Garmin Coach Uygulaması

Deneyen oldu mu bilmiyorum ama ben çok başarılı buldum. Bir adet coach seçip hedeflediğiniz mesafe ve süreyi giriyorsunuz. Verdiğiniz hedef baz alınarak size özel program veriyor. İlk başta “time trial” (zaman denemesi) yaptırıp sizi belli bir mesafe maksimum eforla koşturduktan sonra, pace’inize göre gün gün bundan sonraki antrenmanlarınızı şekillendiriyor. Şu ana kadar gördüğüm en uzun 3 günlük program verdi.
Verilen program saatinize otomatik atılıyor ve siz koşuya saatinizde hazır program ile başlıyorsunuz. Ne kadar süre ya da mesafe koşmanız gerektiğini saatiniz size koşu sırasında söylüyor. Belli bir pace aralığında koşmanız gerekiyorsa, araç km saati gibi o pace aralığında koştuğunuzu kadran gibi ok ile gösteriyor.

Performansınıza göre gelecek antrenmanlar şekilleniyor. Ben Coach Amy’i seçtim. Şu ana kadar çok keyifli gidiyor. Tek eleştirim mesafeler mil olarak ayarlanmış. 1.61K koş diyor mesela ama aslında 1 milden çevirerek o mesafeyi veriyor. Garmin Coach’ı destekleyen, Garmin marka bir saatiniz varsa ve bir program arayışındaysanız kesinlikle öneririm.

10 Beğeni

@cagatay.ulusoy istiyoruz :smiley:

Gayet kullanışlı bir uygulama gibi gözüküyor, denemedim ama kurcaladım. Ücretsiz ve detayları iyi.
Bazı modellerde farklı antrenman modları var gibi, bunu farketmiş olan var mı bilmiyorum.

Suunto bu tarz konularda partnerlerle calisiyor. TrainingPeaks bunlara bir ornek. Fakat simdilik saatle uygulama arasi iliski tek yonlu. Saatte uygulama kaydediliyor, Training Peaks gibi uygulamalara aktariliyor. Uygulama da kendi analizini antrenman sonrasi yapiyor. Bunun iki yonlu olmasi icin calisiliyor olabilir. Yani TrainingPeaks antrenman baslamadan once saate verileri gonderir, ve saat de antrenman sirasinda geribildirimi yapar.
Bircok insan karsi cikiyor ama bence olmasi gereken bu. Herkes en iyi bildigi isi yapsin. Eger sirket bu tarz isleri yapamiyorsa, yada yapmak icin buyuk yatirimlar yapmasi gerekiyorsa, bunun yerine piyasada bu isi en iyi yapanla birlikte calismali.

1 Beğeni

Garmin bunu yıllardır yapıyor. Basit gibi görünebilir ama birçok kisi icin oldukca önemli. Akilda tutulmasi zor interval tekrarlarinda oldukca faydali . Dalış bilgisayarimdan olan hayranligimi adventure saatlerde yine Suunto olarak devam ettirememin temel sebebi bu tip güncel uygulamaları aşırı geriden takip etmesi.Cok şık saatler üretiyor ama hala.

Garmin konulu paylasimdan rol calmak gibi olmasin ama sirketler hatalar yaparak ogreniyor. Hatalari kabul etmek, ders cikarmak, zor kararlar alip yola devam edebilecek kadrolara sahip olmak onemli. Degismeyen tek sey degisim. Eger degisime ayak uydurulmazsa Nokia gibi bir cokus hikayesi olur.
Suunto’da da degisimler var. Ornegin Movescount servisi artik devam ettirilmiyor. Bircok kullanici bu karardan rahatsizdi cunku bazi kullanicilar tarayici ekranina bakip cep telefonu kullanmadan analiz yapmak istiyordu. Saati butunuyle web uzerinden kontrol etmek istiyordu. Bu anlayisla karsilanabilse de yeni urunleri ve ozellikleri farkli platformlara ayni anda tasimak masrafli ve karmasikligi arttiran bir sey. Bunun gibi alinan bir suru karar var. Ben 2020 yilindan umutluyum :slight_smile:

1 Beğeni

Bir suunto kullanıcısı olarak garmin saat in web sayfası aracılığı ile kontrol edilip edilmediğini bilmiyorum, bilenler cevaplayabilir mi? Saatin özelliklerindeki değişimler telefon uygulamaları ile mi ? web sitesinden mi? Saat üzerinden mi yapılıyor ? Mesela saat ana ekranındaki pace / zaman / mesafe gösterlerini değiştirmek istesek nereden değiştiriyoruz ? Veya bir rota planlasak ? Uğrak noktalar eklesek ?

