Acemi Koşucularda Sakatlık Riski ve Engellenmesi

Koşuya başladığınız dönemde bir sakatlık yaşadınız mı, bu sakatlık ileride nüksetti mi? YAzıyı okuduktan sonra konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız?

http://www.yarisbul.com/makaleler/makaleler/acemi-kosucularda-sakatlik-riski-ve-engellenmesi/

2 Likes

Yazı biraz iç karartıcı :slight_smile: . Ne yaparsan yap sakatlanacaksın ya da senin kontrolünde bir sey yok gibi olmuş . Ben böyle düşünmüyorum.Sakatlıktan tamamen kaçmakta mümkün değil tabii ancak sakatlıkları yönetmek mümkün. Örneğin kendimde ve yakın çevremde gözlemim bir çok sakatlık/şikayet ayakkabı kaynaklı. Ancak ayakkabı pahalı olduğu için kişiler az kullandıkları ayakkabıları değiştirmek istemiyor. Konuyu başka sebeplere bağlayıp görmezden gelme taraftarı oluyorlar.Sakatlık geçmediği gibi gittikçe şiddetleniyor.
Diğer gözlemim sakatlıkla yüzleşmemek,yok saymak. Sanırım koşucuların en büyük sorunu bu.Oysa çok kısa sürede atlatılabilecek sakatlık bu sebeple çok daha kronik hale gelmekte .
Koşu kaynaklı her iki ayağımda stress kırığı ve birçok noktada tendinit yaşadım. Aşil tendiniti en zor geçen ve tekrar eden sakatlık oldu bende. Tüm sakatlıkların koşuya başladığım ilk 2 yılda oldu. Daha sonra sakatlık yaşamadım denilebilir.
İlk 2 yıl ne oldu peki .
%10 kuralına uymadım (Yazıda bağlantı bulunmadı denmekte)
Güçlendirme (Cross-Training) yapmadım (Yazıda bağlantı bulunmadı denmekte )
Ayakkabıya o kadar para verdim eskitene kadar kullanıcam inatlaşmasına girdim.
Yarış sürelerimi çok hızlı aşağı çektim.Yarış mesafelerimi aynı anda artırdım.
Kiloma çok dikkat etmedim.

Son 3 yıldır neden sakatlık yaşamıyorum.
Ayakkabı içime sinmediyse 50 km bile olsa kullanmıyorum.
Yarış mesafelerimi sabit tutup süreleri aşağı çekmeye odaklandım.
Kilo verdim.
Uyku düzenim oturdu.
Vücudumu dinlemeyi öğrendim.
Antrenmanda yarışmamayı öğrendim.
Dönemsel olarak çapraz antrenmanlar yapıyorum.
Yıllık plan yapmayı öğrendim.
Plansız antrenman yapmamayı öğrendim.

14 Likes

Yorum için teşekkürler. Koşuya başladığım ilk yıllarda herkes gibi ben de benzer süreçler yaşadım. Daha sonra vücudumu tanıdıkça bu sorunları aşmanın kendime göre çözümlerini geliştirdim.

Ben yazıdan tam olarak bunu anladım desem yanlış olur. Son paragrafta her sakatlığın benzersiz olduğunu ve tek bir faktörle düzeltilemeyeceğini belirtiyor. Tam da sizin anlattığınız gibi, çeşitli faktörleri harmanlayarak sakatlıklardan uzak kalmak mümkün diye anlıyorum. Sağlıklı koşular dilerim :slight_smile:

2 Likes

Aslında biraz genel düşüncemi yansıttım. Ben biraz karamsarım bu tip makalelere karşı .Sağlık konusunda kesin/yanıltıcı şeyler söylememek için makaleler çok şey söyleyip ama hiçbir şey söylemiyorlar genelde.Belki de internet doktoru olmamamız için böylesi doğru. Ancak herkes farklıdır deyip sonsuz kombinasyonla ucunu açık bırakmak biz intern internet doktorlarının işine gelmiyor :slight_smile: :wink:

3 Likes

Bağlantı 404, sayfa bulunamıyor dediği için, tahminen şunu buldum:
http://www.blog.yarisbul.com/acemi-kosucularda-sakatlik-riski-ve-engellenmesi/