Covid19'a Yakalanmış Koşucular

Merhaba Herkese,

Merak ettiğim konu forumda ya da etrafında koşucu olarak corona virüs bulaşmış birileri var mı acaba?
Varsa nasıl atlattılar, koşu performanslarını nasıl etkiledi merak ediyorum.
Benim koşan arkadaşlarımın hiç birinden ne mutlu ki henüz virüs ile ilgili negatif bir haber gelmedi. Gönülden geçen sizlerin de çevresinden umarım gelmemiştir ama var ise bu başlık altında tecrübeleri paylaşmak yararlı olabilir.

6 Beğeni

Ben de çok merak ediyorum bunu ve hala yakalanmadığım için uzatmaları oynuyorum gibi geliyor.

2 Beğeni

Başkalarının tecrübesi de olursa, 800m 2dk17sn koşan amatör koşucunun süreci:

Ne kadar virüs aldığı, hangi organları etkilediği, nasıl tedavi gördüğü vs birçok bilinen bilinmeyen nokta. Oksijen saturasyonu 79 değerini göstermiş. Bir başkasında belki belirti bile yok, @FlighT, @hsnkts dediği gibi ne kendimiz ne çevremiz karşılaşmaz.

Corona virüse yakalanmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Sürecin nasıl işlediği önemli. Mesela akciğere indi mi yoksa sadece boğaz enfeksiyonu ilemi atlatıldı bu önemli. Ben akciğere inmiş şekilde atlattım. Ağır geçti ama hastaneye yatmadım. Asıl sorun virüsün neden olduğu perikardit kalp hastalığı. Aralık ta atlattığım covidden 2 ay sonra perikardit yani kalp zarı iltihabına yakalandım. Nefes darlığı ve kalp ağrısı en önemli belirti. Uyutmuyor ve yatınca ağrı artıyor. 2021 Şubat sonunda teşhis konuldu. Bir gün hastanede serum ve ilaç alarak kendime geldim. Nefes düzeldi doktor efor gerektiren hiç bir şey yapmayacaksın dedi. İlk ay fazla dikkat etmedim ufak ufak fazla zorlamadan spora devam ettim. Bir ay sonra 30 Mart’ta bir daha atak geçirdim ve bu sefer ağır oldu. İşin ciddi olduğunu anlayınca nisan ayını tamamen dinlenerek geçirdim. Maalesef 24 Nisan’da yani geçtiğimiz cumartesi 3. ve en ağır atağı geçirdim. Atağın neden tekrarladığı belli değil. Soğuk mu etkiliyor yoksa ilaçlar mı yetersiz geliyor bilemiyorum. Kortizon ilacına başlamak zorunda kaldım. Kortizon ilacının tedavi dışında bir çok yan etkisi var. Bu hastalığı iyileştirirken böbrek ve akciğerin iflas etme ihtimali var. Şu an sıfır spor ile evde istirahat ediyorum. Yürürken bile tempolu yürümeyeceksin diyen bir doktorum var. Yani demem o ki covid tek başına bir şey yapmaz ama kalbe sararsa işte o zaman başa bela…
Not: Bu arada yukarıdaki sporcu kızın yazısını şimdi okudum. Onda da perikardit oluşmuş. Çok bela bir durum. Ne zaman iyileşeceği belli değil. Eğilip kalktığında bile nefes nefese kalabiliyorsun. Bu arada coronadan önce hiç bir kalp rahatsızlığım yoktu. Corona ile başladı.

9 Beğeni

Çok geçmiş olsun , umarım en kısa zamanda atlatırsınız.

2 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum. Lütfen tam iyileşmeden hareket etme. Umarım olur, iyileştikten sonraki süreci de bizimle paylaşabilir misin

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim

1 Beğeni

Aynen hareket etme konusunda iş ciddiye bindi. Süreç sonunda bilgiyi bu post altında aktarırım. İnşallah kimseye bulaşmaz.

Geçmiş olsun en kısa sürede iyileşip parkurlara donmenizi dilerim.

1 Beğeni

Geçmiş olsun.Biraz zaman, bu süreçte dikkat ve iyi bakım ile tekrar eski sağlığına kavuşacağına inanıyorum.

1 Beğeni

Geçmiş olsun .Acil şifalar diliyorum.

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar inşallah.

1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba. Koşu antrenmanlarımı tam düzene sokmuşken ve Antalya Ultraya katılacakken aynı gün covid testim pozitif çıktı.

Ardından 2. Günde tat ve koku gitti. Ama asla hasta gibi değildim. Hatta bu nasıl hastalık diyip durdum, 4. Günden sonra saçma sapan sanki içimde bir is ve duman var hissi oluşmaya başladı.

Bugün 9. Gün tat ve koku geri geldi. Muhtemelen testim negatife döndü.
Asla halsizlik, ateş vs yaşanmadı. Ama o içimdeki is ve duman hissi haka geçmedi.

Ve bugün 45 dk kardiyo yapayım dedim. Son antrenmanımda 10 gün geçmiş ve en son 10 km normal tempoda koşmuştum.

Bugün o 45 dk da kardiyo yaparken o içimdeki is ve duman ağzıma doldu sanki hafif bir nefes darlığı hissi yarattı. Çok yormadı. Normal nasılsa 45 dk o şekilde bitti.

Ama, anteenmandan sonra ağzımın içi sanki paket paket sigara içmişim gibi idi, 2 kere dişlerimi fırçalayıp gargara yaptım.

Allah ağır geçirenlere sabır versin. Bu arada 2 doz biontech liydim. 3. Doz olmadan 1 gün önce pozitif çıktım.

4 Beğeni

Aralığın ilk haftası hafif bir geniz akıntısı ile başladı. okulda yoğun olduğum için şüphelenip kendi kendime karantinaya girdim. hafifi bir burun akıntısı ve sinuzit ağrısı çektim bir kere parol kullandım. gripten daha hafif geçirdim. iki doz biontech aşım vardı. galiba çok az bir virus aldığımı düşünüyorum. koku almada az problemim oldu.
Sonuçta çok belirtili ve ağrılı hiç bir sıkıntım olmadı. 12. gün hafif bir koşu denemesi yaptım. zorlanmadım. 3 gün sonra 3-4 km lik 3 oryantirirng yarışmasına katıldım. kolay bir süreç atlattım. ama insanların hepsinin farklı yapısı mevcut. herkes farklı olabiliyor. yakalanan herkese geçmiş olsun …

1 Beğeni

Herkese merhaba;

Başlık açılalı uzun zaman olmuş. Öncelikle hastalığa yakalananlara geçmiş olsun.

Aralık 2020 ve Nisan 2021 de 2 kez yakalandım. İkisini de evde ve hafif geçirdim. Arada, Şubat 2021 de bir L4-L5 fıtığım patladı ve acil ameliyat olmak zorunda kaldım. Bel ameliyatı sonrası, zorunlu olarak 6 ay koşuya ara verdim.

Yaşadıklarımı paylaşayım.

Hastalığı 15 günlük karantina süresinde hafif geçirdim. Ciğerlere hiç inmedi, saturasyon 90 altına düşmedi.

Ancak LONG COVİD denilen uzamış covid etkileri 2-3 ay sürdü. Misal nabız normalde 60-65 civarında iken bu hastalık sonrası 85-90 idi. İlk covid sonrası 7 pace koşarken 140 nabızlar gördüm ki normalde 110’u geçmez o pace de. İkinci covid sonrası, ameliyatlı da olduğum için sadece YÜRÜYÜŞ yapıyordum ve nabız 140 lardaydı 2 ay boyunca. Yine de yürüyüşlere devam ettim. 3 ayın sonunda nabız normale anca döndü

Yakın doktor arkadaşlarım, bu virüsün en temel özelliğinin PIHTILAŞMA olduğunu ve bu nedenle, pozitif olduğum an başlayıp en az 2-3 ay mutlaka kan sulandırıcı kullanmamı önerdiler. Her iki covid döneminde de öneriye harfiyen uydum. Ecoprin 81 kullandım her gün.

Hastalığa yakalandığım için aşı hakkım Ağustos 2021 de çıktı ve iki bionteck hakkımı da kullandım. Aşının da pıhtılaşma etkisi nedeniyle kan sulandırıcı kullanmaya devam ettim.

Buna rağmen Temmuz 2021 sonunda sol ayak parmağı-bilek arasında PIHTI oluştu. Bu pıhtı bir kaç gün içinde iltihap da oluşturdu. TROMBOFLEBİT imiş tıbbi adı. Çift antibiyotik ile iltihap 3 haftada iyileşti ama pıhtıyı eritmek için çok güçlü bir kan sulandırıcıyı 3 ay kullanmak zorunda kaldım. Neyse ki işe yaradı. Yüzeyel damarda bir kemik parçası gibi sert pıhtı eridi gitti.

