Yeni başlayanlar için koşu saati tavsiyesi

Merhaba yeni başlayanlar için 50k civarı belki daha tecrubelenince 80-90k civarı parkurlarda kullanılabılecek koşu saati tavsiyelerinizi almak isterim

Selam… Pazarda güçlü olarak garmin ve suunto mevcut. Ben suunto ambit 2 kullanıyorum ama uygulama yükleme,program kurma gibi islemler zor. Garmin, kullanan arkadaşlar ile sohbetlerimizde daha kolay görünüyor Suuntodan. Bana göre android ve apple islemci gibi. Apple zor android kolay. Ama suunto kullanıcısı olarak yeni modellerini incele derim.

Kendi adıma 50 K yarışı çıkarabilecek nitelikte bir saat almaktansa biraz daha ileriyi düşünüp Garmin Fenix 3 ve Suunto Ambit 3 düşünmenizi öneririm. Suunto Spartan serisini çıkardığı için Ambit serilerini çok daha uygun fiyatlara satın alabilmeniz mümkün olacaktır. Aynı durum Fenix 3 için de geçerli. HR versiyonu çıkmış bulunduğundan normal versiyonu uygun fiyata alınabilir. Böylece ileride olarak değerlendirdiğiniz uzunlukta yarışları sorunsuz atlatabilecek bir saate sahip olursunuz. Bence Ultralar için önemli bir özellik olan rota takibini de kullanabilirsiniz. Özellikle Garmin’in kırpılmış modelleri ile yol modellerinde bu özellik bulunmuyor. Bu noktada diğer bir anahtar özellik ise saatin aktivite kaydını yaparken şarj olabilmesi. Bunu yapamayan bir saat uzun yarışlarda sizi yarı yolda bırakacaktır.

Ambit serisinin birkaç farklı versiyonu mevcut (Run, Sport, Peak ve son olarak Vertical). İki marka arasında örneğin Elevation Plot özelliği (koştuğunuz rotanın yükseklik grafiğini görerek tırmanışın neresinde olduğunuz, ne kadar tırmandığınız ve ne kadar kaldığı) gibi bir veriye ihtiyaç duyuyorsanız Suunto bunu Vertical modelinde sunuyor. Garmin ise Fenix 3’e bir firmware update’i ile ekledi. Bu açıdan Garmin yazılım olarak daha ileride.

Garmin ve Suunto (Fenix ve Ambit) için konuşmak gerekirse Ambit’in GPS hassasiyeti biraz daha yüksek görünüyor, öte yandan Fenix daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor, oyuncak seviyorsanız Fenix sizi mutlu edecektir. Olası sorunlar bazında bakıldığında birbirlerinden çok farklı / kusursuz değiller.

Bu üreticilerin kırpılmış özelliklere sahip versiyonları bana hep bir eksiklik hissettiriyor, son dönemde Garmin Vivoactive HR modelini kullandım. Pili 10 saate yakın gidebiliyor, bilekten kalp ölçümü mevcut (ancak göğüs bandı kadar isabetli değil). Renkli ekran ve günboyu aktivite takibi yapabiliyor. Ancak Fenix’te sevdiğim oyuncaklara sahip değil (rotadaki ilerlemeye göre tahmini bitiş zamanı, titreşimle kadans takibi, VO2 Max ölçümü, sanal koşu partneri, çılgın sayıda bilgi ekranı v.b.)

Sonuç olarak tavsiyem yukarıda da belirttiğim gibi 50 K’larla başlayıp 80-90 K’lık yarışlara katılacaksanız amaçladığınız (ve patika yarışı olduğunu tahmin ettiğim) yarışlara uygun bir saat almanız. Bütçenize göre Garmin Fenix 3 HR ve Suunto Spartan > Garmin Fenix 3 Standart ve Suunto Ambit 3 Vertical bence gayet iyi ve uzun ömürlü seçimler olurlar. Hatta Fenix 2 ve Ambit 2 bile giriş seviyesi koşu saatlerinden (özellikleri sebebi ile) daha mantıklı olacaklardır. Elbette bu biraz kişisel birşey, tavsiyem kendinize biraz zaman verip DC Rainmaker’ın sitesi ve Koşu Forumda ilgili konulara göz atarak beklentilerinizi belirlemeniz ve harcamanızı ona göre yapmanız olacaktır.

Beklerseniz Suunto Spartan’ın basitleştirilmiş bir versiyonu olan Spartan Sport’u çıkaracak. Her ne kadar Fenix Chronos ismi ile Fenix’in daha da pahalı bir versiyonunu duyurmuş olsa da Garmin’de Fenix 4’ü (ya da kuvvetle ihtimal başka bir isim verdiği bir patika saatini) duyuracaktır. Pek tabi teknolojik oyuncaklarda beklemenin de bir sonu yok :slight_smile:

3 Beğeni

Erol bey bu konu hakkında bu kadar güzel ve detaylı açıklama yaptığınız için size çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi tam bir yol ayrımındayım, almak istediğim saat ne çok amatör ne de beklentilerimin üzerinde profesyonel olması lazım, bı yüzden önerilerinizi değerlendirilecem kullanım kolaylığı ve şeffaf menü düzenlemesi olan bir model benim için iyi olacaktır. 90k üzeri bir yarışı şu anda hayal etmem zor ama bu mesafelerde mental mücadele esnasında birde saatle boğuşmak istemiyorum şeffaflıktan kastım bu ben verileri vereyim o isini yapsın :blush:

Kısa mesafeler için (50k ya kadar) Tomtom Runner 2 yi önerebilirim. Şimdi runner 3 de çıktı, Suunto ve Garmin e göre daha uygun fiyatla yurtdışından bulabilirsiniz. Ben kullanıyorum, memnunum, tek eksiği rota takibi yok :slight_smile: