Yarıştan önceki kısa süreyi değerlendirme

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 8 senedir koşuyor olsam bile katıldığım yarış sayısı 8 değil bir elin parmağını geçmez. Birkaç tavsiye rica edeceğim. Yarışa 1 hafta kala nasıl değerlendirebiliriz? Ne tür bir antrenman düzenlemesi yapabiliriz? Sadece istirahat yeterli olur mu? Beslenmemiz olsun antrenmanlar olsun acaba yarıştan önceki sürede ne gibi tavsiyeleriniz olur? Herkese keyifli koşular.

1 Beğeni

@Painkiller

Herkes için uygun olmayabilir ama kendi sistemimden bahsedecek olursam önceliği dinlenmiş olmaya verdiğimi söyleyebilirim. Yoğun bir haftayla yarışa girmek yorgunluktan başka bir şey getirmiyor bana. Yine de antrenman yapıyorum tabii, yarış odaklı ama çok kısa antrenmanlar yaparak haftayı geçiriyorum. Mesela maraton koşacaksam, maraton hızında birkaç kilometrelik koşular veya orta mesafe patika koşacaksam 10-20 dakikalık tırmanışlar içeren 40 dakikalık koşular gibi. Lakin ne olursa olsun son hafta odaklandığım tek şey dinlenmiş olmak.

Beslenme konusunda benim için işe yarayan beslenme şekli; son üç-dört gün şekerler dışındaki karbonhidratlarla yükleme yapmaya çalışmak. Ama yemek çeşitliliğini de korumaya çalışıyorum. Normal öğünümün aşağı yukarı iki katına çıkıyorum sanırım. Yarıştan bir önceki gece hafif bir yemek yiyerek beslenme faslını kapatıyorum zira o gece uykumu etkileyecek her şeyden kaçınıyorum. Aynı şekilde su tüketimim de bir önceki günün akşamına kadar artıyor.

Yarış sabahları bir dilim ekmek, bir parça peynir ve belki bir muz yemek benim için yeterli oluyor ama ciddi anlamda açlık hissediyorsam çorba, vs. yiyip içtiğim de olabiliyor. Böyle durumlarda kolay sindirilebilecek şeyler tercih ediyorum ve kesinlikle ekmek tüketiyorum. Sanki ekmek midedeki suyu alıp dengenin bozulmasını engelliyor. Aksi taktirde, yarışta sindirim sistemiyle problemler yaşayabiliyorum.

İşin özü; son bir hafta neredeyse doğru düzgün antrenman yapmıyor ve son 18 saatten sonra da pek bir şey yiyip içmiyorum. Yiyecek olursam genel kabul görmüş besinlerin dışına çıkmıyor ve çok az yiyiyorum.

Tabii bu benim için uygun olan çözüm, sanırım denemeden bilemiyor insan. Umarım yazdıklarım kendi çözümünü bulmaya yardımcı olur. Keyifli koşular.

4 Beğeni

Bir yerde okumuştum. Kendimde de denemeye karar verdim ve başarılı buldum. 1 hafta önceden fazla uzun olmayacak şekilde aç karınla koşu yapıp karbonhidratları komple bitirmeye çalışmıştım. sonrasında bir hafta boyunca sağlıklı karbonhidratlar ile doldurmaya çalıştım. her gün çok yavaş jog atıyordum. yarış öncesi son gün koşuya çıkmadım. uyuyakalmışım yol yorgunluğuyla :smiley: koşu sabahı çikolatalı reçelli pankek yedim o kadar. yarış öncesi karbonhidrat jeli aldımi, 10k dönüşü kafein jeli aldım. toplam 2 adet jel fişek gibi gitmiştim :smiley:

2 Beğeni

İkinize de çok teşekkür ediyorum. Mutlaka herkes bunlardan kendine en uygun olanları çıkaracaktır. Ama böyle deneyimleri dinlemeden de insanın kafasında bir şeyler canlanmıyor. Bende 3 yıl sonra ilk yarışıma gideceğim. Beslenme konusunda iyiyim ama idman bilimi ve uygulamaları hakkında bir o kadar zayıfım. Gerçekten de denemeden yanılmadan gelişim çok zor oluyor. Tekrar teşekkür ediyorum. Fazlasıyla yardımcı oldu artık iş son 1 hafta kala elimden geldiğince doğru bir strateji belirmek olacak.

3 Beğeni