Ankara soğuğunda koşmak

Merhabalar, ben Taha.Uzun zamandır forumu takip ediyordum.En sonunda sizlere katılmaya karar verdim.
Yaklaşık Mayıs ayından bu yana koşuyorum.Koşuya ilk başladığımda 106 kg idim şuan 82 kg yim.Maksimum hız için 74 e inme gibi bir hayalim var. Mayıs ayından buyana yaklaşık 765 km koştum,340km yürüdüm ve en fazla koşabildiğim mesafe ise 19 km(sonrasında sakatlık).Hayalim maraton koşmak.:grin:
Geçen hafta spor salonunda koşmaya başladım ama nedense birkaç gün sonra zevk almamaya başladım.Hatta dün gidesim bile yoktu.Çünkü koşarken beni zorlayan bir şey yok.Dümdüz,thirt ve shortla koşuyorsun.Oysa dışarıda soğukla,rüzgarla,yokuşla,köpeklerle mücadele ediyorsun:)Koşmasam da olmuyor çünkü benim stresimi gideren tek şey spor-koşmak.

-içlik,1 tane tshirt,üzerine bir tane uzun kollu tshirt, ve mont giyiyorum.(su geçirmez)
Şapka taktığım halde kulaklarım üşüyor?
Koşarken burnum akıyor ve bir süre sonra tıkanıyor .Bu yüzden ağzımdan nefes almak zorunda kalıyorum.?
Diyaframdan almaya çalıştığım soğuk nefes bile beni zorluyor.
Soğukta koşuya ısınma hareketleri ile başlanmalı mı? Bu konularda ne yapmalıyım(Aklımda daha onlarca soru var)

Kışın koşmak ve giyinme konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.Her bilgi ,öneri bu forum için kardır:).
Teşekkürler.

3 Beğeni

soğuk ile mücadelene fazla katkım olmayabilir, izmir’de yaşıyorum, fakat alternatif sunabilirim…koşu bandında eğim ekleyebilirsin, 1-5% aralığında…farklı hızlarla bu eğimleri birleştirirsen yeterli mücadele edecek zorluğa ulaşabilirsin diye düşünüyorum…

1 Beğeni

Ben de İzmir deyim çok katkım olmayabilir ancak şu kilo verme kısmı için tebrik etmek istedim.

2 Beğeni

Forumdaki konular yardımcı olabilir;

http:https://kosuforum.com/t/soguk-havada-kosmak/1248

http:https://kosuforum.com/t/soguk-havada-kosmak-ve-hastalik/402

1 Beğeni

Merhabalar,

Ben de Ankara’da koşuyorum. Geçen sene bütün kışı koşu bandında koşarak geçirdim ama bu sene bi şekilde yavaş yavaş bünyemi alıştırarak dışarda devam etmeye çalışacağım. Bu doğrultuda arkadaşlarımla konuştuğumda aşağıdaki tavsiyeleri aldım:

Ben de bunları deneyerek kışı dışarda geçirmeye çalışacağım. Bu aylarda henüz sıkıntı yok ancak aşırı soğuk havalarda, hastalanmak bi tarafa sakatlanmamak için ne olursa olsun dışarda koşmamak gerektiğini düşünüyorum.

4 Beğeni

Teşekkür ederim.Yılların verdiği tecrübeyle yeniden kilo veriyorum.Benim için tek sorun kilo almamak.Darısı sizin başınıza

Peki -5 -10 derecelerde koştunuz mu? Yada geçen kış hasta oldunuz mu merak ettim:)
Ne yazık ki Eymir bana uzak kalıyor.Ben Keçiörende koşuyorum.En iyi parkur en yakın parkur bence:sunglasses:

1 Beğeni

Evet tüm kış koştum. 120 üzeri nabız ile üşümek gibi bir deyimi ben pek makul bulmuyorum açıkçası. Koşu sonrası dikkat edilirse hastalıkta söz konusu olmaz diye düşünüyorum. Kışın koşmak çok daha etkili oluyor en azından bende öyle diyebilirim.

