Yüksek hızı koruyabilmek için idman

Merhabalar,

Benim sorum hızı koruyamama hakkında olacak. Cooper testine göre aldığım VO2 max sonuçlarında, ki bu 12 dakika üzerinden katedilebilecek maksimum mesafeye göre yorumlanıyor, 2850 metre gibi bir sonuca ulaştım. Hesaplamalara göre, her ne kadar ki güvenilmez ve yüksek hata oranları içerseler de, 52.3 mls/kg/min gibi bir sonuca ulaşıyorum.
Her ne kadar ki bu kadar güzel şık bir değere ulaşsam da, nabzım bu hızlarda koşarken 185-192 aralığında gidip geliyor.

Kişisel verileri verecek olursam 22 yaş, 172 boy, 82 kiloyum. BMI hesabı ağır olduğumu söylese de empedanstan ulaşılan yağ ölçümlerinde %13-%14 civarlarındayım. 102 kilo civarlarından bir sene içerisinde ağır adımlarla düştüm. Sabah nabız değerimse 45-52 arasında değişiyor. Saatin ivmeölçerinden aldığı kadans değeri 180-200 arasında değişiyor, bense kendim saydığımda 175-185 arası değerlere ulaşıyorum.

Şu aralarki antrenman düzenimse salıları 400x10 3:40-3:50 pace aralığında gidip geliyorum.
Tempo koşularımıysa perşembe günkü beslenmeme göre 30-45 dakika arasında Daniel’in tablolarına göre yapıyorum.

Cooper testinin sonucuna göre aldığım VDOT değerindeyse tempo koşularımın bu değerlerde olması gerekiyor.

Cumartesi günlerimiyse uzun koşulara ayırıyorum. Bunlar tempoyu olabildiğinde yüksek korumaya çalıştığım 2 haftada bir 20km+ 05:30 civarı pacelerle korumaya çalışıyorum. Bu dayanıklılık koşularımda koşarken rahat rahat konuşabiliyor oluyorum.

Yakın zamandaki hedefimse 20 dakikada 5K koşabilmek, şu anki kişisel rekorum ise 22:20 civarlarında.

Bu tip tekdüze antrenman düzenini korumak yanlış mıdır? Kalan günlerimde yüzme, bisiklet ve fitnessa ağırlık veriyorum. Antrenman tavsiyelerinize olabildiğince açığım.Denediğiniz, yaptım oldu dediğiniz velinimetlerinizin başımın üstünde yeri var.

Kaslarınız hiç çekmesin,
İyi koşular

Selam

Hızı arttırmak istiyorsanız, kilo vermeli ve daha sık koşmalısınız. Her hafta aynı antrenman tipleri yerine değişiklik yapmanızı öneririm.

1 Beğeni

Öneriniz için teşekkür ederim ancak hali hazırda vereceğim kilo çok büyük ihtimal kastan gidip sarkmama sebep olacak diye korkuyorum.
Antrenman değişikliğinde biraz açar mısınız? Daha uzun intervaller, daha düşük tempolar gibi mi kastediyorsunuz?

Ağırlık çalışarak kilo verirseniz hiç bir şey olmaz. Kas ve yağdan gidecek ama ön kol ya da arka koldaki kasın fazla olması, size koşuda yarar sağlamaz. Sırt, göğüs ve bacakların sağlam olması yeterlidir. Omuz iç kol ön kol vs , zaten bu büyük kas grupları gelişirken gelişecektir.

Her salı interval yapmak ya da her hafta sonu uzun koşu yapmak. Programı çeşitlendirin, değiştirin. Günleri değişin, idmanları farklılıaştırın.

Merhaba intervali haftada tek gün yapmamız yeterli olacakmı? bir kaç güne yaysak bir sorun olurmu?

Teşekkürler.

Merhaba

Seviyenize göre yapın intervalleri. Haftada 3 e kadar yapılabilir ama seviye önemli.