çabalarını takdir ediyorum, saat ilk çıktığında sorunlarla doluydu ancak yazılım ekibi suskunlukla geçen birkaç aydan sonra gerçekten güzel işler çıkarmaya başladı. Bu betadaki özellikler bir süre sonra stabil sürüm olarak garmin connect yolu ile kullanılabilecek.

Fenix 3’lerinde bu betayı denemek isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkten faydalanabilirler.

http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=9504

3 Beğeni

Bazen ismin çıktıysa 9’a inmez hiç bir şekilde 8’e… Fenix3’ün çıkışındaki hatalardan dolayı ciddi bir önyargı oluştu. Ben Beta versiyonunu yükledim çok da memnunum. Önceki hata, donma ve yavaşlıktan eser kalmadı.

Harita yükleme konusunda ise mutlaka bir yenilik yapıp mevcut datayı küçülten bir çözüm geliştirmeleri lazım. Normalde web üzerinden öylesine bir program ile KLM’den GPX’e çevirdiğim 2 MB’lik dosya, Movescount üzerinden 28 Kb olarak çevriliyor. Bunu içine atıyorum ve son derece başarılı oldu. Hafızadan %4 yiyor bu durumda…