42. N Kolay İstanbul Maratonu 03:59:59 Hikayem

 1. N Kolay İstanbul Maratonu.
  Oldukça uzun biz yazı olacak sanırım.
  04:17:52 ile koştuğum 41. Vodafone İstanbul Maratonunun ardından 03:59:59 süresini 42. N Kolay İstanbul Maratonu için adeta kafama çivi gibi çakmıştım. İyide nereden çıktı bu 03:59:59 süre. Tabiki maraton kralı Dünya rekorunu Berlin Maratonu’nda 02:01:39 ile kırmış Eliud Kipchoge’den. Kendileri 2 saati kırma denemesinde rekoru 01:59:40’a çıkarmıştı (Rekor kabul edilmedi). Bende kendi kendime bir oyun oynamaya karar verdim. 03:59:59 denemesi. Yani çoğu maratoncu için çok kolay olabilir ama benim gibi bir çaylak, amatör koşucu için ise hiç kolay olmayacaktı, hele hele parkur değişikliğinin Ekim ayı içerisinde açıklanmasının ardından çok daha korkutucu bir hal alacağını biliyordum. Eski parkurda 1600 metre yokuş varken, yeni açıklanan parkurda 4600 metre yokuş vardı. Yinede 03:59:59 süremden hiç ama hiç vazgeçmeyi düşünmedim.
  Ve eveeeeeet. Eveeeeeet. EVEEEEEEEET
  ALLAAAAAAAAH BE…
  Bunun adı azim, kan, ter ve göz yaşı. 03:52:17
  Duvarı yıktım.
  İşte o an. Göz yaşlarımı tutamadım. Biliyorum çoğu maratoncu için 4 saat altı bir süre hiç önemli değil ama ben sadece 1,5 yıldır koşuyorum ve 4 saat duvarını kırmayı 1,5 yılda başardım. İnanın bunu neredeyse tek başıma yaptım. Bu madalya çoğu maratoncu için belkide sıradan bir madalya. Benim için ise çok büyük bir emeğin, çok büyük bir disiplinin sonucu elde edildi. Sadece boş vakitlerimde spora daha fazla zaman ayırıp kendi belirlediğim hedeflere ulaşmaya çalışıyorum. Bu iş hedefsiz olmaz. Hedef sürenizi belirleyeceksiniz yoksa sıkıcı olur gibi geliyor bana, bilemiyorum. Madalyayı kaldırıp baktığım zaman geçen bir yılı görüyorum. Kan, ter ve göz yaşlarımı, yıprattığım ayakkabıları, intervalleri, uzun antrenmanları görüyorum. Ben mutluluktan çok az ağladım be, çok az. İşte bugün o anlardan birini yaşıyorum. Asla pes etme ve unutma kuralların en güzeli, koşmadan koşamazsın. 4 saat duvarını böylesine zor bir parkurda kırmayı başardım. Neden bilmiyorum ama 4 saat duvarını kırınca gerçek bir maratoncu olduğumu düşünüyorum. BeyFit-RUN’ın hep gülen ve espritüel antrenörü Cem hocaya @cemlibra ve ekipteki tüm arkadaşlarıma, uzun koşularımın en büyük destekçisi @saim957 abime, bana verdikleri destek ve gösterdikleri yol için @sedattaskeser ve Hüseyin abim ve @yusufozdemirun’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. İyiki hepinizle tanışmışım. Verdiğiniz destekler için sonsuz teşekkürler. Ne desem bilmiyorum. Mimaroba akşam komşularımızın kara kartalı @bilalgunn’a çok teşekkür ederim. Hele hele benimle maratonda neredeyse 400 metre koştun. Kelimeler yetersiz kalır, teşekkür ederim.
  En az 6 kere 30 kilometre üzeri hafta sonu uzunu yaptım, kaç defa 21 kilometre yarı maraton koştum hatırlamıyorum bile.
  Olmayabilirdi evet 4 saat barajını kıramayabilirdim. Hep Michael Jordan’nın şu cümlesi aklımdaydı “Başarısızlığı kabul edebilirim ama denememeyi asla”. Denedim hemde böylesine zor bir parkurda denedim. Kendi duvarımı yıktım.
