Acemi Koşucularda Sakatlık Riski ve Engellenmesi

Kişiye özel tabanlık konusunda beklentiyi yüksek mi tutmak yoksa düşük mü tutmak lazım bilemiyorum. Fiyatları gerçekten pahalı ve nerdeyse orta seviye bir koşu ayakkabısı fiyatlarında.

İçe basma sorununa çözüm vaad ediyorlar ve gerçekten iddalılar lakin hala fiziksel olarak kafama oturtamadığım kısım, görece esnek bir tabanlığın (olsun olsun 5-6 mm kalınlığıda olsun), ayak arkına nasıl tam destek vereceği. Dün bir yerde tabanlık inceledim, deriden üst kaplaması var alt kıskı sert plastik, bunla koşulmaz dedim ama satıcı ısrarla spor yapılır diyor, fiyat olarak 215 tl isteniyor mesela.

@fatihboyaci vazee prism maalesef numara olarak yoktu, nette de stok yok ama yorumları çok iyi. Sağlıklı koşular olsun. Birde çoğu mağazada satılan ayakkabıların tam özellikleni bilen kişi sayısı az maalesef. Genelde ya çok satılanı yada en pahalı modeli sunuyorlar.

1 Beğeni

1- Benim tavsiyem Sidas tabanlıklar. Diger tabanlıklardan (isim vermeden) açık ara iyi bir teknolojisi var.
2- Yüksek yogunluk derken size göre yüksek yogunluktan bahsettim. Bunun yaşa,cinsiyete,kalp hızına, hava sıcaklığına, parkura, geçirilmiş hastalıklara ve bir çok kan degerine göre değişiklik gösterebileceğini hatırlamakta fayda var. 50 ya da 75 ya da 100 kmiçin bişey diyemedim.
3-Bu can alıcı nokta ama yine kişisel fikrimi söylemekten alamayacagım kendimi. Ayakkabı seçiminde her daim naturele yakın olmakta fayda var. Egerki ark ile ilgili bir problem söz konusu ise tabanlıkla ve egzersiz ile çözüm aramak dogrusu.
4-Bahsi geçen Sidas marka tabanlıklar karbon içerikli dinamik bir tabanlık. Km konusunda yine rakam veremeyeceğim ama ürün kozmetik açıdan kullabilir olduğu sürece kullanmakta problem olmayacaktır. Çünkü arkı destekleyen karbon kısmı yıpratabilmek biraz zor.
Saygılarımla

1 Beğeni

@Ogungunes, @fizyoterapistFUSI isimli kullanici bahsettigi marka tabanligin saticisi. O nedenle onerisini degerlendirmeden once bunu bilmek isteyebilirsiniz. Biz burada reklam yapmasini istemedigimizi kendisine ilettik ancak siz baska marka belirterek marka sordugunuzdan cevabina dokunmuyorum.

10 Beğeni

Ben de konuyu takip ediyorum, bunu sizin açıklamanızdan da önce cevap verirken kendisinden duymak isterdim.

3 Beğeni

@fizyoterapistFUSI bilgilendirme için teşekkür ederim
@spinodal sabah 6 da ki koşu boyunca podcastinizin son bölümünü dinleyip, akşamında burada sizinle yazışmak insana tuhaf geliyor, yukarıdaki bilgilendirme için teşekkür ederim.

4 Beğeni

Arkadaşlar ben fizyoterapistim ve kliniğimde bir çok sporcuyu tedavi ederim. Ayrıca bir Bahsettigim markanın bayisiyim(distribütör degil) ,tedavilerimi bir çok zaman egzersizlerle ve dışardan ekipman olarak doğru ayakkabı ve tabanlıklarla desteklerim. En iyi ürünleri(bana göre) kullanmaktan ve tavsiye etmekten çekinmem. Güvenilirligim de sorgulanmaz. Forumdan da bir çok arkadaşa yardımcı olmuşumdur. Benim itibarım da bir tabanlıgın bana getirisi ile ölçülmez.
@spinodal bey madem bir bilgilendirme yaptınız eksik bilgilendirme yapmayınız.

Koşucuyum.
Ayrıca burada koşucu olarak bulunmak gibi bir kaide var mı bilmiyorum.

Ama koşu konusunda benden çok çok daha kıdemli bilgili ‘‘profesyonel’’ arkadaşlar varken bana konuşmak çok düşmez.

Reklamcı degilim, tedarikçi idegilim. Yine söyledim ihtiyacım da inan ki yok.

