Yokuş Yukarı Koşu Testi

Kilian Jornet’in blogunda, düz yol veya yokuş koşularından hangisine daha iyi adapte olduğunuzu görebileceğiniz bir teste denk geldim. Kendi üstümde deneyip blogumda da konuyla ilgili yazdım. İlgilenenler için: Yokuş Yukarı Koşu Testi | Koşu Yazıları

32 Beğeni

Cok guzel bir konu secmis ve cok guzel anlatmissiniz. Eliniza saglik. Ben de ilk firsat buldugumda deneyecegim ama simdiden cevabi biliyorum aslinda :wink:

5 Beğeni

itra 100m kazanıma 1km eklemiş. bir genelleme yapmışlar, bana inandırıcı gelmedi.
Koşu bandında eğimle yükselmek ile, doğada dengesiz şekilde yükselmek çok farklı.

Örnek vermem gerekirse mesela asfaltta, 1km ve 100 metre yükselmesi olan bi yeri
6 küsür dakikada çıkarım sanırım. 7 dakika diyelim düz hesap.
Bu düzde 2km yi 7 dakikada geçmektir ki bunu yapamam.

Daha uzun mesafe olarak antrenman olarak koştuğum , 10km 750m. rakımlı bi segmenti yarışmadan 76 dakikada koşmuşum.
gene itraya göre bu 17km düze denk gelirse, 17km 76 dakika , 4:30 civarı pacelere geliyor, evet bunu yaparım.

Yaptığım en uzun rotayı baz alırsam ki çoğunu yürüdüm yokuşların, 56 km 2000 küsür yükselme, 7:50 saat.
Düzde 76km ye gelir, desek, evet 76 km düzde 7 saat 50 dakikada yapabilirim.

Çok ekstrem bi durum yoksa, teknik çıkış , 1km de 300 metre yükselme, itra 100m = +1 km ye tamamım ben. Bu iyi oldu bundan sonra katılacağım ultralar için kafamda bi fikir oluşturur.

Yazı ve bilgi için çok teşekkürler.

2 Beğeni