  Türkiyede düzenlenen bütün maratonları 4 saat altında koşmak gibi bir düşüncem var. Gerçekleştirebilirmiyim, bunu zaman gösterecek. 2021 yılı İzmir Maratonu ve Bursa EkerIrun Maratonlarını kendime hedef olarak koydum. Neyse şimdi hedefleri bırakalımda hikayeyi yani tarih 08.03.2020’yi anlatmaya başlayalım.
  Hadi birazda 42. N Kolay İstanbul Maratonu yarış anını anlatayım size.
  Sabah 06:00’da kalktım. Heyecan dorukta. Her şeyimi akşamdan hazırlamıştım. Hafif bir kahvaltıyla (Bir Karadeniz ekmeği dilimini ikiye bölüp yarısına fıstık ezmesi, diğer yarısınada Pekmez sürüp magnezyumlu suyum ile gömdüm. Üstüne birde Muz yiyip kahvaltıyı sonlandırdım). Her ayrıntıyı yazarım arkadaş. Duvarı kırdım kolay mı? 06:45’te yola çıkıp önce Yusuf’u sonrada Hüseyin abiyi aldım. Saat 07:30 gibi Yenikapıda olduk. Hüseyin abi ile Yusuf A kapısından başlayacağı için onlarla ayrıldık. Ben C kapısından maratona başlayacağım dan alanıma geçtim. Maratonun başlamasına yarım saat vardı. Bir kenara oturdum. Ayaklarımı uzattım ve gözlerimi kapatıp o ses karmaşasının biran önce sonlanıp Maratonun başlamasını diledim. Hadi buraları geçelim. Geriye sayım başladı ve maraton start aldı. İlk 10K benim için muhteşemdi. Sarayburnunu döndükten sonra galata köprüsünden geçerken İhsan Oktay Anar’ın o muhteşem eserindeki Galata kulesindeki gözcülerin Arap İhsan’ın parçalanmış kadırgasını gördükleri an geldi aklıma. Yüzümdeki gülümseme ile Galata Kulesine bir selam çakıp Beşiktaşın stadyumuna arena önüne geldim. Seyircilerin tezahüratları kulaklarımda çınladı. Ve Dolmabahçe Sarayı. Mustafa Kemal Atatürk Paşa’nın hayata gözlerini yumduğu o muhteşem saraya bakıp iç geçirdim. Evet Barbaros bulvarına gelmiştim. Osmanlı’nın en şanlı Kaptan-I Deryası Barbaros Hayrettin Paşanın heykelinin önünden geçerken saygı ile başımı eğip o büyük Kaptan-I Deryayı selamladım ve onun şanına yakışır bir şekilde 05:54 tempo ile (Güm, güm, güm bomba sesleri gibi) Barbaros yokuşunu çıktım. Yıldız parkının yanından geçerken o muhteşem manzara. Ahhhhh. Boğaz köprüsü ve Anadolu yakası. Köprüyü beleş geçmenin keyfi anlatılamaz yaşanır. Köprü bitiminde Altunizade yokuşu ve yokuş 2 kilometre. 05:15 gibi bir pace ile yokuşu çıkıp geri dönüşte gene köprüyü beleş geçmenin hazzını o muhteşem manzara ile sonuna kadar yaşıyorum. Ve evet Barbaros Bulvarını bu sefer iniyorum öyle bir hızlanmışımki 03:36 pace’e çıkmışım. Bir düşsem kafa göz dağılacak. Galata köprüsünü geçtikten sonra yenilenen yüzüyle rengarenk Balat’ı koşarak geçerken o güzel sokaklara göz atmayıda ihmal etmiyorum. 36. kilometreden sonra beynim adeta oyun oynuyor. Yürü, yürü, yürü diye. Hayır yürümeyeceğim, yürümüyorumda. Yürümek için yapmadım ben o antrenmanları. Bir savaş halindeyim beynimle ama kasıklarıma giren ağrılarla birleşen muhteşem bir savaş. Kalp atışlarım iyice artmış. (Güm, güm güm, şahi toplarının İstanbul sularını bombalaması gibi) aldırış etmiyorum ve bitiyor. Evet 4 saat barajını kırıyorum. 03:52:17.  Heyt be SUB 4 resmi olarak tescillendi. :heart::pray:
46 Beğeni