Saglık alanında; ben şöyle yaptım böyle yaptım ve sonuçları da böyle böyledir diyen iyi niyetli koşucu arkadaşlarımın tavsiyelerindense benim tavsiyelerim daha yapıcı olur diye düşünüyorum ve saglık konusunda yazıyorum.

Birilerine de yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana

Her konuya yazabilecek donanımda da degilim, o kadar zamanım ve bilgim de yok.
Sadece sabahları yazarım, ancak iş öncesi biraz fırsatım olur.
Herkese saglıklı günler

2 Beğeni

Hocam, böyle bir konuda, '‘1- Benim tavsiyem Sidas tabanlıklar. Diger tabanlıklardan (isim vermeden) açık ara iyi bir teknolojisi var.’*’ şeklinde bilgilendirme yapıyorsanız ve bu ürün ile bir ilişkiniz varsa haliyle bu açıklamayı yapmak da maalesef sizin sorumluluğunuzda. Devamında sarf edilecek sözler gereksiz bir defans olarak algılanır. Pragmatist bir bakış açısından söylediğiniz, paylaştığınız bilgiden, üründen bir tek kişi bile fayda görecekse ne ala ama önkoşul şeffaflık. Lütfen bu konuda alınganlık göstermeden önce forumun heterojen yapısını, amatör ruhunu ve etik kodlarını göz ardı etmeyin. Günün sonunda hepimiz birşeyler öğrenmek ya da kendi bildiklerimizi aktarmak için buradayız.

9 Beğeni

Haklısın.
Belki biraz alınganlık gibi görünüyor haklısın.

2 Beğeni

Arkadaslar merhaba, sol dizimdeki agri maalesef halen devam ediyor. Subat basindan beri kosu yada idman yapmadim fakat tedavi adinada maalesef bir gelisme yasanmadi.

Ilk doktor kesinlikle kosu yok dedi ve durumu cozdu.

Ikinci doktor MR cekimi yaptirdi. Sonuclara gore, baglar ve menuskus saglam fakat eklem kapsulunde kalinlasma ve buna bagli olarak odem tespiti yapti. MR raporunda itbs bulgusundan bahseldilmis fakat ilginctir ki doktor uzerinde bile durmadi.

Son durum fizik tedavi sonrasi toparlama olmazsa artroskopi yapalim dedi. Yeni yeni terimler ogrenmeye devam.

Siz siz olsun merdivenlerden hizla kosarak inmeyin daha dengeli inin, buda bana kupe olsun. Bu gidisle istanbul yari maratonu kacacak gibi duruyor.

Artroskopi yaptiran varmi hic aramizda?

2013 ten beri koşuyorum .Acemiyken daha dikkatli,öneri ve tavsiyelere uyan yılda ortalama1500 km mesafe koşup maraton deneyimleyip spor yapan biriyim. Son yıllarda açıkçası hedef küçültüp 1500km nin altına indim. İlk ciddi sakatlığımı 8 yılımda yaşadım. Sağ diz kapağımın çevresi ve birkaç parmak altında koşunun 6km lerinde ağrı başlıyor ilerleyen km lerde beni koşturmuyordu. Dr gittim ve Mr çekerek SİNOVİT ve TENOSİNOVİT tanısı kondu. 3 haftalık istirahat ve naprosyn jel kullanarak diz çevresinde oluşan ödemi ve dokuları iyileşmesini bekliyorum.Son haftam.Yürürken,eğilirken,eğzersiz yaparken sıkıntım yok. Sadece koşarken ortaya çıkan bir ağrıydı. Dr gittiğimden beri koşmadım ancak haftada iki kez 7 ila 8km yürüyorum 10-12 pace aralığında. Güç egzersizine yeni başladım ve evde kondisyon bisikleti ile egzersizlerimi çeşitlendirdim. Doğru ekipman kullanmak, spordan önce esneme ve gerdirme, bana bişey olmaz mantığı ile hareket etmeyip ciddiyeti elden bırakmamak, body battery (güç dengesi) iyi seviyede tutmadan antrenman ve koşu yapılmassa ben kolay kolay sakatlanılacağını düşünmüyorum. Benim problemim aşırı yüklenmeden kaynaklandı. 1 hafta içinde güç dengemi yeterli seviyede tutmadan spor yaptım. Bu nekahat dönemi bana yeni bir tecrübe kattı. Evdeki kombiye yada kapıdaki araca bile kendimden iyi bakan biri olarak :blush: ) yeni çıkarımlar yaptım. Çoğumuzun çalıştığı kurumdan özel sağlık sigortası olduğunu düşünüyorum. Yılda 1 kere diz bölgesi,kalp ve kan değerleri,ayak basış şekli için ortapediye gözükmekte faydalı olacağını düşünüyorum. Ben en azından belirli periyotlarda kendi checkup larımı yapmayı düşünüyorum. Sağlıkla ve zindelikle uzun yıllar spor yapmak istiyorum.