Hastalığın bir başka etkisi de, uzamış covid dönemindeki konsantrasyon sorunuydu. Kitap, film, dizi, iş… Hiç bir şeye uzun süre konsantre olamadım o dönemde. Düz yürüyüşler, yüzme ve olimpiyatları izlemek iyi geldi sadece.

Eylül başında yürü-koşlara başladım tekrar. Haftalık 35-45 km lik koşulara kadar çıktım. Oysa 2019 yılında yarış mesafelerim 40-65 km civarıydı.

Bendeki etkileri bunlar oldu hastalığın. Sadece başlığı görünce deneyimlerimi paylaşmak istedim. Kimse yakalanmasın elbette ama yakalandığınızda, grip-nezle gibi belirtiler hisseder hissetmez test yaptırın derim. Bir de gideceğiniz doktor spor dostu bir hekim olsun…

6 Beğeni

Arkadaşlar tekrardan merhabalar. Yukarıdaki yazımdan sonra olanları eklemek istedim. Nisan ayından sonra hastalık tamamen düzelmiş gibi oldu. Herşey mükemmel gidiyordu. Hafif hafif koşulara başladım. 5km lik 5:25 pace’lerde koşuyordum. Yaz dönemi olduğu için hastalık etkileri azaldı gibi düşünüyordum. Ancak 26 Temmuzda bir perikardit atağı geçirdim ve doktor muayenesi sonrası yeniden kortizona başladım. Bu seferki beni tamamen yıktı. Çünkü tedavi adına ve dikkat edilmesi gereken herşeyi eksiksiz yapmama rağmen rahatsızlık tekrarlayabiliyordu. Bundan sonra spordan tamamen uzaklaştım. Yaklaşık 6 kilo aldım. Kendimi eski şişman günlerime dönmüş gibi hissediyorum. Eylül ayında birkez daha covid oldum. Delta varyantına yakalandım. Test yaptırmadan önce 2 gün süren bir grip gibi atlattım. Sinüs ağrısı oldu ve soğuk algınlığı hapıyla iyileştim. Bu sefer getirilen şu favikovir ilacını kullanmadım. Covidin kalbe herhangi bir etkisi olmadı. Sonra favikovir denilen ilaçtan ciddi ciddi şüphelenmeye başladım. 8+8 kullandırılması karaciğere ciddi manada yük oluşturup perikardiyal yapıya zarar verdiği şeklinde doktor yorumları okudum. Şu an yaşadığım bu perikardit hastalığının nedeni olarak covidden çok bu hapı şuçluyorum. Geçtiğimiz ay da bilim kurulu üyeleri bu hapın covid tedavisinde etkili olmadığını açıkladılar. Yani biz millet olarak alınan yanlış bir kararın kurbanı olduk. Geldiğim noktada yatıp kalkarken nefes borusundan yukarı doğru hafif bir ağrıyla yaşıyorum. Yürürken 100-110 olan nabız 125 - 130 larda atıyor. Koşarken 140-145 iken 160 - 165 civarı seyrediyor. Artık bunu covidin kalıcı hasarı olarak kabullenmiş durumdayım. Allah kimsenin başına vermesin. Sağlıcakla kalın. Bu arada yaşım 45. Amatör sporcuyum.

2 Beğeni

Geçmiş olsun uzun sürsede inşallah atlatır eski halinize kavuşursunuz karikatürlerde de geçiyor ya bir uzaylı istilası kaldı yaşamadığimiz

2 Beğeni

O ilaç var ya o ilaç…

Yazmak istemeyen, bilimsel bulmayan bir sürü hekime zorla, mobbing ile yazdırılmaya çalışıldı, direnemeyen de yazdı çatır çatır aylarca…

Artık kimin firmasının ilacıysa…

Neyse sanırım şimdi artık yazılmıyor, kendileri bilimsel bir dayanağı olmadığını kabul edip iptal ettiler…

1 Beğeni

Merhaba,
Ben 2 doz Biontech aşısı olduktan sonra koronavirüse yakalandım. Hastalığın ilk 2 günü çok ağır geçti sonra (belki aşının belki de ilaçların sayesinde) toparladım.
Hastalığı tamamen atlattıktan sonra çıktığım ilk koşuda ciğerlerimde biraz yanma hissettim ancak sonrasında hiçbir etki görmedim. Bu antrenman sonrası normal antrenman programına devam ettim, hastalığı atlattıktan 1 ay sonra da Bodrun Ultra’da 8 saatte 60K koştum.

2 Beğeni