Yeni Başlayanların 2020 Yılı Koşu Hedefleri

Gelecek yıl koşuda neyi hedefliyorsunuz. 1 saat kesintisiz koşabilmek mi? Koşuyu hayatınızda düzenli hale getirmek mi ? İlk defa bir yarışmaya katılmak mı ? . Biraz bahseder misiniz ?
Forumda uzun mesafe koşanları yarışlara katılanları çokça görmekteyiz ama yeni başlayanlar biraz arkada kalıyor.Halbuki ilk uzun mesafe kadar ilk 30 dakika koşu da kıymetli . ‘‘2020’’ söylenmesi de güzel bir sayı :slight_smile:

9 Beğeni

Herkese mutlu yıllar.2020 hedefim; yarı maraton ve 20-25 k patika koşusu.

3 Beğeni

Yeni decade geliyoor!

Ben herkesin benden beklentisinin aksine :wink: mesafelerimi uzatmayıp, bi miktar hızlanmak istiyorum.

Ammmaaa… 2020’ye 1 tanecik ilk 100K denemesi sıkışırsam mı demeden geçemiyorum… (programımı değiştirmeden bakalım olabiliyor mu? Büyük merak içindeyim!)

Asfalt antrenmanım hiç yok ama yılda en az 2 asfalt yarışı yapsam mı diyorum… YM koşmayı seviyorum…

Daha teknik yarışlar koşmayı hedefliyorum.

2020 gelsin, hoş gelsinnn… :balloon:

@Serdar hocam ben kendimi hala yeni görüyorum. Her yıl yeniden keşfediyorum kendimi… kusura bakmayın atladım ammaa… :confused:

4 Beğeni

:grinning:

Bende benzer duygular içindeyim inan sadece hızlar ve mesafeler değişiyor ama her yeni hedef benzer duygulara sebebiyet veriyor .Kosuda hedef olunca daha bi güzel mi oluyor nedir :slight_smile:

1 Beğeni

Serdar hoca bizi de düşünmüş…

HB 2020…

• “45 yaşından sonra koşuya başlanır mı? Tıkanıp kalacaksın yollarda” diyenlerin… haklı olup olmadığını görmek…

• Köşedeki bakkala bile yürümez taşıtla giderken, hasbelkader İstanbul u koşuyorum 10K dozunu aldıktan sonra… Trail ilk 10K , 20K koşabilmek ve hanyayı konyayı görmek…

• Kapadokya 38K yı düşleyerek; yağmur,çamur, kar – kış – kıyamet, sıcak-nem demeden haftada en az 4 düzenli koşabilmek… yakında şu sabahları da hava biraz erken aydınlanırsa…

• Yokuşlara saygıyı arttırmak, yokuş antrenmanlarını iki katına çıkartmak!.. karşılaşılan köpekler için belki yanında mama taşımak?..

• Daha fazla youtube motivasyon vid seyretmek, daha fazla yarış raporu okumak, koşu kitapları için kitaplıkta daha geniş yer açmak…

• İstanbul daki Decathlon mağazalarına aylığın daha fazlasını bırakmak… gardıropta bir çekmeceyi “daha” koşu malzamelerine ayırabilmek…

• SİS mi GU mu sonunda bi karar vermek… belki ikisi de.

• Uzun koşular uzadıkça spotify “koşu playliste” yeni parçalar ekleyip uzatmak…

• Müzmin kalça ağrısı için, koşuyu da bahane ederek, sonunda doktora gitmek ve belki bi eforlu ya girmek…

• Sene boyunca koşu ile ilgili sorularla daha çok kişiyi mesajlara boğup, bunaltmak…

:grin:

Hakan

13 Beğeni

İki jel çok az https://www.maurten.com/ şunu al listeye iyice kafa karışsın :slight_smile:

2 Beğeni

Bunun altına imzamı atarım :slight_smile:

Koşuya başlayalı henüz 2-3 ay oldu. Koşabildiğim en uzun mesafe şu ana kadar 15K oldu. 2020 ana hedefim Kapadokya 38K. Kapadokyaya gelene kadar en az 3 20-25K trail koşuna katılmayı planlıyorum. Birkaç tane de yarı maraton eklemeyi düşünüyorum.