2 Beğeni

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
Kayak maskesi kullanıyordum,şuan buff daha mantıklı gelmeye başladı.Hiç yoktan millet kapkaccı geliyor diye benden kaçmayacak.
Peki -5 -10 -15 derecede koşu deneyiminiz var mi?Şuan 1 derecede koşuyorum sorun olmuyor,birkaç hafta sonrası için alışveriş yapacaktım.Tereddütte kaldım.
Son olarak ; soğuk havalarda yavaş koşuyorum(8.3km/s) ve hızlanmaya çalışınca bir süre sonra dizlerimde,ayaklarımda ağrı başlıyor.Herkes bunları yaşıyor mu yoksa bende mi sorun var:).Soğuk havanın sakatlanmadı ki rolü nedir acaba?

1 Beğeni

Merhaba, dizleriniz için şu programı öneririm bende oldukça işe yaradı, yaramaya devam ediyor. https://www.nhs.uk/Livewell/c25k/Pages/knee-exercises.aspx

Her gün yapmaya çalışın en azından haftada 3 gün. 1-2 haftada faydasını göreceksiniz.

Öte yandan ağrılar süreklilik arzediyorsa bir doktora görünmekte fayda var.

Ağrı ayak ve bileklerden başlıyorsa, düz taban, pronation konularını da bir düşünün. Belki sorunu bir nebze ayakkabıyla çözebilirsiniz.

Sevgiler.

1 Beğeni

Egzersizler için teşekkürler.Şuan yapıyorum egzersizleri:)
9 aydır Adidas Duramo 7 kullanıyorum.Yürüyüş+koşu ile birlikte ayakkabının kmsi 1000 i aşmıştır.Ayakkabının puanı ve eleştirileri güzel diye değiştirmiyordum.Daha doğrusu maddi durumlarım yüzünden değiştiremiyordum.Belki dizlerimin böyle olmasının nedeni bu ayakkabıdır:rage:
Ayakkabı almak istiyorum ama önerilen ayakkabıların çoğu Türkiye’de yok veya yada çok pahalı.Örneğin:Saucony Cohesion almak istiyorum ama bulamıyorum.Asics alayım diyorum outleti yok,Ankara’da satılmıyor ve,yeni seri 750tl…New Balance 860 v7 beğendim 750 tl:(,mizunolar ise çoğu yerde yok.

Bu gidişle Nike LunarGlide 7-8-9 veya Puma Ignite v2 alacağım.300-350 tl aşağı önerebileceğiniz ayakkabı varsa memnun olurum:=)

Merhaba, ayakkabı konusu bir derya, çoğunlukla deneme yanılma ve yorum okumakla çözüm bulunuyor. Koşu yoğunluğunuza göre yatırım yapın derim.

Benim faydalandığım siteler:

http://www.runningwarehouse.com/https://www.runnerinn.com/running bu siteden çok daha uygun fiyatlara istediklerinizi bulabilirsiniz. Deneme için eşime aldım, 9 günde elime ulaştı ama adres yazımını düzgün yapmak gerekiyor. Örneğin " Cumali Feyza 2 apt." dediğinizde o 2 numarasını sistem atlayabiliyor. En kötü ihtimalle** ürünü geri gönderilip para iadesi oluyor.

Sistemleri güzel, takip koduyla takip edebiliyorsunuz PTT üzerinden, gidip PTT’ye kutuyu soruşturabilirsinizde.

Sevgiler.

Fiyatlar baya uygun.
Saucony Cohesion 10, 63 €
New balance 860 V7 358.95 TL
Mizuno Wave Enigma 6, 359.95 TL

Peki gümrükte sorun felan çıkıyor mu ? Bildiğiniz gibi gümrük vergi sınırı 30 euro ya düşürülmüştü.