Yeni başlamadım ama yanlışlarımı bilmiyorum

Merhabalar. Öncelikle sizin gibi koşucu arkadaşlara kendimi anlatabildiğim için çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Size biraz kendimden bahsetmek istiyorum ki yanlişlarimi öğreneyim.Ben 5 yıl önce kilo vermek amacıyla koşuya başlamıştım. Yaş 29 Boyum 173 Kilom bir çok kez 87 ile 75 arası gidip geldi. Amaçsız olduğum için motivasyonum yoktu ve çevremde ki insanların olumsuz yorumlarından dolayi devamlı gidemiyordum. Yaş ilerledikce insan olgunlaşiyormus onu anladım ve belli bir düzende devam etmeye başladım… Son iki senedir bazen haftada 3 - 4 gün spor salonuna gidip 5 - 7 Km koşu yürüyüş yapiyorum. Bazen de 3 km yaakınımdaki tartan pistli olan stada gidiyorum. Koşu bandında
5km yi 27 dakikada da koşuyorum. Stadı da 6 tur atmadan tikaniyorum. Su içtikten sonra 10 km ye kadar devam ediyordum. Spor salonuna da yillik üye oldum bunu da değerlendirmek istiyorum ama vücut geliştirme yapmak istemiyorum. Artık ben koşuyu hayatımın belli bir merkezine koydum ve bundan vazgecemeyecek derecede zevk alıyorum.
Sizden ricam bu saatten sonra nasıl bir yol izlemeli… özellikle yemek konusunda bilgim olduğu halde uygulayamıyorum. İradeli değilim. Koşudan sonra şekerim düşüyor istahliyim ve kendimi durdamıyorum şekerli şeylere saldırıyorum diyet yapsam 75 oluyorum ama diyeti devam ettiremiyorum tekrar 80e çıkıyorum
Artık 70 kg nin altına inmek istiyorum.
ve doğru teknikler kullanılarak uzun mesafeler koşmak istiyorum.

İstanbul Şişli Mecidiyeköy
Kağıthane Perpa civarı koşucu arkadaşlar
Arıyorum
Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

Söyleyeceğim tek şey sakın sakatlanma, ustaların uyarılarını dinle. Ben pek dikkate almadım başıma gelecekleri tecrübe ettim hala daha ediyorum. İyileşince sitede yazanları harfiyen uygulayacağım.

5yıldır koşuyorsunuz sizi tebrik ederim sabırla koruk helva olur demiş atalarımız.Az bir gayretle çok yol alabilirsiniz.Koşu bandında koşmak nisbeten daha kolay oluyor .Dışarıda koşuları çeşitlendirmelisiniz tartan olur asfalt olur en zoru ise toprak zemin ve patika dır bence.Gelişim için sadece tek çeşit zeminde koşmak yerine iniş yokuş interval patika çalışmaları yapmak gerek sizde biliyorsunuz.5 km 27 dakika fena değil ama hep bu pacelerde koşarsanız gelişiminiz durabilir mutlaka interval yapmak gerek .Uzun mesafeler için kastınız nedir bilmiyorum ama bunun için dayanıklılık sınıfına giren koşulara ağırlık vermek gerekiyor.Mesafeleri kendinizi fazla zorlamadan artırarak ilerleyin yavaş olsun önemli değil 10 ,15,20 derken bu mesafeleri kolayca koşacak seviyeye geldiğinizi göreceksiniz.Kilo tabiiki çok önemli özellikle uzun koşularda 1 kilo bile sizi rahatlatabilir beslenmenizi size enerji verecek ve dengeli fakat midenizi doldurmayacak tarz beslenmeyle devam edin enerjiniz hep olsun ama mideniz boş olsun bu şekilde beslenmeyi sporlada birleştirdiğinizde kilo vermekkolay olur ve kalıcı olur. Saygılar.

1 Beğeni

Bilgiler için Teşekkür ederim