Fizyoterapist olarak konuşuyorum(Baştan söyleyeyim)
Abi koşmak istiyorsan git bir sporcu kliniginde tedavi ol.
Burda kulaktan dolma işler kafa karıştırır.
Herkesin sakatlığı kişiye özeldir. Bir çok etmeni söz konusu, bana şöyle oldu böyle oldu gibi şeyler zaman kaybı senin adına.
Yırtılma,kopma, kırılma yoksa artroskopilik bir durum yoktur.
Sevgiler

1 Beğeni

Hocam ben de bisikletciyim normalde 2 ay oldu koşuya başlayalı en son 15km koştum 1 haftadır sag dizimde ağrı var ara verdim. Sizin kosu devam mi. Bisikletten zormuş valla :slight_smile:

2 Beğeni

Seydaünlü
Bu konuda otorite değilim ama İki aylık koşu deneyimiyle 15km denemeniz biraz fazla geldi bana. Başlangıçta 7pace ile en fazla yarım saat koşulmalı, zamanla üzerine eklenmeli. 5km den 10km ye geçmek bile baya uzun bir süreç olmalı. Biz bisikletçilere 15km az geliyor. Bisikletle 100 - 150km yi sürüyorken 15km koşarız herhalde diyoruz. Ama koşu bambaşka bir disiplin. Darbeli bir spor. Diz kapaklarına bisiklete göre çok daha fazla yük biniyor. Bu nedenle ilk başta 2 - 5 km arası koşarak diz kapaklarının bu darbelere alışmasını sağlamalıyız. O bölgeler geliştikçe süreyi ve mesafeyi artırmakta fayda var. Birde ekipman kalitesi, ayakkabı tabanlığı, basış şekliniz gibi yukarıda da bahsedilen konularda eksiklikler varsa koşmak geri dönülmez zararlar verebilir. Bunun yanında zamanla koşmanın bisiklete göre farklı bir zevki olduğunu keşfediyorsunuz. Bisiklete göre daha az hazırlık yaparak başlayabiliryorsunuz. Evden eşofman ayakkabı giyip çıkıyorsunuz. Bisikletteki gibi teker patlar mı zincir koparmı gibi dertleriniz olmuyor. Birde evden bisikletteki kadar uzaklaşmadığınız için geri dönüşü dert etmiyorsunuz. İyi koşmalar…

2 Beğeni

Güzel anlatmışsınız teşekkürler. Pedallamaya ve koşmaya devam :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba hocam. Stravadan baktım da size, aynı parkurda ( yakuplu kent ormanı) koşuyormuşuz. Orası hem zemin olarak hem de eğim olarak yeni başlayan birisi için pek güvenli sayılmaz. Ben de lokasyon olarak daha uygun bir yer olmadığı için orada koşuyorum ama tartan zemin ya da toprak bulsam orada koşardım. Mahvediyor dizleri orası. Ben de yeni koşan birisi olarak acizane tavsiyem şimdilik en azından dizler kuvvetlenene kadar eğimli ve sert zeminden uzak durmanız.

2 Beğeni

Valla başka nere varki oranın zemini asfalt/betondan daha iyi yine sanki. ben zaten betonda sakatlandim sahilde 15km kostuktan sonra. Tartar zemin belediyenin oradaki parkta var orası da uzak kalıyor.

1 Beğeni

Selamlar,

Bir bisikletçi olarak ben de geçtiğimiz sene gaza gelip, 7km, 11km diye gün aşırı koştum ve çok çabuk kendimi sakatladım: Stres kırığı.

Diziniz ağrıyosa kesinlikle koşmayın. Hatta uzun yürüyüşler de yapmayın. Ağrı tümüyle geçtikten sonra da sabredin. Bisiklete devam edebilirsiniz.

Koşu günlerinde kalsiyum desteği, ve diğer tüm günlerde de D vitamini desteği oldukça kritik.

Ben çektim siz çekmeyin^^

Kolay gelsin.

1 Beğeni

Sakatlandıktan sonra koşu ayakkabısı aldım. Isınma ve soğuma sürelerini uzattım. Ondan sonra bir sıkıntı yaşamadım. Düzenli olarak 5-10km koşuyorum. 15’e de başladım.

2 Beğeni