Yasso’nun 800leri

Merhaba,

Yasso 10x800m koşunuzda 800 zamanlarınız kadar süre dinlenin, 800leri 3:15 sürede gelmiş iseniz maraton bitirme süreniz 3saat 15 dakika olur der.

Belki geçmişte duymuşsunuzdur yada ilk defa görüyorsunuz. Ben aslında bunu daha önceden bilen ve test etmiş olanların bu konudaki görüşlerini merak ediyorum.

1 Beğeni

Ben başarılı bir sonuç elde edemedim, 10X800’ü tamamlamak bile ayrı bir problem oldu.

Ama interval çalışması olarak her daim uyguluyorum, sadece 6X800’den sonrası beni tüketip yıprattığı için şuan 6X800’den fazlasını yapmıyorum.

Maraton bitirme süresini tahmin etmek için aşşağıdaki linkte bir hesaplayıcıyı bulunuyor.

10K Yarış sonucumu ve haftalık toplam kilometremi yazdığımda harika bir tahmine ulaştım. Israrla daha iyi koşabileceğime inandığım için 2018 Avrasya maratonunda kafama göre koşmama rağmen, bu adresin öngördüğü sürede bitirdim. Daha sonra aynı testi Strava’da rastgele insanların sonuçları üstünde de denedim ve büyük oranla maraton derecelerini doğru tahmin etti. Aklınızda olsun.

4 Beğeni

Ben Yasso artı 9-10 dakika olarak tecrübe ettim. 2:55 dönebiliyorken 3:04 koşmuştum.

3 Beğeni

İncelediğimde bende de Yassı artı 5-10 dakikalık bir sapma olduğunu farkettim.

1 Beğeni

Bunun için teşekkürler. Çok ilginçmiş gerçekten de…

1 Beğeni

Benim şu an durumum 800leri 3:10’dan dönecek şekilde fakat 3:10 maraton koşacağıma inanmıyorum. En iyi sonuç +8-10 dk gibi olur diye düşünüyorum.
Yakın zamanda 3:10’dan 10 tane 800 yapmayı deneyeceğim. Başarılı olursa. 3:10 maraton sonucu çıkıyor. Bu da 4:30 km/dk temposu ediyor. Bu testten sonra 1:35lik 21 km test koşusu yapacağım. Sonuçları paylaşırım.

2 Beğeni

Maratondan 2 hafta önce 2:59 ile yasso koşmuştum. Maratonu da 2:59 koşmuştum. Ancak dinlenme sürelerim 2:00dk idi. Maraton süresi hızlandıkça dinlenme sürelerini azaltarak daha doğru sonuç alınabiliyor. 1:30 2:00 dk dinlenme ile yapılan yasso 1-2 dk güvenlik payı ile 4 saat altı maraton için fena sonuç göstermiyor bence.

Tek başına yasso yeterli değil elbette. Uzun koşu miktarınız, uzun koşu temponuz ve haftalık koşu miktarınızla birlikte harmanlayarak yorumlamak gerek bu sonuçları.

1 Beğeni

Hem çok güzel antrenman olmuş hem de güzel gösterge olmuş.

Yasso nedir? Bir app mi?

Hayır değil. Konunun başında ne olduğu kısa da olsa yazıyor.
Pistte 10x800m lik bir hız çalışmasında 800m süreleriniz kadar dinlenmeniz gerekiyor. 800m süreleriniz örneğin ortalama 4:00 dakika ise ve Tahmini maraton bitirme süreniz 4:00 saat çıkar diyor.

Böyle zamanlarda > http://ritimblog.com/terimler/

3 Beğeni