Hız hiçbir zaman ana hedefim olmadı, tek hedefim yarışları bitirebilmek ve mümkün olduğunca keyif almak. Bu yaştan sonra elit olamayacağıma göre yapabileceğim en iyi şeyin düzenli koşmak ve hazır olmadan ağır antrenman ve yarışlara katılmamak olduğunu düşünüyorum.

Bu arada biz yeni koşuculara duygularını aktarma şansı verdiği için Serdar Abi’ye de teşekkür etmek isterim.

12 Beğeni

@isos81 İsmet bey, İstanbul daysanız, yakın olsun derseniz, 12 Ocak ta Taşdelen Ultra Trail varmış. (Ben de @bikeg den duydum) 50K, 30K, 15K, 10K (beni de düşünmüşler sağolsunlar :grinning:) ve mtb 45 K- 30 K
http://www.teamultratrailrunner.com/index.php/website/content/13

www.teamultratrailrunner.com

• Siteye kayıt olurken doğumgünü girişinde ay önce yazılıyor, gün sonra (amerikalılar gibi? :wink:) Ben biraz debelenmiştim de ^^

3 Beğeni

Bakiye ablamıza her zaman destek, hep destek… 12 Ocak’ta artık Taşdelen soğuğuna ve çamuruna da kavuşmuş olur… final çadırda soba başında ve çorba ile…
Bence 15K’yı kolaylıkla yapabilirsiniz. Çeşmeye kadar gidip gelen bir parkur. Çamur dışında, sert (yumuşak olmayan) zeminli orman yollarından geçiyor. Hiçbir zorluğu yok. Pazar uzununuzu yapmış olursunuz… görüşmek üzere,

2 Beğeni

@bikeg kesinlikle katiliyorum.Golgelerin gucu adina (team ranbo diyemiyoz ) dostum :slight_smile:Istanbul ve yakın çevresi için mükemmel bir parkur. Uzun mesafe antrenman niyetine katılabilirsiniz. Evden çıkıp yarışa katılıp tekrar eve dönmek büyük lüks. Yarış öncesi/sonrası yolculuk ,konaklama ,yemek derdi tasasi yok .Teknik toplantı yok. Makarna partisi yok Kısaca gelip koşuyorsunuz.Bana göre gereksiz bi sürü detay yok Organizasyon amatör düzeyde ama çok sıcak ve samimi olduğu için her şeyin üstünü örtüyor. Sonrasinda ki çorba nin lezzetinin yanina yaklaşan bir çorba içmedim de diyebilirim. Asiri kalabalik olmadığı icinde hem kendi başınıza kosup hemde yaris ortaminda bulunmakta diger keyif.

4 Beğeni

Maalesef İstanbul’da değilim Hakan Bey. Türkiye’nin başkenti olmayı başarabilmiş ancak koşunun başkenti olmayı başaramamış Ankara’dayım. Burada da pek fazla yarış olmuyor. Ne maraton var ne de trail. Bence Ankara için ayıp, hele ki koşulabilecek o kadar parkur varken. Dilerim yetkililer en kısa sürede bu işe bir el atarlar.

Mart ortasında Efes Ultra var. Onun 23K yarışına kayıt oldum. Yüzde 70 koşup, yüzde 30 yürümeyi düşünüyorum. O anki antrenman ve kondisyon durumuma göre oranları değiştirebilirim. Daha kısa parkuru da var, dilerseniz bir göz atın.

