Forum Üyeleri Hangi Supplementleri Kullanıyor?

#1

Merhaba herkese;
Forumda bu konu ile ilgili bir başlık bulamadım.
Koşan arkadaşlarımız hangi ek besinleri,ilaçları vs.kullandıklarını buradan paylaşırlarsa kullanmak isteyen ya da ihtiyacı olan kişiler için bilgiler toplanmış olur diye düşündüm.
Whey,omega3,kalsiyum,magnezyum vs.

1 Like

#2

magnezyum ve çinko takviyesi alıyorum (magnezinc). kramplarımın magnezyum desteğinden sonra azaldığını gözlemledim. omega3 olarak sık sık balık tüketmeye çalışıyorum. ancak bunların yanında proteinli kalorili bir içecek tüketiyorum eczanelerde satılan fortimel diye bir şey. ama bu herkes için kullanıma uygun mudur bilemiyorum.
özellikle kadın sporcuların demir değerlerine baktırmalarını tavsiye ederim. anemi yüzünden performans düşüklüğü yaşayabilirsiniz

3 Likes

#3

Magnezyum olmazsa olmaz ,uzun mesafelerde şart.

2 Likes

#4

Hiç şaşmadan son 4 yıldır sadece kasım-mart aralığında calcimax efervesan tablet kullanıyorum ve gerçekten fark ediyor. Özellikle mental açıdan! İleri yaşlarda kemik erimesinin önüne geçmesi açısından da faydalı olur. Ayrıca damarlarda kan basıncını da düzenliyor ve yüksekliğini azaltıyor. Kaslardaki güçsüzlüğü de iyi geliyor. Ama şahsen önerim kışın kullanılması. Baharla birlikte doğal D vitamini sentezi başlıyor. Bu yüzden tezat olacak ama kışın koşmaya bayılıyorum ama mevsimsel etkileri yüzünden hiç sevmiyorum. Naçizane tavsiyem olacak. Küçük bir kavanoza Zerdeçal, Zeytinyağı ve Karabiberi karıştırıp her sabah bir çay kaşığı* tüketmen çok iyi olur.Basit bir ölçü vermem gerekirse 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal+ yarım çay kaşığı karabiber ve bir çay kaşığı kadar sızma zeytinyağı ekle. Baharatların gücünden olabildiğince yararlan.

2 Likes

#5

Düzenli kullandığım söylenemez ama en sıklıkla kullandıklarım: ‘Kalsiyum-Magnezyum-Çinko’ takviyesi, B12 vitamini, arasıra da Glucosamine Complex ve D vitamini takviyesi alıyorum.

1 Like

#6

Ne sıklıkta kullanıyorsunuz bilmiyorum ama normal bir insan için her gün düzenli olarak calsium vitamin d takviyesi problemlere yol açabilir.

Ben aklıma geldikçe muhtemelen haftada birkez bir tablet ya da yarım tablet içiyorum.

Bu karışımı bir de tavada ısıtıp tuketirseniz veya yemeklere pişme aşamasında eklerseniz zerdeçal yararlanimi en üst seviyeye çıkıyor.
Ben tavada omlet yapıyorsam zerdeçal yağ ve karabiber eksik olmaz. Faydasını farkedilebilir birsekilde görmüyorum ama zarar yoktur herhalde.

1 Like

#7

Sadece 1 saatlik antrenmanlardan sonra magnezyum içiyorum ve bol bol yeşillik, baharat ve mor renkli sebzeler tüketiyorum.

1 Like

#8

Genelde herkes magnezyum kullanımını öngörmüşler, benim merakettiğim uzun koşucular içinmi gerekli bu yoksa ben haftasonu 20 25 km civarı hafta içide 10 15 km arası bir koşum oluyor haftada 30 40 gibi bizim gibi koşucular içinde ihtiyaç olurmu acaba ?

1 Like

#9

İhtiyaç olup olmadığını zaten hissediyorsun en ufak hareketlerde kasılma zorlanma sanki bacaklar çok sertleşmiş gibi bir his oluyor magnezyum alındığında bu his olmuyor rahat hareket ediyorsunuz.Bu ne zaman oluyor bende 50 km lerden sonra oluyor 100 km lik koşuda yaklaşık 4 tane suya atılandan içiyorum sorun yaşamıyorum.

3 Likes

#10

Koşulan mesafeden ziyade kaslarınızda gerginlik sertlik kas ağrıları hissediyorsanız deneyebilirsiniz. Kas gevşetici yerine kullanabilirsiniz. Kramplarla bağlantısı daha doğrusu krampın tam olarak neden olduğu ve nasıl nasıl geçirileceğine dair kesin bilimsel bulgu pek yok.Buna rağmen bir çok kişi kramplara iyi geldiğini belirtir. Benim de gözlemim aynı yönde açıkçası Magnezyum yan etkisi çok olan bir elektrolit değildir. Hafif uyku ve kas gevşeticilerin yaptığına benzer hafif sersemlik yapabilir .Aslında faydaları daha çok ancak o başka başlık . Sizin için çalışanı bulmak adına farklı koşularda olmak üzere önce ve sonra kullanıp kendinizin karar vermesi en uygun yoldur. Çoğu kişide hemen hiç etki görülmemekte .Eğer hiç etki göremiyorsanız her gün 1 avuç çiğ badem size yeterli magnezyumu sağlar boşuna para verip işlenmiş ürün kullanmayın. Ancak bir şekilde gözle görülür etki hissettiyseniz kullanmayı düşünebilirsiniz. Yoğun ve uzun antrenman günlerinde 300 mg genellikle yeterli olacaktır.
Diğer taraftan elektrolitler sanıldığı kadar kolay eksilen mineraller değildir .
Şu yazının http://kosugazetesi.com/2012/07/su-ve-elektrolit-dengesi/ tekrar okunmasında büyük yarar var.
Kısaca mineral/elektrolit ihtiyacı kişiye özel olup tavsiye ile (hele ki moda olan herkese her şeye önerilen salt stick ) olacak şey değildir.

5 Likes

#11

Açıkcası öyle kasılmalar yaşamıyorum ben tabii sizin söylediğiniz km benim için çok yüksek Ama koşu sonrasında recovery içinde faydası olurmu acaba onu merakettim açıkcası

1 Like

#12

Çok tşkler yazıda çok faydalı oldu

1 Like

#13

Her dönem kullanmasamda özellikle yoğun antrenman dönemlerinde günlük magnezyum aliyorum. Ek olarak Mg’yi 2-3 saatin üzerindeki yarışlarda da kullanıyorum.

Yine yoğun dönemlerde demir takviyesi almaya başladim. 6 ay önce kullanmaya başladığım takviyeyi doktor kontrolünde dönem dönem alıyorum. Daha önce bu duruma hiç dikkat etmemiştim. Özellikle dayanıklılık sporu yapanlarda vücut alyuvar sayısını arttırmak için demiri kullanıyor. Demirin besinlerden yeterli miktarda karşılanamadiğı durumda vücuttaki eksikliği ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Özellikle kadınların bu duruma iki kat daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Son olarak yine yoğun dönemlerde kolajen takviyesi alıyorum. Özellikle bir yıl önce yaşadığım sakatlik sonrasinda bu desteği dönemsel olarak alma gereği duyuyorum.

Sağlıklı sporlar.

4 Likes

bu konuyu ayırdı #14

2 posts were merged into an existing topic: Forumda marka adına kullanıcı ve marka adına yazılar hakkında

0 Likes

bu konuyu ayırdı #16

25 posts were split to a new topic: Forumda marka adına kullanıcı ve marka adına yazılar hakkında

0 Likes