3 Ayda Sıfırdan Yarı Maraton Koşmak Sağlıklı mı?

Arkadaşlar merhaba. Nike Run Club uygulamasını indirip oradan bir antrenman hazırladım. Bugün başlıyor, 29 Ekim 2018’e kadar. O günü ben seçtim. Bir öğrenci olarak en iyi gün heralde. O gün 21KM yani yarı maraton koşacağım fakat aklıma bir soru takıldı: aceleye mi getirdim? 3 ay böyle bir koşuya sıfırdan hazırlanmak çok kısa bir süre mi? Açıkçası 29 Ekim’i seçme sebebim sabahtan kalkıp ilçeler arası bir yolda koşabilecek olmam. Kötü bir süre derseniz değiştiririm tabii benim ne kadar erken o kadar iyi gibi bir düşüncem yok. Geç olsun tam olsun gerekirse. Bugünki koşu 10dk hafif tempo yani sıfırdan başlıyor program. 5K ise 3.haftayla 4. hafta arasında. Ben 10dk koşularında 2km koşuyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

2 Beğeni

Kendine zaman hedefi filan koymazsan yaparsın.

2 Beğeni

Teşekkür ederim motivasyon sağladı diyebilirim. Bir zaman kompleksim yok ben 1 yıl da olsa sabrederim sadece hazırlanan program sağlıklı mı diye merak ettim. Tekrardan çok teşekkürler!

Tebrik ederim 3ay iyi süre çok rahat hazırlanırsın hız ve mesafeyi yedire yedire yükselt sakatlanma durumuna düşme

2 Beğeni

cevap veren arkadaşların zaman diyerek kast ettikleri yarı maratonu bitirme süren, zamanın. kendini aşırı zorlayacak bir zaman hedefi koymadan, o günkü antrenman seviyenin izin vericeği performans ile koşarsan mutlaka bitirirsin.

kolay gelsin şimdiden:)

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Kusura bakmayın biraz geç teşekkür ettim ne demek istediğinizi anlamadım taa ki @ersavas aklımdaki soruyu giderene kadar :smiley: . Bir süre hedetim yok tabii ki umarım yapar tecrübelerimi ben de yeni başlayanlara aktarabilirim. Motivasyon için teşekkürler!

Yorum ve motivasyon için teşekkürler. Tam da istediğim cevap :smile: Motivasyon için binlerce teşekkürler!

Acemi olduğum buradan belli :smile: . Zamandan kasıtlarının hazırlık süreci olduğunu zannediyordum. Aydınlattığınız için çok teşekkürler :smile:

3 ayda maratonda koşabilirsiniz ama bu size %80 sakatlık olarak geri döner (yaşadım) önemli olan hazırlık sürecinde alışkın olmayan dizlerinize ve ayaklarınıza iyi bakmanız (diz güçlendirme, sakatlıklardan korunma egzersizlerini kolayca bulabilirsiniz). Hızı en son düşünün, mühim olan bitiş çizgisine varabilmek.

Öte yandan programa başlamadan bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda var.

Şimdiden başarılar, sevgiler.

2 Beğeni

Bence süre hedefiniz olsun. Hani bir söz vardır, rotasız gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez diye. Mert Derman’ın şu yazısı hedef belirleme konusunda size yardım edebilir. Yukarıda benden daha tecrübeli koşucuların dediği gibi bir zaman hedefiniz yoksa “bir şekilde” elbette biter.
Çok kaba (ve yanlış) bir hesap yapalım, YM için 2 saat hedefiniz olsun, bu demek ki 10 km. yi 1 saatte, 5 km. yi de 30 dakikada geçmeniz gerek. (Performansınız tabikide süre geçtikçe düşecek ve süreler bahsettiğim gibi bu kadar doğrusal ilerlemeyecektir.) Bir sonraki antrenmanınızda bakın bakalım bu süreler sizin için ne anlam ifade ediyor? 5 km, 10 km. geçtikten sonra nasıl hissediyorsunuz?
Ben ilk YM’mi 2 sene önce yaklaşık 1 aylık gibi kısa bir hazırlık süreci sonunda koşmuştum ve düşündüğümden çok daha hızlı bitirerek büyük keyif almıştım. 21.1. km.deki o tatmin duygusu kesinlikle paha biçilemez.
Antrenman programınızda ısıma-soğuma ritüellerinizi eksik etmeyin ve esnemeye çok büyük önem verin. Ayrıca programınıza direnç-mukavemet antrenmanları da ekleyebilirsiniz.
Sağlık ve keyifle, yolunuz açık olsun.

1 Beğeni

Biraz kilon varsa daha dikkatli ol bence.

1 Beğeni

Önerileriniz için teşekkürler -sakatlıklardan korunmak için egzersiz yapmaya başladım yorumunuzdan sonra-. Forumdakiler sağolsun koşarken saate bakmam bile, artık süre hedefim yok :smile:

Öncelikle öneriler için çok sağolun. Başlarken bir süre hedefim yoktu ama koşmaya başlayıp ortalama eforumu az çok gördükçe 2 saatin altında tamamlamaya karar verdim ama tabii bunu uygulamak için ekstra çaba harcamayacağım, belki 2. YM’ye ama ilki rahat ve zevkli olsun istiyorum.

Fazla kilom yok eksiğim var :smile:

Bende araya girmek istiyorum şimdi :slight_smile:

Avrasya maratonunda 42k koşacağım. Antreman programım yok ama 4.5 - 5.6 arası her gün 10km koşuyorum. Bu şekilde zayıfladım. Koşmak bir sevda haline geldi. Çok seviyorum şimdi koşmayı .

Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim ?