En uygun ev içi koşucu antrenmanı?

Merhabalar,

Başlıkları dolaştım fakat soruma cevap niteliğinde tavsiyelere rastlamadım maalesef. O yüzden bu başlığı açmak durumunda kaldım.

2 hafta kadar önce haftanın üç günü koşuya çıkıp toplamda 19-20 km koşuyordum. Koşuya yeni başlamıştım, başlangıç aşamasında ve pek de hevesliydim. Fakat bulunduğum şehir olan Ankara’da virüs vaka sayılarının artmasından tedirgin olduğum için koşularımı iptal ettim ve ev içinde uygulayabileceğim spor programı hazırladım.

İlkin evdeki dambıl setlerimle youtube’daki videolar üzerinden upper-body, lower-body, core olmak üzere ayırarak güç antrenmanları yapmaya başladım. Fakat akıllı saatimden fark ettiğim üzere bu antrenman çeşitleri benim aerobik, anaerobik kapasitemi arttırmaya fayda sağlamıyor. Belki dayanıklılığımı arttırıyor olabilir. Ben de bu yüzden programımı daha yoğunluklu (Hiit) olarak düzenledim. Bölgesel değil, nabzı arttıracak antrenmanlar yapmaya başladım.

Sizlere sormak istediğim şey ev içinde koşu kapasitemi arttıracak hangi antrenmanları yapabilirim? Evde koşu bandı, kondisyon bisikleti vs. maalesef mevcut değil. Koşuculara özel bir youtube kanalı var mı ve ev içi spor programımı neyi ölçüt alarak (yakılan kalori, süre, zone değeri vs.) hazırlamalıyım?

Tam koşu kapasitemi arttırdığımı görünür şekilde fark ettiğim zamanlar eve kapanmam kötü oldu. Şimdiden tavsiyede bulunacaklara çok teşekkür ederim.

2 Beğeni

Tam kapanma da konuşulurken faydalı bir başlık olmuş. Ama koşu bandı vs dışında bir önerim yok ne yazık ki

1 Beğeni

Bu kanalı sanırım daha önce görmüştüm fakat incelememiştim. Detaylıca bakacağım teşekkür ederim. Evde koşma konusunda da emin değilim, daha önce hiç denemedim :))

2 Beğeni

Evde yapabileceğiniz Youtube’da "Adım Adım"ın güçlendirme ve kuvvet egzersizleri var ancak bunlar daha çok destekleyici egzersizler, aerobik kapasiteye bir fayda sağlamaz diye düşünüyorum.

Naçizane tavsiyem kendinize tenha bir parkur bulmanız ve yine dışarıda koşmanız olacaktır. Örneğin ben İstanbul’da tek başıma sahilde koşuyorum ancak deniz kenarında değil çok az insan ile karşılaştığım yol tarafında. Birileriyle karşılaştığımda da birkaç metre uzağından geçiyorum. Ya da oturduğum sitenin bahçesinde bir tur yaklaşık 900 metre oluyor, yine insanların daha az çıktığı erken saatlerde ya da geç saatlerde burada koşuyorum.

Açık havada bu şekilde koşarak bulaşma ihtimali bence çok çok düşük. Birçok gelişmiş ülkede de tam kapanma olsa bile tek başınıza açık havada koşmaya izin verildiğini oralarda yaşayan arkadaşlarımdan biliyorum.

3 Beğeni

Ev büyükse yine koşu ayakkabısı giyerek (monoton olsa da) değişik tempolarda ev içinde git gel yapmak dışında bir önerim yok. Öbür fizik egzersizleri maalesef koşma kapasitenizi arttırmaz. Sadece bazı esneme (gerilme) yogamsı hareketlerin az bir katkısı olabilir. Şehir içinde belediyelerin ana caddelere paralel yaptığı koşu yollarında tenha saatlerde antreman yapılabilir (eksoz’a katlanarak). Daha ideali eskiden Eymir’di şimdi o da kalabalık, tat vermiyor. En ideali kuru havalarda TRT ormanı. Bu ormanda pek çok parkur var, üstelik havası da temiz. 32 yıldır yararlanıyorum, tavsiye ederim

3 Beğeni

Antrenman merdiveni diye satılıyor
Evimin koridoru 6 metre
3-5 farklı atlama zıplama gibi hareketlerle 15-20 dk da iyi ter attırıyor

3 Beğeni