Asics İznik Ultra 2016

Biraz kişisel tercih meselesi bu konu. Daha uzun mesafeleri yol koşulları için üretilmiş ayakkabılarla koşanlar var. Ben yol ayakkabılarıyla 5 km dahi arazi de koşmam Tamamen benim benim bakış açım olduğunu yineleyerek kendimce bir kaç sebep belirteyim.
Arazi için seçtiğim ayakkabıların yere temas eden yüzeyleri oldukça sert olanlardan seçiyorum Zeminde ki sivri taş vb sivri cisimlerin ayağımı rahatsız etmesini engelliyorum.
Zemine daha gönlüm rahat basıyorum.
Arazi ayakkabıları ayağı daha iyi kavrıyor bozuk zeminlerde ayağım ayakkabının içerisinde sürekli sağa sola hareket etmiyor.
Arazi ayakkabılarının su tahliyesi genelde daha başarılı oluyor vs.

Kısacı ben her şeyi üretim amacına uygun kullanmaya dikkat eden birisiyim ama siz ilk yarışınız olduğu için alıştığınız ayakkabıyı kullanabilirsiniz hatta yeni ayakkabıya alışmaktan daha iyi bile olabilir. Arazi koşullarını görür sonrasında ise arazi için üretilmiş ayakkabı mı normal ayakkabı mı kendiniz karar verebilirsiniz.Yeni ayakkabı alacaksanız ise hemen alıp kalan sürede ki antrenmanları onunla yapmalısınız ki ayağınız ve vucudunuz alışsın.
Başarılar.

İznik ultra yı koşarken tam olarak bilemediğim bir yer bir köyden geçerken ayakkabımın altının kopup beni tek ayakla koşmaya mecbur bıraktı.Bu ara yeni aldığım bayağı para verdiğim saatin kapağı fırlayıp içi düştü karanlıkta kayboldu.İstasyonun birine zar zor geldim göğüs numaramı sordular baktım onuda yanıma almamışım.

1 Beğeni

Zorluklarla dolu kabus türü bir rüyaydı , uyandım derin bir oh çektim.Nede olsa yaklaştı bir korku aldı gidiyor.Ne kadar ultra koşsanızda hepsi ayrı zor.

1 Beğeni

Merhaba,
Derbent yarışında rotanızda biraz tırmanış, oldukça uzun ve dik inişler var. Bu sebeple önerim, ayak parmaklarınız önünde biraz boşluğu olan, uzun yokuşları hızlı (yarıştakinden daha hızlı deneyiniz, demolarda zorlamak iyidir) inebildiğiniz (ve ayağınıza vurmayan) bir ayakkabı seçmeniz.
Parkurda yer yer çamur ve taş olacak. Ama 15K gelir geçer hızlıca:)
Mevcut ayakkabınızla yakınlarınızdaki dik ve uzun (ya da ayrı ayrı) yokuşlarda deneme yapmanızı, hatta sonra 6-7km koştuktan sonra bu yokuşları inmeyi (sonra yürüyerek /minibüsle) çıkıp tekrar inmeyi deneyebilirsiniz… Ayağınıza vurmuyorsa, kullanmanızda sakınca yok gibi…

Arkadaşlar,
Facebook sayfasından duyurmuştuk ama kaçıranlar için, DSİ misafirhanesi konaklama kayıtları http://iznikultra.com/konaklama.php adresinden yapılmaktadır.

50 K için sizce patika mı yoksa yol ayakkabısı mı? ( speedcross3 vs kayano21) (olmak yada olmamak :slight_smile: )

Yağmur ve çamur çok olabilir zemin kaygan ise speedcross şart olur .Yol temiz ise kayano ile gidilebilir ama kapadokyada yol ayakkabısı yüzünden çok düşen sakatlanana oldu.Emniyet esastır.

1 Beğeni

bende kapadokya da speedcross larla koşmuştum dediğinize tamamen katılıyorum

50k rotasında Süleymaniye’ye kadar olan ilk 19k tamamen patika ayakkabısı gerektirir.
Süleymaniye - Derbent arası 15k yol ayakkabısı ile güzel gider.
Derbent sonrası ilk 10k patika ayakkabısı ister. Son 5k asfaltta yol ayakkbısı ile de olur.
Artık karar sizin

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Olmazsa sağ ayağa patika sol ayağa yol ayakkabısı :slight_smile:

1 Beğeni

@caner Yanılmıyorsam Sölöz civarlarındaydı, dere geçişi hala var mı? Varsa su yüksekliği ne durumdadır acaba?

50 km koşacaklar için haritayı inceledim 17 km sonunda yükseklik kazanımı 1100 metre civarında. Hafta sonu 20 km koştuk toplam kazanım 400 metre oldu. Onun ile kıyaslayınca oldukça zorlanacağım gibi. Umarım yarışı tamamlayabilirim :slight_smile:

1 Beğeni

Baton kullanımı konusunda görüşleriniz nedir?

@kosuju selam, sölöz Burnu dediğimiz yerde su geçişi yine olacaktır. Daha gidip boy vermedik, bilek-diz arasında olabilir. Yarış öncesi Cumartesi-Salı yağmur olasılığı var, miktarına göre değişir.

1 Beğeni

Kapadokyada 36 km de 950 metre yükseliş vardı özellikle sonralara doğru baton olsaydı dedim keşke bele binen yüke bile faydası vardı. Şu an katlanır batonum var ve çok memnunum. 20 km lik antremanda iyikş almışım dedim

1 Beğeni

50 K için sizce patika mı yoksa yol ayakkabısı mı? ( speedcross3 vs kayano21)

Eğer ayakkabılıkta ikisi de varsa, patikaya uygun olan ile hareket edin derim

1 Beğeni

Arkadaşlar,
İznik Ultra için sadece kullanıcı oluşturup kayıt başvurusu yapmamış veya ödeme yapmamış olanlara buradan bir hatırlatma yapıyorum.
Aynı şekilde, sağlık raporu veya lisans yüklenmesi gereken parkurlar için de kullanıcı hesabınıza yükleme yapmanızı hatırlatıyorum.
Teşekkürler

Teşekkür ederim. Bende öyle yapmayı düşünüyorum

Geçen sene Narlıcadan sonra Müşküleye kadar asfalttan gitmiştik, Bu seneki değişikliklerle birlikte ilave olarak yaklaşık 1 km’lik iki adet tepe çıkışı görünüyor. Bu da bizim deneyimimizi oldukça iyileştirecektir, inanıyorum :grinning:

Bir de soru sormak istiyorum;

Bardak konusunda bu tavsiye hala geçerli midir?

@harunkenan Umarım ki siz de çok seveceksiniz…

Bardak için tavsiye doğrudur. 2013 yılında Amy Sproston bu taktikle koşmuştu, 3 hafta önce EcoTrail Paris’te bunu yapanlar vardı…