Yeni başlayanlar için koşu saati tavsiyesi alabilir miyim?

Herkese keyifli koşular.
Uzun süredir iş stresini atmak üzere koşu yapıyorum. Şimdiye kadar hep Belirli sürede bildiğim parkurda bildiğim mesafeleri koştum. Üzerimde hiç telefon taşımadım, taşımakta istemiyorum.
Artık bir koşu saati almak, farklı yerlerde koşmak istiyorum. Kullanım amacım hafta da 3-4 gün 60-90 dk koşu ve haftasonları bisiklet sürmek şeklinde olacak.
Amaca uygun ekonomik koşu saati önerisi alabilir miyim.?

xiaomi amazfitten uzak dur dostum. şimdi onunla uğraşıyoruz. ekranda çizgiler oluştu garanti kapsamında gönderdim saatin içine su kaçmış denildi. saatin güya yüzme modu var ama su kaçarsa kullanıcı hatası oluyormuş. tüketici heyetine gideceğim…

Kısa bir süre içinde mesajınızın altına neredeyse GPS içeren tüm markaların saat önerileri gelmiş olacak :slight_smile: Saat seçiminizi bugünkü ihtiyaçlarınızla orta vadede ne gibi özelliklere, niteliklere ihtiyaç duyacağınızı belirleyerek yapmalısınız. Koşarken müzik dinliyor musunuz? Bu işlemi saat üzerine alarak telefonu tamamen evde mi bırakacaksınız? Bugün 60-90 dakika ama yakın zamanda daha uzun süren Ultra’lara katılmayı düşünüyor musunuz? Saati gündelik kullanacak mısınız ve telefon ile bağlantı / mesaj okuma v.b. özellikleri kullanmayı düşünüyor musunuz, bu sizin için önemli mi? Göğüs bandı bağlayacak mısınız? Suda kullanacak mısınız?.. Sorular bu şekilde uzayıp gidiyor.

(Benim ilk satın aldığım koşu saati bir Nike Plus (aslında Tom tom tarafından üretilmişti) saatti, nispeten ucuzdu, göğüs bandı ve ayakkabının sole bölümünün altına takılabilir bir footpod’u okuyabiliyordu. Bununla asfaltta koşmakta hiçbir sorun yoktu ama ilk patika koşumda GPS sinyalini kaybedip bir daha bulamadı. Bunun üzerine bir Garmin 610 satın aldım. Bu sefer GPS sinyali kopmuyordu ama pil ömrü yeterli değildi. Dolayısı ile Fenix serilerine geçmeyi akıl edene kadar ciddi bir yatırım yapmış oldum ve elden çıkarmak zorunda kaldım.Oysaki her iki saati alırken de doğru saati seçmiş olduğumdan son derece emindim, kutusunun üzerinde/internet sitelerinde okuduklarım bu fikri oluşturmuştu ancak sahada işler değişti)

Bu sorulara kendi içinizde cevap verip ona göre bir saat seçmeniz yerinde olur. Fiyat sizin için etkense ve müziği saat üzerinden dinlemek istiyorsanız Amazfit Stratos iyi bir seçim, biraz daha yukarı çıkmayı düşünürseniz Garmin 235 - 245 (235 ucuz ama 245 daha yeni, her ikisinin de music versiyonları mevcut), Suunto 5 (245 ve Polar ile yakın, kullandıkları GPS çipi de aynı), Polar Vantage (yazılımı sorunlu, sadece M modeli ucuz ama çok kısıtlı) serilerine bakabilirsiniz. Bu üç marka özünde koşu saati üreten ve meseleye bu perspektiften bakan markalar (Amazfiti de bu segmentte değerlendirebilirim). Öte yandan akıllı saat markaları insanlara satacakları saatin bir işe yaramasını istedikleri için saatlerine bu tip özellikler ekliyorlar, ancak bu üç markanın deneyim, yazılım ve algoritma altyapısı yanında yapabildikleri oldukça basit şeyler. Geçen yıl Kapadokya’da bir akıllı saat (koşu özelliği olan ama koşu markası olmayan) saat ile koştum. En olmayacak şey oldu, pil 10 saat dayandı ama etkinliği kaydettiğini söylemiş olmasına rağmen yokoldu. Dolayısı ile incelemesini (son derece üzülerek) yazamadım. Ancak bu markalar zamanla bakış açılarını değiştirdikçe gelişebilecekler. Benim tavsiyem biraz konuyu araştırıp markaların tarzlarının, özelleştirme seçeneklerinin bugün ve kısa vadedeki olası ihtiyaçlarınıza ne kadar uygun olduğuna bakmak, bu konuda okuyarak kendi fikrinizi oluşturmanızdır. Forum bu açıdan çok önemli ve doğru bir kaynak.

1 Beğeni

triatlon saatlerine bak derim, koşu ve bisiklet demişsin. kesin yüzme de eklenir buna ileride.
ben de o şekilde gelişti çünkü :slight_smile:
suunto spartan trainer ve garmin forerunner 735xt , 935, 945
bu modelleri öneririm.

2 Beğeni

Ben Garmin forerunner 920xt kullanıyorum. ( Multi sport bir saat, koşu bisiklet, yüzme ve triatlon gibi desteklediği bayağı bir şey var ) Çok da memnunum. Tavsiye ederim. Sahibinden den temiz kullanilmis bir ikinci el bulup da alabilirsiniz. Sıfırı Türkiye de satılıyor mu bilmiyorum.