Covid19'a Yakalanmış Koşucular

Ocak ayından sonra perikardit atağı yaşamadım. Sıkıntıların çoğu ortadan kalktı. Özellikle göğüs kemiği altındaki ağrı. Yavaş yavaş koşu ve bisiklet kullanmaya bile başladım. Bu konuda ödem ve inflamasyonu yok etmek için kullanmadığım takviye edici gıda ve ilaç kalmadı. Bunlar arasından Ananastan elde edilen tamamen bitkisel bir takviye olan Bromelain’i tavsiye edebilirim. Bendeki iltihabı kuruttuğunu ve ağrılarımın çoğunu ortadan kaldırdığını söyleyebilirim.

5 Beğeni

Merhabalar, Covid-19’a gecen sene Kapadokya Ultra’da kosarken yakalandim. Daha dogrusu bir sure öncesinde yakalanmis ve farkinda degildim. Anlatacak bir suru ayrinti var ama durumu sadece özetleyecegim. Kapadokya Ultra’dan 5 ay öncesinde (mayis 2022) 75 km kostugum bir yaris oldu, gayet rahat gecti. Covid’e ilk tam ne zaman yakalandim bilmiyorum. Tahminim agustos veya eylul. Cunku agustos itibariyle idmanlarda nefes darligi yasamaya baslayip bu durumu hep havaya suya yorup uzerine dusmemistim. Mesafeler gittikce kisaldi ve zorlasti. Zihinsel galiba diyerek yine uzerine dusmedim. Kapadokya’da 120 kosmaya gelip baslangictan itibaren carpinti, gögus agrisi, nefes darligi ve akabinde karin agrisi belirtileriyle 85nci km’ye dek kendimi zorladim. Kosamiyordum ama hep zihinsel oldugunu, havadandir, sudandir, kalabaliktir, tozdur, topraktir diyerek hasta olma ihtimalimi aklimdan gecirmiyordum. Komik de bir ayrinti ki kendimi kamerayla kaydediyordum her 10 km’de bir ve hep konusmaya ‘nefesim hala duzelmedi, carpintim var ama parkur cok guzel’ diyerek baslamisim. Gögus agrisi yerini kalp sancilarina birakip, nefes almak iyice zorlasip, hayal görmeye baslayinca yarisi biraktim. Hipotermiye girmistim. Bunun devaminda Ekim 2022- Mayis 2023 arasi bir cok doktor ziyareti ve testle gecti. En zor dönem ekim-aralik arasiydi. Ilk bir kac hafta konusmada zorlandim, nefesim yetmiyordu. Kelimeler arasinda durmam gerekiyordu (yemek yerken de ayni). Ayni dönemde yatay pozisyonda uyuyamiyordum, cigerlerim vakumlaniyor gibi olup yogun bir agrim oluyordu. Uzun sure sol tarafima yatamadim, kalbim agriyordu. Derin nefes alip, esneyemedim 2 ay kadar (cok yogun bir ciger ve kalp agrisi yapiyordu). Gibi gibi bir suru fiziksel semptomla gecen aylar oldu.
Durumun en zor yani doktor ziyaretleriydi. Duruma inanmayan doktora dahi denk geldim. Cunku yapilan bir cok testte bir cok deger normal cikiyor, nitekim benim gögsum ve kalbim agrimaya devam ediyordu. Neyse ki covid geciren kosucularla ilgilenen kalp doktorlarina denk geldim ve bu durumu yasayan bir cok uzun mesafe kosucusu oldugunu, bir cogunun 1 sene kadar bir surede atlatip yavas yavas idmanlarina döndugunu söylediler.
Su an bir cok acidan temize cikip kosu idmanlarima döndum. Hala zorlandigim tek seyse merdiven cikmak :wink: Olan biten her sey gercek degildi gibi geliyor. Yasayan herkese gecmis olsun!

6 Beğeni

oncelikle cok gecmis olsun…eger kisisel algilayip cevap vermezseniz anlayisla karsilarim, asi durumunuz neydi ?

1 Beğeni

tesekkurler! 2 asimi da (belki 3tu, su an emin olamadim) Biontech’ten olmustum. Bu da bazi insanlarin bana söyledikleri arasinda oldu. Biontech asisindan sonra kalp rahatsizligi geciren genc kosucu veya sporcu deneyimleri cok duydum.

2 Beğeni

Hepimize ders olması gereken, o kalp göğüs ağrıları, nefes alamama vs durumlarda direk doktora gitmeli.Geçmiş olsun.

Covid sonrası eşimde kan testi covid değilsin demekte, ciğer tomografisi buzlu cam, covid demekteydi.
Saatlerde varsa veya medikalciden alınacak spo2 ölçüm cihazları bir veri olabilir.

1 Beğeni

gecmis olsun tekrar Sena, umarim eski temponuza/idman dongunuze donersiniz tamamen…

spo2’yi gecenlerde 955 ile health check yaptigimda gordum, 85% gosterdi :slight_smile: onun disinda tum degerler gayet iyiydi…neden oyle bir oran cikti bilemedim (cok cok dusuk bir rakam)…bronzlastim vs. desem kolumdan saati hic cikarmadigim icin saatin oldugu yer ile tenim arasinda 50 faktor gunes kremi reklaminda oynayabilecek derecede ton farki var :slight_smile: bu aralar tekrar yapayim da bakalim ne gostercek…

1 Beğeni