Yeni başlayan için koşu saati tavsiyesi

Herkese merhabalar,
Koşuya başlayalı yaklaşık 6 ay oldu. Belli aralıklarla düzenli antrenman yapıyorum. Koşabildiğim mesafeyi ve kondisyonumu arttırma ihtiyacı hissediyorum. Bunun için de interval antrenmanlarına başladım. Bu antrenmanlar sırasında Decathlon’dan aldığım interval uyumlu saatimi kullanıyordum ve memnundum da. Fakat artık antrenman sırasındaki nabzımı takip edebilmek ve antrenman verilerimi cep telefonumda depolamak istiyorum. Yaptığım araştırmalarda Sigma RC Move modelini buldum ve hoşuma gitti. (Kayıtlı antrenmanı telefona aktarabiliyor mu bilmiyorum.) Fakat sanırım artık satışı yok.
Kısacası Sigma RC Move gibi interval antrenmanı destekleyen, antrenman verimi depolayabilen ve android cihazıma (uygulama fark etmez) aktarabilen bir saat arayışım var. (GPS, renkli ekran vb. gerekli değil) Bütçe konusuna gelince mümküm olan en ekonomiği diyelim :slight_smile:
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Merhaba.
Ben de bu aralar aynı konu üstündeydim (ve bu konularda yeniyim :>) onun için cevap yazmamım belki yararı olur…

Herkesin de dediği gibi bilekten nabız pek tercih edilmiyor.

Bu forumdan bir arkadaşın yol göstermesi ile kısaca şöyle yaptım (ve çok memnunum, tekrar çok teşekkürler @Baris ):

• Bendeki, Decathlon dan aldığım nabız ölçerli koşu saati onrhythm 110 (100 TL) u geri verip yerine yine Decathlon dan Dual Ant+ / Bluetooth smart nabız ölçer göğüs kemeri (200 TL) aldım.

• Xiaomi Amazfit Pace saat aldım. (750 TL) (Mi mağazasında Amazfit GTR ve Pace 2 Stratos modeli de var (forumda incelemesi yapılmıştı). Ben kullanmadım.)

Şu anda saat, kemer den nabzı rahatlıkla okuyor ve telefondaki amazfit app. ile Strava ya SYNC oluyor. Böylece toplam 950 TL ye Strava dan göğüsten nabız, pace, cadence takibi yapılabiliyor…

Not: Sizin için Xiaomi Amazfit Pace bile almaya gerek olmayabilir. Sadece Decathlon dan Dual Ant+ / Bluetooth smart nabız ölçer göğüs kemeri işinizi görebilir çünkü Decathlon dan aldığınız ONMOVE saat mygeonaute app. ile kemeri zaten görüyor. Decathlon Coach ile antrenmanlarınızı kaydedip Strava ya yüklemeniz de bir seçenek.
Böylece zaten ONMOVE saatiniz olduğu için 200 TL ye sadece nabız eklemiş olursunuz.

Dediğim gibi ben daha yeni olduğum için sadece en az masraf yaparak nasıl halledebilirsinizi anlatmak istedim.
Eminim tecrübeli koşucuların saat ile ilgili başka çözümleri vardır. Kolay gelsin…

2 Beğeni

Koşu saati kadar kosu kayıtlarınızı nerede saklayacaginizi da dikkate almakta fayda var. Ornegin Gps saatler bu kadar yayginlasmadan once 2010’larda “Dailymile” diye bir uygulama vardi oraya girilen kayitlar beyan esasina dayanırdı. Guzeldi keyifliydi vs ama site kapandi gitti .5 sene 10 sene onceki halinize bakmak ve tek bir yerde hepsini gormek isterseniz bu konuya dikkat edin bence

1 Beğeni

@Serdar ve @H.B zaman ayırıp yazdığınız için teşekkürler. Kayıt tutma olayına gelince; önemli değil dememin sebebi şu an kullandığım bir uygulamanın olmamasıydı. Yani cihazın desteklediği popüler uygulamayı kullanabilirim demek istedim.

Decathlon ürünlerini çok inceledim fakat doğru dürüst yazı ya da video bulamadım. Bahsettiğiniz bandın Onrhytm 220 modeli ile birlikte satıldığı sete çok baktım özellikle. Ama antrenman sırasında telefon taşıyamıyorum maalesef, bu yüzden de saat+bant ile yaptığım antrenman bitince verileri alabilir miyim bunu bilmiyorum. Yani sadece bandı takıp koştuktan sonra antrenman bitiminde verileri alabiliyor muyum? Eğer böyleyse işimi 230 liraya çözmüş olacağım ve harika olacak :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba,

Genelde başlarda bu konularda bütçe hep düşük tutulur ve daha basit cihazlar alırız. Ancak ilerleme kaydettikçe bu cihazlar yetmemeye başlar ve yeni ve üst düzey bir saat almaya karar verdiğimizde, bundan önceki düşük profilli saatlere bir o kadar para harcadığımızı görürüz. Benim naçizane tavsiyem, bütçeyi baştan yukarıda tutun ve en baştan bu konuda isim yapmış markalardan bir saat tercih edin. Emin olun karlı çıkarsınız.

3 Beğeni

Yorumunuz için teşekkürler. Sanırım bahsettikleriniz Garmin ve Suuono. Yukarıdaki mesajda ihtiyacımı tam olarak açıklamıştım, bu doğrultuda model tavsiye edebilir misiniz?

En temel modellerden Garmin Forerunner 235 önerebilirim. Ancak dediğim gibi bu saat beklentilerinizin üzerinde bir saat. İlerleyen zamanlarda siz kendinizi geliştirdikçe hakkını vereceğini göreceksiniz.

1 Beğeni

Teşekkürler hocam. Son olarak 235 modelinin göğüs bandı desteği hakkında bilginiz var mı?

Merhaba,
Bu konuda çokça başlık ve saat incelemesi var. Karar vermeden önce bir arama yaparak yorumları okumanızı tavsiye ederim. Pahalısından ucuzuna, hatta 2.el ilanlara kadar birçok saate ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

İkinci el Garmin ve Polar markalara yönelin, ilerleyen süreçte saati yenisine geçebilirsiniz, koşuyu bırakırsanız da çok para vermemiş olursunuz. Bana göre Polar M400-430 serisi yeni başlayanlar için ideal.

1 Beğeni

Evet hocam, forerunner 235’in nabız bandı desteği var.

Eğer ilerleyen dönemlerde bisiklet, yüzme sporlarını da yapma yani çoklu spora geçme ihtimaliniz varsa Garmin’in Forerunner XT serisi saatlerini tavsiye ederim.
310 XT hala alınabilecek en iyi fiyat/performans ürünüdür. ( ebay veya ikinci el sitelerden alabilirsiniz)
910XT ve 920XT de hala bir çok triatletin kolunda olan saatler. XT serisinin optik nabız ölçerli modelleri de var ama daha az tercih ediliyor genelde. (Bant kullanmak daha doğru değerler için tercih sebebi. Bu zamanla değişecek eminim ve kitabı kağıt formunda okuyanlar gibi azınlık olacağız:) )

En son Kapadokya Ultra’da (gpsin yer yer zayıflama ihtimalii patika koşusundaki testinde, 920XT ile birlikte açtığım Garmin Vivoactive HR’yi de şiddetle tavsiye ederim. Şarjı ile tutarlı sonuçları ile sınavı geçti benim gözümde. (Kendisi için Fenix 3 HR gibi denmesi bu yüzden sanırım)

1 Beğeni