Başka yarışlar da var ama en az 5-6 ay düzenli antrenman yapmadan katılmak doğru gelmiyor bana. Kendi vücudumu tanımadan, hangi yolda ve açıda nasıl tepki veriyorum bilmeden yarışmak sakatlığa davetiye çıkartmak gibi geliyor. Elbette sorun çıkmayabilir ama ihtimalleri göz ardı etmemek gerek diye düşünüyorum :slight_smile:

2 Beğeni

EkerIRun koşusunda Türkiye’nin ilk dağdan aşağı olan dağ maratonunu sağlıkla bitirmek…

3 Beğeni

Nisan ayında İznik Ultra 35K parkuru ile ilk sayılabilecek bu ölçüde trail koşu ile mesafe boyutlarımı artırmak istiyorum, yine yıl içerisinde bu yıl farklı sürprizlerin bizi beklediği Geyik Koşularında 28K ile üç yarışı tamamlamak, 21K İstanbul yarı maratonu, Ekim ayı 38K Cappadocia Ultra ve sezonun sonuna yaklaşırken kasım ayında İstanbul maratonu ile 2020 yılını taçlandırmak istiyorum tabi sağlıklı ve sakatlık yaşamadan bu yarışlara odaklanmak birde bu arada sadece koşmak yeterli mi? Ultra maraton yarışları ile ilgili bir akademik çalışma yürütüyorum haziran ayına kadar bu çalışmayı tamamlamak en büyük koşu hedefim bu konuda desteğinize başvuracağım yardımlarınızı bekliyor olacağım.

2 Beğeni

Benim 2020 hedefim de daha düşük nabız değerleri ile daha hızlı koşabilmek :yellow_heart::blue_heart:

3 Beğeni

●Sakatlanmamak

●40 dakikanın altında 10K koşmak ( şimdilik 51 dk)

●İlk yarı maratonu koşmak (Nisan ayı için kayıt yaptırdım)

●İlk maratonu koşmak (Kasım ayı için kayıt yaptırdım)

6 Beğeni

-Sağlıkla koşmaya devam edebilmek
-Aylık 120 km koşu miktarına ulaşabilmek
-Trail’de 30 km parkurlarına tekrar dönebilmek
-Kuvvet antrenmanlarını düzenli olarak devam ettirebilmek
-Tahtalı 27 km sky yarışında koşmak

8 Beğeni

Bende spor yapmak. Ve ilk kısa mesafe ile başlayıp bir maratona katılmak istiyorum amma ve lakin yol gösterenimiz yok :roll_eyes:

1 Beğeni

Merhabalar, ben de ekimden beri koşuyorum. Mesafeler, hız arttıkça motivasyon da arttı ve antrenmanlar daha düzenli hale gelmeye başladı. Önceden 500m’yi geçemezken şimdi 10km’ler mükemmel hissettiriyor. Ben acele etmiyorum, MAF methodunu keşfettim ve en azından yaza kadar düşük nabız antrenmanlarına devam edeceğim. Aynı eforu sarfederken hızlandığımı görmek de ayrıca motive ediyor, nereye kadar gideceğini çok merak ediyorum.

Yeni yıl için mütevazı planım:

• Haftada 3 antrenmanın altına düşmemek
  • Rahat bir tempoda ilk yarı maratonum İstanbul Yarı Maratonu’nu tamamlamak
  • Eylül gibi interval & tempo antrenmanlarına başlayıp İstanbul Maratonu 15k yarışını kendimce iyi bir süreyle bitirmek.
7 Beğeni

2020 yılında 2020 km koşmak.

5 Beğeni

17 yıl önce bıraktığım atletizm ve kros’a 2019 sonlarında tekrar geri dönüş yaptım. O zamanlar 16:00 5K, 9:14 3K, 28:30 dakika da 8K derecelerim vardı ve 21-22 yaşımdaydım. Artık 40+ olduğuma göre bu dereceler güzel bir anıdan ibaret. Yeni hedefim önce yarı maraton seviyesine gelmek. Sonra maraton ve ultralara katılacak seviyeye ulaşmak. 2020’ye 10K’yi 04:30-05:00 arası pace’lerle girdim. Bakalım neler olacak. Herkese bol sporlu ve sağlıklı yıllar diliyorum…

3 Beğeni