abi ben nasıl senin gibi olabilirim

2 Beğeni

O kadar içten anlatmışsın ki, tebrikler :wave: :wave:

2 Beğeni

Bravo. Tebrik ederim :clap:

2 Beğeni

Tebrik ederim, harikasınız :clap: :clap: :clap: Siz bu azimle 03:30’a indirirsiniz sürenizi :+1:

2 Beğeni

tebrikler dostum. o kadar içten,samimi anlatmışsın ki okurken ben heyecanlandım… sağlıkla koşabileceğin daha nice maratonlar dilerim… kimbilir belki bir yarışta karşılaşır bu heyecana ortak olurum…

2 Beğeni

4600 metre yokuşu olan bir yarış için müthiş bir performans. Çok çok tebrik ederim. Azmin zaferi…

2 Beğeni

Tebrik ederim bravo.

2 Beğeni

Samimiyet yazıya o kadar güzel geçmiş ki yazı hiç bitmesin istedim. Emeğinize, ayağınıza sağlık. :clap: :clap: :clap:

2 Beğeni

Tebrikler, umarim uzun yıllar böyle mutlu ve tutkuyla kosarsiniz :clap::clap::clap:

2 Beğeni

Tebrikler :+1::clap::running_man:‍♂ Maratonda değişen parkurun eğimi olumsuzluğa neden olsa da, demek ki koşmak koşmak koşmak ile eski parkurdan iyi derece elde etmişsiniz. Dereceden de daha iyi olanı güzel bir tecrübe olması, yürü diyen kendinle mücadeleniz.Tebrikler yeniden

1 Beğeni

Hepinize çok teşekkür ederim. :heart:

1 Beğeni

Hikayeniz çok ilham verici olmuş. 1 sene sonunda 21k koşmayı ancak başarabildim ve bitirdiğimde kimse bana maraton koşturamaz demiştim:) Hala da bir gün koşarım diyemiyorum. Sizin 1,5 senede gösterdiğiniz ilerleme, benim için inanılmaz. Çok tebrik ederim hedefinize ulaştığınız için.

2 Beğeni

4. Maratonum en yavaş olsada yolda en keyif aldığım maraton oldu :joy: Yeni yerli yabancı koşucanlarla tanışmak, seyredenleri koşturmak, 35 km den sonra zorlanan arkadasları motive etmek, asfaltı boş bulmuşken ara ara yardırmak ile bir hafta önce Tahtalı Dağına çıkan bacakları ödüllendirdim. :joy::running_man::+1:

6 Beğeni

Hedefinizi değişen, daha zor hale gelen bir parkurda 7 dakika gibi bir süreyle geçmeniz gerçekten harika bir başarı. Tebrikler…

2 Beğeni

Tüm kalbimle tebrik ederim.
:muscle::running_man:‍♂:heart::pray:

2 Beğeni

Emeklerine, ayaklarına sağlık Kayhan abi.

Böylesine güzel bir haz yaşaman kadar biz okuyanlara da bunu yaşatabilmen ayrı bir güzellik. Tekrardan tebrikler…

2 Beğeni

abi ben nasıl senin gibi 4 saat barajını yıkabilirim @Kahomen

1 Beğeni

Harika bir paylaşım olmuş. Tebrikler ve teşekkürler!

2 Beğeni

Tebrik ederim. Çok güzel bir yazı ile de zaferinizi bizlere de yaşattığınız için teşekkürler.

2 Beğeni