14 yaşındayım, koşmaya başlamak istiyorum ne önerirsiniz?

İyi bir başlangıç için ne yapmalıyım? Genelde gördüğüm videolarda başta km saymayıp süre tutmak gerektiği söyleniyor doğru mu sizce de? Hem yaşım sanırım erken olduğu için biraz garip geliyor hiçbir şeyi kovalamadan koşmak :smiley: O konuda da yardımcı olursanız sevinirim

2 Beğeni

Genç arkadaşım sen koşmak istiyorsan yaşın da tam iyi bir noktadayken kendine yakın iyi bir atletizm klübüne gitmeni ve en az 3 sene atletizm yapmanı öneriyorum bu konuyla ilgili uzun uzadıya bir çok şey anlatılabilir ama seni ikna etmek için yazdıklarım yeter umarım. Her şeyden önce atletizm yapmak (400-800-1500 mt koşu sektörleri için tabi atletizm deyince gülle atma uzun atlama sırıkla atlama gibi diğer sektörleri yapmana gerek yok) vücuduna yapacağın en güzel yatırım olacaktır. Genç yaşlarında iyi bir atletizm temeli olan insanların ne spor yaparsa yapsın başarılı olabilir ve mesafe koşularında da tempoları her zaman çok daha iyi olur. Spora ara verip yıllar sonra yeniden başlasan dahi çok daha hızlı bir şekilde forma geri dönebilir yaşına göre çok daha üstün performans gösterebilirsin…

spor hayatında başarılar diliyorum genç arkadaş.

5 Beğeni

Öncelikle çok teşekkür ederim. Ben de atletizm kulüplerine baktım ancak, İstanbul, Ataşehir’de oturduğum için yakınımda gidebileceğim hiç atletizm kulübü ya da pisti yok. Keşke olsa da gidebilsem :confused:

1 Beğeni

1 saat açık havada fazladan vakit geçirtecekse, illa yarışa katılıp terminatör olacağım diye hedef yoksa, biraz keyif biraz sağlık için birşeyler yapıyım diyorsan;

2 Beğeni

Atletizm klubü önerisi +1
Koç Sage Canady senin yaşlarda koşuya başlayan ender koçlardan. Şu videosunda epey anlatmış https://youtu.be/09tFyCKnGjk?si=kHqgSeX7_8oSpSVR

TR’de gençleri koşturan Mestan Turan hoca var.

Benim oğlum olsan üniversiteye kadar 5km üstüne çıkma derim.

2 Beğeni

İnternetten ilçe spor müdürlüğünü bul, fiziken git, ziyaret et, muhakkak seni yaş grubuna göre bilen bir eğitmene yönlenderecekler, antrenörün yönlendirmeleri bu yaş grubunda daha etkili olacaktır. İyi şanslar,

4 Beğeni

Ataşehir büyük bir semt. Ataşehir’in ne tarafındasın? Benim bildiğim Üsküdar’da Burhan Felek’te atletizm var. @ComertKaya 'nın tavsiyesi harika duruyor. Fakat aymaz bir tipe de denk gelme ihtimalin mevcut. Dolayısıyla yanında bir büyüğünle gitmen daha faydalı olabilir belki.

1 Beğeni