Forumun işleyişi ve kullanımı - SSS

Bu forumu oluşturmak için kullandığımız altyapı oldukça yeni. Dolayısıyla bugüne kadar kullandığınız veya rastladığınız forumlardan biraz farklı. Hem görünüm olarak hem de işleyiş olarak. Bu başlık altında forumun işleyişi ve kullanımı ile ilgili detayları yazmaya çalışacağım. Aklınıza takılan şeyleri bu başlığın altına yanıt yazarak sorabilirsiniz. Bu sistemi ve işleyişi yazmak biraz zaman alacak o nedenle sizden biraz sabretmenizi isteyeceğim.

Güven Seviyeleri

Foruma üye olan kullanıcılar en düşük güven seviyesinde başlarlar (güven seviyesi 0 : Yeni Kullanıcı). Ama eğer başka bir üyenin daveti ile foruma üye olduysa bir üst seviyeden başlar (güven seviyesi 1 : Temel Kullanıcı). Sistem kullanıcıların forumda yaptıklarını sürekli izler, olumlu aktiviteleri pozitif olumsuzları da negatif olarak istatistiklerine işler. Topluluğu geliştirici etkinliklerde (beğenilen, bolca yanıt alan mesajlar yazmak, güzel konularda başlıklar açmak, negatif şeyleri yöneticilere bildirmek, mesajları beğenerek veya eleştirerek forumun kalitesini yükseltmek gibi) bulunan kullanıcılar zamanla daha üst güven seviyelerine yükselirler.

Bir sonraki seviyede Düzenli Kullanıcı olursunuz (güven seviyesi 2). Artık forumda çok daha fazla şey yapabiliyor konuma gelmişsinizdir. Çünkü güven seviyesi arttıkça yapabileceklerinizin sayısı da artar. Bir sonraki seviyede Lider Kullanıcı olursunuz (güven seviyesi 3). Daha sonra ise Kıdemli Kullanıcı haline gelinir (güven seviyesi 4).

Bu sistemin amacı hem kullanıcıları foruma yavaş yavaş alıştırmak hem de topluluk için faydalı olmayacak bireyleri dışarıda tutmaktır. Yoksa kesinlikle kişileri hiyerarşilere yerleştirmek gibi bir amacımız yok. Foruma, koşu topluluğuna ne kadar faydalı davranıyorsanız sistemin güveni o kadar hızla artar.

Güven seviyeleri ile ilgili detaylı bilgi

Ayrıca ilk üye olunan günle ilgili de kısıtlar var. İlk üye olduğu gün kullanıcılar en fazla 5 konu açabilir ve en fazla 15 mesaj yazabilir.

Menü

Forumu kullanırken sağ üst köşede bir konuşma balonu, bir büyüteç, alt alta üç çizgi ve avatarınızı görürsünüz.
1-1
Konuşma balonu bildirimlerinize ulaşmanızı sağlar. Üzerinde mavi balon içinde bir sayı görüyorsanız okumadığınız o kadar bildirim var demektir. Gözünüz bu balonda olsun çünkü tüm etkileşimi buradan takip edeceksiniz.

Büyüteç zaten oldukça evrensel bir ikon. Arama yapmak için burayı kullanın. Siz aramak için bir şeyler yazdıkça bulunanlar listelenecek. İlk beş tanesi görünür, daha fazla bulunmuşsa “daha fazla göster” komutunu görürsünüz. Tıklarsanız daha fazla sonuç görürsünüz. Bir konu sayfasındayken arama yaparsanız sadece o konuda arama yapmak için bir seçenek göreceksiniz.

Alt alta üç çizgi olan ikon menüye ulaşmanızı sağlar. Bu menü altında aynı zamanda kategorileri de görürsünüz. Forumu fare kullanmadan sadece klavye ile kullanabilmeniz için klavye kısayolları da var; onlara da bu menüden erişebilirsiniz.

Avatarınızdan profilinize, özel mesajlarınıza, yer işareti koyduğunuz konu ve mesajlara (bookmark) ve size özel ayarlara ulaşabilirsiniz. Oturum kapatmak için de avatarınıza tıklayarak açacağınız menüdeki "çıkış"ı kullanabilirsiniz.

Ana Sayfa

Ana sayfada, tepede solda "tüm kategoriler"e ulaşabileceğiniz bir menü görürsünüz. Onun yanında ise mesajların değişik gruplamalarına ulaşabileceğiniz bağlantılar vardır. Tüm bağlantılar aslında içeriklerini oldukça net anlatan isimlere sahipler. “Güncel” en güncel tartışmaları, “Yeni” henüz başlamış konuları, “Okunmamış” sizin okumadıklarınızı, “Yıldızlı” daha önceden yıldızladığınız konuları ve “Popüler” çok beğeni ve yanıt alan konuları gösterir. Ve tabii yeni bir konu başlatmak için bu bağlantıların en sağındaki “+ Yeni Konu” düğmesini kullanabilirsiniz.

Yanıt Yazmak

Bir forumdayız, o zaman tartışmalara katılmamız gerek. Ya bir konu açacağız ya da diğer konulara yanıt yazacağız. Bir konuyu görüntülediğinizde sayfada birçok “Cevapla” düğmesi görürsünüz. En üstte konunun altındakini kullanırsanız tüm konuya yanıt yazarsınız. Alttaki her mesajın altındaki düğmeyi kullanarak da o mesaja yanıt yazabilirsiniz. Lütfen bu ikisinin farkına dikkat edin.

Konuyu başka bir yöne götürmek ama okumakta olduğunuz başlıkla da bağlantılandırmak isterseniz konunun sağ üst köşesindeki “+ Bağlantılı Konuyla Cevapla” düğmesini kullanın. Fare imlecini konunun üzerine getirdiğinizde bu düğme görünür olacaktır. Böylece yeni bir konu yaratmış ve okuduğunuz konuyla ilişkilendirmiş olursunuz. Bu yöntem farklı yöne çatallanan tartışmalar için idealdir; o konuyu bağlamında tutarken tartışmayı da devam ettirmiş olursunuz.

Yanıtınızda başka birinin mesajından alıntı yapmak istiyorsanız alıntı yapmak istediğiniz metni seçin. Seçimi yaptığınızda “alıntıyla cevapla” düğmesi belirir. O düğmeyi kullanarak yazdığınız yanıtta alıntınız görünecektir.

Yanıtınızda birine atıfta bulunmak (yeni dilde mentionlamak) için @ ile adını yazmanız yeterli (aynı twitter’da olduğu gibi) Zaten @ yazıp harfleri yazmaya başladığınızda kullanıcıların adlarının listesi belirir, hemen seçebilirsiniz.

1-1

Emoji artık olmazsa olmaz. :slight_smile: Yanıt yazarken iki nokta üstüste “:” yazdığınız anda emojiler belirir, birini seçin.

Yanıtlanmış Mesajlar

Konunun kendisine yanıt yazıldığı gibi yanıt mesajlarına da yanıt yazılabiliyor. Bir yanıt mesajına yanıt yazılmışsa hemen mesajın altında, sol köşede bir ibare görünür. Aşağı oku tıklayarak yanıtı okuyabilirsiniz. Yanıt, aynı zamanda yanıtlar listesinde yazıldığı sırada da görüntülenir.

Benzer şekilde bir mesaj, başka bir yanıt mesajına yanıt olarak yazılmışsa, sağ üst köşesinde kime cevaben yazıldığını görebilirsiniz. Yukarı sağa doğru kıvrılan oka tıklarsanız cevaben yazılmış mesajı da okuyabilirsiniz.

Konuyla İlgili Başka Ne Yapabilirim?

Her mesajın altında şu işaretleri göreceksiniz:
1-1
O mesajı (yukarıdaki resimdeki sırasıyla) beğenebilir, linkini alabilir veya paylaşabilir, konu-dışı, spam veya uygunsuz buluyorsanız şikayet edebilir veya yer işaretlerinize ekleyebilirsiniz (bookmarklamak).

Konu Detayları

Her konunun altındaki gri kutuya dikkat edin. O kutuda konuyla ilgili birçok detay bulacaksınız. Bir bakışta konuda kimlerin tartışmakta olduğunu görmek bile güzel. Kutunun içinde aşağı ok işareti olan daha koyu gri bir düğme var. Onu kullanırsanız daha da detaylı bilgiye ulaşırsınız.

Reklam

Neyle ilgili olursa olsun kullanıcıların herhangi bir ürün veya servisin reklamını yapmasına izin verilmez. Moderatörler mesajları bu konuda yakından takip edeceklerdir. Yalnızca sponsor firma(lar) kendi(ler)ne ayırılmış özel kategori(ler)de ürünlerini tanıtabilir.

Not: Merak ettiklerinizi bu başlık altında sorabilirsiniz…


Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri

12 Beğeni

Bu konu global olarak iğnelendi. Kendi kategorisinde ve tüm konular listesinde en üst sırada görüntülenecek. Bir ekip üyesi herkes için iğneyi kaldırabilir ya da her kullanıcı kendisi için iğneyi kaldırabilir.

1 Beğeni

Bu konu banner yapıldı. Kullanıcı tarafından kapatılmadıkça her sayfanın en üstünde görüntülenecek.

Bu konu banner olmaktan çıkarıldı. Artık her sayfanın üzerinde görüntülenmeyecek.

Sayın @spinodal resimlerden iki tanesi ölü durumda bilginize.

1 Beğeni

İlgileneyim. Zaten sürümler çıktıkça bu bilgiler de eksik kalmış. Teşekkürler

1 Beğeni

Forumu android uygulaması üzerinden kullanıyorum. Her geçen gün uygulama simgesindeki kırmızı imge git gide küçülüyor. Bana mı öyle geliyor acaba diye paranoya yapmaya başladım. Bu durum bir amaca bağlı mı acaba?

1 Beğeni

Hic bilmiyorum. Android uygulamasi otomatik olusuyor, ben ayrica bir sey degistirmiyorum. Kullanan diger arkadaslar da yorum yazarsa daha net anlariz belki.

Bugün bende de beyaz daire içerisinde kırmızı nokta kıvamına geldi.

1 Beğeni

Ekran görüntüsü olsa. Bende eskiden telefonda kısayol tuşu gibi vardı.Uzun süredir telefon browser’ından okuyorum.İndirildiği sayfayı play storeda bulamadığımdan deneyemedim.

Android güncellemesi, telefon ekran veya tema ayarları da etkilemiş olabilir. Ekran görüntüsünün konu anlaşılmasında faydası olabilir.

1 Beğeni

İşte şöyle:

Screenshot_20220923_090813

Bu uygulama kullanımına engel değil tabi ama bir anda değil de kademeli olarak küçülmesi merak uyandırdı.

3 Beğeni

Bu Google tarafinda bir sorunmus ve cozulmus. Sanirim guncellemelerle size de gelecektir cozulmus hali.
Surada gorebilirsiniz:

1 Beğeni

merhaba, kullanıcı adımın değiştirilmesi için yardımcı olabilir misiniz acaba?

teşekkürler,