Bu değişimlerin tamamını saat üzerinden yapıyorsunuz. Ekranda ne gözükmesini istiyorsanız onu koyuyorsunuz. Aynı ekranda ister tek bilgi, ister 4’e kadar bölünmüş olarak çok bilgi gösterebiliyor. Arka arkaya gelecek ekranları da kendiniz ayarlıyorsunuz. Ayrıca garmin IQ store’dan başkalarının yaptığı data ekranlarını ekleyebiliyorsunuz. Ama bunu telefondan indirip saate atıyorsunuz.

1 Beğeni

Peki kendiniz bir rota oluşturmak isterseniz harici bir platform dan mı yapıp saate yüklüyorsunuz?

Hayır. Garmin Connect(mobil app) ile yapılıyor tüm rota işleri. İster orada hazır bir rotayı saate atıyorsunuz, ister sizin garmin connect app’e yüklediğiniz bir rotayı atıyorsunuz.

Bu arada Garmin connect’e yönü ve mesafeyi verip size rota oluşturmasını da isteyebiliyorsunuz.

1 Beğeni

Web sayfası üzerinde https://connect.garmin.com/modern/courses varolan rotaları kullanabilir veya kendiniz bir rota oluşturabilirsiniz. Yarışların sayfalarından indirdiğiniz rotaları genelde bir aracı web sitesi kullanıp uygun formata dönüştürmeniz gerekiyor.

1 Beğeni

Bu connect in muadili olan yer movescount u suunto kapatıyor, hala anlam veremiyorum, maliyet, dönüşüm, adı ne olursa olsun, üzücü.

1 Beğeni

merhabalar garmin coach nerden ulaşabiliyoruz. bende antranör hizmeti almak istiyorum.

@mavi merhaba. Garmin Connect web veya telefon uygulamasından ulaşabilirsiniz.Öncelikle “saatiniz bu hizmet için uyumlu mu” kısmı ve ilgili uygulamada ilgili menüye nasıl ulaşacağınızla ilgili İngilizce kılavuz:
https://support.garmin.com/en-US/?faq=IkvWNeIoSd48GIYCjkhlo7&productID=73207&tab=topics

1 Beğeni

Bende bugun itibari ile 1.44 yari maraton hedefi ile Greg koc ile Garmin saatimde programa başladım. Bakalım beklediğim faydayı görebilecek miyim? Bir onceki en iyi derecem Şubat 2020 de Trabzon Yarı Maratonunda 1.50 idi. 1.44, 1.45 olmamasından zorunlu tercih :slight_smile:

Bir koç ile çalışmak ile eşdeğer degildir ama kapı aylık 400 TL den açılıyor. Su şartlarda herkesin yapabileceği bişey değil. Kendi kendine bi planı goturmek bi yere kadar sürdürülebilir oluyor. Zone 2’ye bağlayıp gitmekten iyi olacağını umuyorum…

3 Beğeni

Ben 2 coach ile çalıştım. İkisinde de sürelerimi geliştirdim. Programları, hakkını vererek uyguladığınız zaman farkı zaman içinde görmeye başlıyorsunuz. Greg Coach ile çalışmaya başladığımda Adana Yarı’yı 1.56’da koşmuştum. 2 ay sonra Runatolia’da 1.46 koştum. Greg dakikada attığın adım sayısını arttırarak kat edilen mesafeyi ve zamanı arttırmaya çalışan bir hoca.

3 Beğeni

Guzel derece artışlari olmuş. Ayağınıza sağlık. Bakalım ilk asamada antrenmanları biraz kisaltmam gerekiyor gibi geldi ama canima minnet. Etim, kemiğim Greg hocanin :slight_smile:

4 Beğeni

Adana’nın eğim profil haritasını paylaşabilir misiniz verilerle beraber ? Çok teşekkürler.

1 Beğeni

Size aktivite linkini vereyim, istediğiniz detaylara kendiniz bakabilirsiniz.

6 Beğeni

teşekkürler paylaşım için…

2 Beğeni